• سه شنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-2285-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

در استان مرکزی؛

حوزه هنری همچنان درگیر مشکلات سخت‌افزاری و ساختمان استیجاری

مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان مرکزی با بیان اینکه مشکل سخت‌افزاری حوزه هنری دغدغه بزرگی است، گفت: حوزه هنری به عنوان مجری امور فرهنگی بعد از گذشت 36  سال، همچنان در یک ساختمان استیجاری بسر می‌برد و بخش اعظم انرژی ما در طول سال صرف مسائل سخت‌افزاری می‌شود .

خلیل خسروبیگی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، بیان کرد: پیگیری‌های مدیریت مجموعه با استانداری برای حل معضل سخت‌افزاری همچنان ادامه دارد. ما به عنوان نهاد متولی فرهنگی بجای اینکه انرژی خود را صرف مسائل فرهنگی کنیم، باید هر ساله به عنوان مستاجر با صاحب ملک بر سر قیمت اجاره‌بها چانه‌زنی کنیم .

وی با اشاره به اینکه گروه نمایش حوزه هنری تا نقطه مطلوب فاصله دارد، بیان کرد: همه فعالیت‌های هنری در این حوزه در حالی اتفاق می‌افتد که از لحاظ سخت‌افزاری در حد صفر هستیم. حوزه هنری سالن و پلاتو تمرین ندارد، در سال گذشته فعالیت‌ها و برگزاری جشنواره‌ها بدون هیچ امکاناتی اتفاق افتاد، حتی یک ‌ساعت از آماده‌سازی تولیدات آثار در ساختمان حوزه هنری انجام نشده و برای اینکار از فضای انجمن نمایش و فرهنگسرا استفاده کردیم .

خسروبیگی افزود: حوزه هنری در تامین ابتدایی‌ترین ملزومات با مشکل مواجه است، در این شرایط نمی‌‌توان توقع داشت اتفاقات مثبت فرهنگی رخ بدهد، هرچند با این وجود ما از اصل قضیه غافل نشدیم و تا آنجا که امکان دارد به رسالت‌مان عمل می‌کنیم. در صورت رفع مشکلات سخت‌افزاری، جریان‌سازی هنری توسط این مجموعه به شکل بهتری اتفاق خواهد افتاد ولی با اینهمه ما با تمام این محدودیت‌ها در حال فعالیت هستیم .

وی ادامه داد: هنرمندان به حوزه هنری اعتماد دارند، همکاری هنرمندان با مجموعه به جای اینکه روال اداری داشته باشد به صورت رفاقتی پیش می‌رود. ما علاوه بر تولید اثر سعی کردیم شرایط آموزشی را برای هنرمندان فراهم کنیم، این موضوع سبب رضایت آنها از مجموعه شده است .

خسروبیگی با بیان اینکه در خصوص حمایت از هنرمندان بضاعت و منابع مالی حوزه هنری محدود است، تصریح کرد: نمی‌توانیم صفر تا صد فعالیت گروه‌های نمایش را حمایت کنیم، سعی کردیم با همین بضا‌عتی که در اختیار داریم، به صورت هدفمند برنامه‌ریزی کنیم تا بتوانیم اثرات ارزشمندی در این زمینه بر جای‌ گذاریم، هدف ما صرفا داشتن بیلان کاری نیست که بخواهیم آنرا با برنامه‌های تبلیغی و ویترینی پر کنیم، به عنوان مثال برگزاری جشنواره صحنه از جمله فعالیت‌هایی است که با استقبال پرشور هنرمندان در بحبوحه اسفندماه مواجه است .

مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان مرکزی، تصریح کرد: نیاز است با برنامه‌ریزی هنری، زمینه لازم برای تامین معاش هنرمند از هنرش را فراهم آوریم، بخشی  از این مهم به عهده ارگان‌های فرهنگی است، اما با توجه به بضا‌عت محدودی که این ارگان‌ها دارند، در همه جای دنیا این توقع از نهاد‌هایی مانند شهرداری می‌رود که در جهت حمایت از هنرمندان اقداماتی را صورت دهند .

 

خسروبیگی در خصوص برنامه‌هایی که در سال جاری در واحد نمایش حوزه هنری اجرا می‌شود، بیان کرد: دفتر "تئاتر مردمی بچه‌های مسجد" در حدود  15 یا 16 سال پیش فعال بود، اما به خاطر برخی مسائل و مشکلات فعالیت نمی‌کرد. طی یک سال گذشته تصمیم گرفته شده که این دفتر فعال شود. هدف این دفتر ارتباط با کانون‌های مساجد و شناسایی علاقمندان متعهدی است که در کانون مساجد مشغول به انجام فعالیت‌های هنری هستند، در این برنامه صفر تا صد فعالیت‌های نمایشی اعم از دوره‌های آموزشی، اجرا و تولید اثر در دل مساجد اجرا می شود .

خسرو بیگی فعالیت دیگر این واحد در سال جاری، بیان کرد: دو سال پیش کارگاهی با حضور دکتر عطا الله کوپال برگزار شد، طی آن پنج نفر از نویسند‌ه‌های بومی استان به تهران اعزام شدند، ماحصل آن پنج نمایش‌‌نامه با موضوعات آسیب‌های اجتماعی، دفاع مقدس و تاریخی است که قرار است در مجموعه‌ای با عنوان گنجینه به چاپ برسد. همچنین هشتمین جشنواره نمایش‌های کوتاه صحنه و برگزاری نشست‌های هفتگی با عنوان "پاتوق تئاتری" از جمله فعالیت‌های این حوزه در واحد نمایش است .

وی اظهار کرد: در سال گذشته در حدود 256 هنرمند با جشنواره های صحنه و بیان در ارتباط بودند، در سال جاری نیز برای برگزاری پاتوق‌های تئاتری  بین 100 تا 120 هنرمند مستقیما در استان با ما در ارتباط هستند .

خسروبیگی تصریح کرد: تولید آثار فاخر هنری مبتنی بر ارزش‌های انقلاب اسلامی،شناسایی و جذب هنرمندان مستعد و جوان و پرورش نیروهای متعهد از اهداف حوزه هنری است، بر همین اساس در موضوع  آموزش، نمایش‌نامه نویسی و معرفی هنرمندان توانستیم چهره‌های جدیدی را به دنیای هنر معرفی کنیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: