• یکشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-687-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

اعتیاد 83 درصد کارتن‌خواب‌ها و معتادان تزریقی از مصرف تفننی آغاز شده است

رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران با تاکید بر اینکه پیشگیری از سوءمصرف موادمخدر ویژه آسیب‌دیدگان نیست، گفت: 83 درصد از کارتن‌خواب‌ها و معتادان تزریقی اذعان کرده‌اند که به صورت تفننی شروع به مصرف موادمخدر کرده‌‌اند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، کوروش محمدی در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر که به همت آموزش و پرورش استان مرکزی برگزار شد، افزود: امروز توانستیم بر پدیده‌ای بدتر از اعتیاد به نام "انکار" غلبه کنیم.

وی تصریح کرد: حجم شیوع اعتیاد و میزان اثر آن در جامعه به قدری است که نمی‌توانیم به عنوان پدیده اجتماعی از کنار آن به راحتی عبور کنیم. اعتیاد در جامعه ما از مرزهای هشدار گذشته است.

محمدی با بیان اینکه انسان‌های بسیاری در اطراف ما دچار اعتیاد هستند، اما نسبت به این موضوع حساس نیستیم، افزود: اعتیاد بخشی از زندگی اجتماعی ما شده است، گرچه انکار نیز خود آسیب‌هایی بر جامعه وارد کرده است.  

وی بیان کرد: ما با دو نظام اجتماعی در جامعه روبرو هستیم که هر دو تولیدکننده اعتیاد هستند که یکی از آنها نظام تربیتی ماست. امروز آنچه در نظام تربیت خانواده دیده می‌شود تفکری است که والدین را مجاب کرده با رفتار دیکتاتورمآبانه بر فرزندان حکومت کنند و این مهم رفاقت والدین با فرزندان را سخت کرده است. 

محمدی گفت: امروز هرگاه از پیشگیری سخن به میان می‌آید به سراغ بدترین دانش‌آموزان و بدترین مناطق شهر می‌رویم، در حالیکه پیشگیری ویژه آسیب‌دیدگان نیست. 

وی با پراهمیت خواندن پیشگیری اولیه ادامه داد: پیشگیری ویژه بهترین مناطق و دانش‌آموزانی است که سالم و بانشاط هستند و فکر نمی‌کنید آنها به مواد مخدر روی بیاورند، باید برای پیشگیری از گرایش به مواد مخدر در این گروه‌ها برنامه‌ منسجم و مدون داشت.

محمدی اهداف پیشگیری اولیه از اعتیاد را شامل از بین بردن علل، کاهش عوامل مخاطره‌آمیز، افزایش مقاومت فرد و جلوگیری از سرایت بیماری عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه حدود یکسال و نیم است که تمام دستگاه‌ها به سمت توانمندسازی حرکت کرده‌اند که گرچه دیر است، اما حرکتی مثبت است، افزود: آگاهی، آموزش و مشاوره اصول سه‌گانه پیشگیری اولیه از سوءمصرف موادمخدر است. برای دست یافتن به این هدف چاره‌ای نداریم جز اینکه در راستای ایجاد دانش و توانمندسازی جامعه و مخاطبین گام برداریم.  

رئیس انجمن آسیب شناسی ایران گفت: دانش آموزان باید انواع مواد مخدر، مضرات و شیوه‌های استعمال آنرا بدانند و پنهانکاری در خصوص این مسائل در جامعه‌ای که زمان دسترسی به مواد مخدر در آن کمتر از 15 دقیقه است، اشتباه است.

وی در ادامه بیان کرد: درصد بالایی از زنان برای لاغری و کم کردن عوارض پوستی به سمت مواد مخدر رفته‌اند که این یک باور غلط است، همچنین بسیاری از پزشکان که نمی‌توان نام پزشک را برآنها گذاشت به بیماران دیابتی و مبتلا به فشار خون برای کاهش عوارض بیماری مصرف موادمخدر را توصیه می‌کنند. چنین اقداماتی اگر هم اثر مثبتی بر بیماری داشته باشد مضرات و عوارض بسیار بدتر و شدیدتری داشته و حتی اعتیاد را گریبانگیر مصرف‌کنندگان می‌کند، پس این باورها کاملا اشتباه است.

محمدی با اشاره به سایر مصارف مواد مخدر گفت: برخی از دانشجویان و خوابگاهی‌ها برای بیدار ماندن در شب و درس خواندن ریتالین مصرف می‌کنند که اثرات آن به مراتب بسیار بدتر است. حتی یکبار مصرف کردن این ماده نیز خطرناک است.

وی ضمن تاکید بر آموزش دانش آموزان و والدین و مربیان در خصوص پیشگیری از سوءمصرف مواد مخدر گفت: دانش‌آموزان باید مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی و راه‌های کنترل و مقابله با استرس و بحران‌های اجتماعی، همچنین زمینه‌های فردی و اجتماعی خطرساز را آموزش ببینند.

محمدی نگرش‌ها و باورهای غلط نسبت به مواد مخدر را باور به عدم اعتیادآور بودن و بی‌عوارض بودن موادمخدر صنعتی، غلبه بر استرس و مشکلات روحی و روانی و کسب انرژی مضاعف بواسطه مصرف مواد صنعتی، افزایش قوای جنسی و آرامش، افزایش تمرکز و خلاقیت، خطر اعتیاد نداشتن مصرف تفریحی، شب بیداری و تسهیل در درس خواندن و بی خیال شدن نسبت به مسایل امروز جامعه، فقر، بیکاری و شکست‌ها برشمرد. 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: