• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-1487-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ایجاد دو دانشکده جدید در دانشگاه اراک/جای خالی رشته‌های بومی در دانشگاه مادر استان مرکزی

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک گفت: تمام تلاش‌ این دانشگاه بر این است که دانشکده‌های "حقوق و مدیریت" و "هنر و معماری" به مجموعه دانشگاه اراک اضافه کنیم، در این خصوص مصاحبه برای جذب هیات علمی انجام شده و فضای فیزیکی آن در نظر گرفته شده است.

محمد سلیمان‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، بیان کرد: برنامه‌ریزی برای ارتقای کیفی فعالیت‌های آموزشی دانشگاه، توجه به نیازهای جامعه و انعطاف دانشگاه برای تطبیق برنامه‌های آموزشی با نیازهای بازار کار از ماموریت‌های این دانشگاه است .

سلیمان‌نژاد بیان کرد: یکی از اقدامات اساسی که از سال 95 با جدیت مورد پیگیری قرار گرفت تلاش برای راه‌اندازی این دو دانشکده جدید در دانشگاه بوده است.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک افزود: ایده‌آل این است که در صورت ممکن برای مهر 96 در این رشته‌ها دانشجو جذب کنیم و تمام تلاش ما در راستای تحقق این هدف است .

جای خالی رشته‌های بومی در دانشگاه مادر استان مرکزی

وی در ادامه در خصوص تحقق شعار تولید و اشتغال در سال جاری با بیان اینکه در این زمینه برنامه‌هایی پیش بینی شده است، گفت: یادمان باشد که دانشگاه اراک دانشگاه مادر استان است، اما در دانشگاهی با 50 سال قدمت برخی از رشته‌ها باید از ابتدا وجود می‌داشت که نیست. نباید از یاد برود که "ساروق" در استان مرکزی زمانی خود مرجعی برای صادرات فرش بوده است، بنابراین این صنعت باید برای تولید کار و کارآفرینی احیا شود و ایجاد دانشکده هنر و معماری در راستای این هدف در برنامه قرار گرفته است.  

سلیمان‌نژاد گفت: یکی از رشته‌های مورد نظر در دانشکده حقوق و مدیریت، مدیریت صنعتی است. استان مرکزی کاملا صنعتی است و به تبع آن آموزش مدیریت صنعتی در این استام از ضروریات است که تاکنون بعد از 50 سال تاسیس این دانشگاه فاقد آن بوده‌ایم. در راستای ایجاد اشتغال به دنبال تاسیس این دو دانشکده جدید هستیم.

وی تاکید کرد: باید برای دانشجوی استعداد درخشان دوره‌های ویژه کارآفرینی تعریف کرد. اگر می‌خواهیم کارآفرین باشیم باید آموزش‌های متناسب و مهارت‌محور را در صدر برنامه‌های آموزشی قرار دهیم. واقعیت این است که آموزش‌های تئوری و سنتی دیگر پاسخگوی نیازها نیست و باید به روز بوده و دانشجوی مهارت‌محور تربیت کنیم، این موضوع برای دانشجویان فنی بسیار اهمیت دارد و اگر آموزش‌های آنها تئوری باشد راه به جایی نمی‌بریم. شاید یکی از دلایلی که آمار بیکاری بالاست این است که به این نکات توجه نکردیم .

سلیمان‌نژاد گفت: ماموریت‌گرا شدن دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تربیت دانشجویان کارآفرین برای ورود به بازار کار دیگر اولویت این دانشگاه است چراکه امروزه نسل فعلی دانشگاه‌ها در قالب دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین تعریف می‌شوند، یعنی باید خروجی دانشگاه به گونه‌ای باشد که دانشجو مهارتی را کسب کرده باشد تا در آینده بیکار نباشد. در این راستا تلاش کردیم که برنامه‌های درسی متناسب با هدف مذکور باشد.

تناسب دانشجویان در مقاطع مختلف از اهداف دانشگاه اراک

سلیمان نژاد گفت: مقرر است بدون تغییر تعداد دانشجویانی که می‌پذیریم، نسبت دانشجویانی که در مقاطع مختلف جذب می‌شوند متناسب شود، به نحوی که نسبت دانشجویان ارشد و دکتری در مقایسه با دانشجویان مقطع کارشناسی معقول شود و به استانداردهای لازم برسد.

وی ادامه داد: در این خصوص باید 45 درصد از دانشجویان این دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل باشند که از این نسبت فاصله داریم. تربیت دانشجو در راستای نیازهای جامعه بسیار اهمیت دارد و دانشگاه نسل جدید کارآفرین از دل همین پایان‌‌نامه‌ها و پروژه‌های ارشد و دکتری بیرون می‌آید .

وی در ادامه گفت: سال گذشته تدوین برنامه پنج ساله دانشگاه اراک توسط حوزه معاونت آموزشی این دانشگاه انجام شد که در واقع نقشه راه برای حرکت تا سال 1400 در دانشگاه است. طی جلسات متعدد با روسای دانشکده‌ها، سندی مدون شد که از هم اکنون تا سال 1400 و به تفکیک سال می‌دانیم که قرار است چه تعداد هیات علمی در دانشگاه جذب کنیم و چه تعداد باید در صورت داشتن شرایط لازم ارتقا پیدا کنند.

وی اضافه کرد: برنامه پنج ساله مذکور که سندی راهبردی است براساس نقطه نظرات گروه‌های آموزشی اعضای هیات علمی، معاونین و روسای دانشکده‌ها طی جلسات و نقد و بررسی‌های متعدد تدوین شده است. جای این برنامه در دانشگاه خالی بوده و باید تدوین می‌شد.

معاون آموزشی دانشگاه اراک بیان کرد: برای ساماندهی وضعیت موسسه‌های غیرانتفاعی استان در سال 95، دفتر موسسات غیرانتفاعی استان و دفتر دانش آموختگان در آموزش دانشگاه اراک ایجاد شد، بنابراین همه دانشنامه‌ها و اقدامات مربوط به فارغ‌التحصیلان این موسسات در سطح استان تجمیع می‌شود و در این دانشگاه مسئول مربوطه ارزیابی و نظارت‌های لازم را انجام می‌دهد.

تحصیل 404 دانشجوی استعداد درخشان در دانشگاه اراک

سلیمان نژاد تعداد دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه اراک را 404 نفر در مقاطع لیسانس، ارشد و دکترا عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از اقدامات مهم این دانشگاه تشکیل گروه استعدادهای درخشان دانشگاه بود چراکه مخاطب ما نخبگان جامعه هستند و باید مورد توجه قرار گیرند. در این زمینه دوره‌های آموزشی و توجیهی برای دانشجویان استعداد درخشان برگزار شد و پکیج‌های تشویقی شامل تسهیلات، استفاده از امکانات ورزشی دانشگاه، کتابخانه و تسهیلات دیگر به آنها اعطا شد تا به نوعی قدردان نخبه‌ها در دانشگاه باشیم .

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک با اشاره به دیگر اقدامات عملیاتی این دانشگاه افزود: تغییر سامانه آموزشی دانشگاه اراک از سیستم سما به سیستم گلستان از موضوعاتی است که در سال 95 بعد از سال‌ها در دانشگاه اراک انجام شد. همه دانشجویان به نوعی با سامانه سما سروکار داشتند و در این خصوص راه اندازی سامانه گلستان اقدامی اساسی بود که باید صورت می‌گرفت چرا که سامانه گلستان قابلیت‌هایی دارد که برای اهداف آتی آموزش دانشگاه مثمر ثمر است.

وی افزود: یکی از اهداف در راستای ‌راه‌اندازی سامانه گلستان تجمیع کارت‌های دانشجویی است که براساس آن همه کارت‌های دانشجویی در قالب یک کارت به نام فراکارت تجمیع می‌شوند. این کارت قابلیت‌های بسیاری دارد و علاوه بر اینکه کارت دانشجویی محسوب می‌شود، تردد دانشجو به خوابگاه از طریق این کارت هوشمند مشخص می‌شود، این کارت هوشمند حتی می‌تواند در نقش کیف پول و کارت بانکی و کارت غذا استفاده شود. با استفاده از سیستم گلستان به صورت آنلاین وضعیت تحصیل دانشجو نیز دقیقا مشخص می‌شود.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک اصلاح هرم اعضای هیات علمی با تاکید بر افزایش تعداد دانشیاران و اساتید را از دیگر اولویت‌های این دانشگاه عنوان کرد. 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: