• یکشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-1291-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

اجرای طرح روستا تعاون در استان مرکزی آغاز شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: اجرای طرح روستا تعاون در راستای تولید و اشتغال مناطق روستایی در این استان کلید خورد .

  به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی، محمدتقی آبایی هزاوه افزود: این طرح در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حمایت از تولید و اشتغال و در راستای پیاده‌سازی برنامه اشتغال فراگیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توانایی‌های اجرایی بخش تعاون در روستاها اجرا می‌شود .

وی بیان کرد: اجرای این طرح نقش موثری در توسعه و توانمندسازی تعاونی‌های روستایی، رونق اقتصادی، مشارکت سازمان‌یافته و کارآفرینی اقتصادی روستاییان در قالب مشارکت گروهی دارد .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: این طرح در روستاهایی قابلیت اجرا دارد که با شاخص‌ها و معیارهای تعیین روستاهای مورد حمایت و مشمول اجرای ماده 27 قانون برنامه مورد تایید مراجع ذیربط قرار گیرد و دارای مشخصاتی از قبیل داشتن بیش از 50 خانوار ساکن، نرخ اشتغال معکوس، طرح هادی اجرا شده و مهاجرفرستی پایین و ضریب مشارکت‌پذیری بالا باشد .

آبایی هزاوه عنوان کرد: هدف از اجرای طرح روستا تعاون توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی روستاها است و فعالیت های توسعه ای روستا بر مبنای بهره گیری از استعدادها و ظرفیت های موجود در روستا و یا عضویت ساکنان روستایی دنبال می شود .

وی گفت: موضوع فعالیت در این طرح در بخش تولید، تامین نیاز مشاغل، تامین نیاز محصولی، عمران و خدمات روستایی است .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: سهم امسال اجرای طرح روستا تعاون در کشور یکهزار و 947 روستا است که از این تعداد سهم این استان 38 روستا در نظر گرفته شده است .

آبایی هزاوه عنوان کرد: اجرای این طرح در 2 مرحله انجام می شود که سهم مرحله اول در استان مرکزی 20 روستا و مرحله دوم 18 روستا است .

وی گفت: بحث شناسایی و انتخاب روستاهای هدف و تهیه گزارش مزیت سنجی روستاهای هدف (تهیه نقشه راه توسعه روستا) در این استان در دستور کار قرار گرفته است .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود: بر اساس ماده 24 قانون برنامه ششم توسعه سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور 25 درصد تعیین شده و بر اساس ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه، جایگاه روستاها باید در اقتصاد ملی مبنی بر تقویت اقتصادی پنج هزار روستا، ایجاد و توسعه 54 خوشه کسب و کار روستایی و ساخت 98 ناحیه صنعتی روستایی ارتقا یابد، حداقل یک میلیون و 914 هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد و 100 هزار نفر از روستاییان و عشایر تحت آموزش قرار گیرند .

1157 روستا در استان مرکزی وجود دارد که از این تعداد 752 روستا از خدمات دهیاری بهره مندند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: