• یکشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-787-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

"گل" جایگزین شیشه شده است

دبیر شواری هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی گفت: تحقیقاتی که در گروه مقابله با مواد مخدر در سال 95 انجام شد، بیانگر کاهش مصرف شیشه در سطح استان و کشور است. در این خصوص تحقیقاتی مبنی بر اینکه آیا جایگزینی برای این ماده پیدا شده است یا خیر انجام شد و مشخص شد ماده مخدر گل یا شاهدانه جایگزین شیشه شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، نبی‌اله شاه‌محمدی در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر که به همت آموزش و پرورش استان مرکزی در کانون امام علی(ع) اراک برگزار شد، گفت: بیش از 3700 شهید و 12 هزار جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر در کشور جانفشانی کرده‌اند.

شاه‌محمدی اظهار کرد: در میان مصرف کنندگان و جوانان و جمعیت هدف دشمن، این طرز فکر ایجاد شده که به دلیل گیاهی بودن ماده مخدر گل، مصرف این ماده ضرری برای بدن ایجاد نمی‌کند، در حالیکه اصلا اینگونه نیست و این فکر اشتباه است.

وی تصریح کرد: بذرهای ارتقا داده شده‌ این گیاه در کشور هلند تولید می‌شود و تغییرات شیمیایی در آن ایجاد شده است. از این رو طبق مصوبه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور، استان مرکزی برای اولین بار در کشور موظف به تشکیل کارزار پیشگیری از مصرف ماده مخدر گل به خصوص در حوزه مدارس و دبیرستان‌ها شد. کارزار از امروز آغاز شده و تا 14 تیرماه با همکاری دستگاه‌های متولی و سمن‌ها در سطح استان و بویژه در دلیجان ادامه دارد.

وی ادامه داد: اولین استانی هستیم که کارزار پیشگیری از مصرف ماده مخدر گل را برگزار کردیم و تاکنون 2800 دست‌اندرکار اعم از جامعه‌شناس، پزشک، کارشناس، روانشناس و... در این حوزه فعالیت می‌کنند.

شاه‌محمدی گفت: جای تعجب است که هیچ آگاه‌سازی بخصوصی در مورد گل در جامعه صورت نگرفته و در عین حال انتظار داریم فرزندان ما جذب این ماده نشوند. سیستم موادمخدر که تنها به فکر سود و تجارت است بسیار فعال، به روز و هوشمندانه عمل می‌کند او سواره می‌رود و ما پیاده هستیم.

وی با اشاره به اهمیت امر آموزش در این زمینه در مدارس، گفت: معلمان و مربیان باید به عنوان سفیر مبارزه با مواد مخدر در مدارس فعال باشند و نباید از این آموزش‌ها جلوگیری به عمل آید.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی افزود: سال 95 طرح توانمندسازی دانش آموزان متوسطه دوم در اراک برای 12مین سال اجرا شد و بیش از 50 هزار نفر از والدین و دانش آموزان و مربیان آموزش‌های لازم را دریافت کردند و تا پایان سال تحصیلی 96-95 این رقم به 100درصد رسید.

وی افزود: اعتبارات خوبی برای این طرح در همه مدارس دیده شده است و امید است با همکاری ادارات، این مهم در سال جاری نیز انجام شود.

وی بر نقش معلمان و فرهنگیان در آموزش و پیشگیری از مصرف موادمخدر تاکید و بیان کرد: اگر امر آموزش، آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی در این زمینه مورد توجه جدی قرار گیرد، طبیعتا پیشگیری تسهیل شده و از هزینه‌های بعدی کاسته خواهد شد.

شاه‌محمدی همچنین بر نقش موثر خیرین در حوزه مبارزه با موادمخدر و اعتیاد تاکید و بیان کرد: نقش خیرین در این زمینه بسیار مهم است چراکه با هزینه کردن در این مسیر شاهد بروز بسیاری از آسیب‌ها در جامعه نخواهیم شد.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه اراک نیز در این همایش بیان کرد: تحقیقاتی در زمینه امکانپذیر بودن پیش‌بینی احتمال اعتیاد در فرزندان به عمل آمده است و براساس آن تا حدودی می‌توان پیش‌بینی کرد که کدام یک از بچه‌ها در معرض سوءمصرف موادمخدر قرار می‌گیرند.

دکتر سعید موسوی‌پور افزود: وجود هیجان‌های شدید و غیرقابل کنترل، عدم تحمل و کم صبری کودکان، قدرت کم تمرکز، پشتکار کم، بی‌نظمی در خواب و بیداری، تاثیرپذیری زیاد از دیگران، نداشتن قدرت نه گفتن، خستگی‌پذیری و کمبود انرژی درونی از عواملی هستند که احتمال گرایش به مواد را در کودکان بیشتر می‌کند.

وی با بیان اینکه این مشکلات اصلاح‌پذیر هستند و می‌توان با کمک متخصصان آنها را رفع کرد، افزود: تحقیقات مذکور ما را به نقطه شروع یعنی نقش خانواده می‌رساند و گویای این مهم است که خانواده مهمترین نقش را در پیشگیری از گرایش فرزندان به مواد مخدر دارد.

موسوی‌پور تصریح کرد: براساس تحقیقات، در 90درصد موارد مشکلات اقتصادی، روابط سرد عاطفی، آشفتگی‌های عاطفی و خانوادگی، مصرف مواد توسط والدین، بی‌توجهی والدین به فرزندان، نداشتن سرپرست مناسب، فقر یا رفاه، کم سوادی و گاهی گرایشات ژنتیکی می‌توانند بر گرایش به موادمخدر تاثیرگذار باشند.

این استاد دانشگاه اراک تاکید کرد: باید آموزش‌های پیشگیری و بسترسازی برای این مهم برای خانواده‌ها و دانش آموزان از دوره پیش دبستانی آغاز شود. نمی‌توان آسیب‌ها را محصول اتفاقات 30 سال پیش دانست بلکه بستر بسیاری آسیب‌ها در دل خانواده‌هایی است که نسبت به این مهم بی‌توجه هستند و نسبت به آموزش کوتاهی کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان مرکزی نیز در این همایش گفت: طی سال تحصیلی گذشته برنامه پیشگیری از اعتیاد در 40 درصد از مدارس استان به اجرا درآمد.

مهدی دمنه برنامه‌های آموزش و پرورش استان مرکزی برای پیشگیری از مواد مخدر را اجرای دو دوره آموزشی آشنایی دانش‌آموزان با مخاطرات فضای مجازی با همکاری اداره کار و امور اجتماعی استان مرکزی، طرح رشدمدار با همکاری دادگستری استان، اجرای طرح آشنایی دو هزار نفر از کارکنان و اولیا دانش‌آموزان با مخاطرات مواد مخدر و اجرای طرح توانمند سازی دانش آموزان برشمرد. 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: