• شنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-1985-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

آیین سنتی "میش‌شویی و پشم‌چینی" در نیم‌ور برگزار شد

آیین سنتی میش‌شویی و پشم‌چینی با قدمتی به بلندای تاریخ، از جمله آیین‌های سنتی نیم‌ور است که روز گذشته در این شهر برگزار شد .

مهدی لعلبار رییس انجمن میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیم‌ور در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، قدمت این مراسم سنتی را مربوط به سالیان دور و از زمانی عنوان کرد که گله‌داری و گوسفندداری بوجود آمده و گفت: این مراسم در منطقه نیم‌ور به لحاظ قدمت تاریخی و رویکرد مردمانش به گله‌داری و پرورش گوسفندان هرساله اجرا می‌شود .

وی زمان اجرای این سنت را نیمه خرداد هر سال اعلام کرد و گفت: هرساله این مراسم در نیمه خرداد برگزار می‌شود و امسال به دلیل تقارن زمان برگزاری این مراسم با ماه مبارک رمضان، آیین یاد شده در جمعه بعد از عید فطر برگزار شد.

لعلبار در تشریح این مراسم ادامه داد: یک روز قبل از مراسم پشم‌چینی، میش‌شویی انجام می‌شود و گوسفندان توسط گله‌داران و خانواده آنها در مسیر رودخانه انارور نیم‌ور شسته می‌شوند تا آلودگی‌ها و فضولات پاک شده و برای مراسم پشم‌چینی مهیا شوند. صبح روز پشم‌چینی خانواده‌های گله‌دار دور هم جمع شده و حین پشم‌چینی مراسم رقص محلی و پخت غذاهای محلی را اجرا می‌کنند، این مراسم تا غروب آفتاب ادامه دارد .

محسن جامه‌دار یکی از گله‌داران که از قدیم این مراسم را به صورت سنتی برگزار می‌کند، نیز در حاشیه این مراسم گفت: از قدیم‌الایام و نسل به نسل این مراسم را اجرا می‌کنیم و به دلیل قدمت آن سعی بر حفظ و اجرای آن به صورت سنتی داریم تا ضمن حفظ تقدس این حرفه، این سنت را احیا کنیم .

این تولید کننده دام در ادامه گفت: بدلیل به روز شدن دستگاه‌های پشم‌چینی و نبود پشم‌چین سنتی در منطقه که بتواند کار پشم‌چینی را با دست انجام دهد، افرادی که دارای سابقه این کار هستند از قم برای این منظور دعوت می‌شوند و کار پشم‌چینی را با ابزاری بنام دوکارت انجام می‌دهند و پس از چیدن پشم هر کیلو از این محصول تا قیمت 2500 تومان بسته به نوع سفیدی و تمیزی آن به نخ‌ریسان و قالی‌بافان فروخته می‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: