• دوشنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-2385-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

موزه مردم‌شناسي روستای انجدان افتتاح می‌شود

مديركل اداره ميراث فرهنگي استان مركزی گفت: موزه مردم‌شناسي روستای انجدان افتتاح می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي استان، سیدمحمد حسینی افزود: با هدف شناخت پيشينه فرهنگي و تاريخي انجدان در ابعاد مختلف و فراهم كردن محيطي براي فهم بهتر گردشگران از اهميت روستاي انجدان، ‌این اداره كل طي پروسه‌اي ساخت موزه مردم شناسي انجدان را در دستور كار قرار داد تا در كنار سه اصل مهم موزه‌ها يعني جاذبه تفريحي، آموزشي و علمي بودن آن، محيطي براي برپايي نمايشگاه‌هاي مختلف، ايجاد ارتباط با سازمان‌هاي آموزشي و مدارس و حتي كتابخانه ها ايجاد كند تا بتوان داشته های این روستای کهن را به گردشگران ارائه کرد .

وي افزود: روستاي انجدان به علت وجود آب و هواي مناسب و چشمه هاي سرشار و موقعيت جغرافيايي خود مورد توجه انسان ها از دوران پيش از تاريخ تا امروز بوده است. از آثار کهن این روستا مي‌توان به نقوش چوپاني در دل صخره‌ها، همچنين كتيبه‌ها و سنگ نوشته‌هاي بسيار زياد از ابتداي دوران اسلامي اشاره كرد كه يكي از مهمترين آثار كتيبه‌اي مربوط به سال 83 هجري است كه در محله ديلم‌آباد روي ديوار خانه‌اي قرار دارد .

وي اظهار کرد: حضور امامان نزاري در اين منطقه را مي‌توان برجسته ترين دوره تاريخي اين روستا دانست. در اين راستا يادگاري‌هاي متعددي از زمان شاه خليل‌الله سي و نهمين امام نزاري كه مقارن با دوران حكومت شاه عباس صفوي است به جا مانده است .

وی در پايان خاطرنشان كرد: اشيا گردآوري شده براي نمايش در موزه شامل ادوات كشاورزي، اسباب منزل و مطبخ و اسناد نفيس كاغذي و كتابی است كه قدمت آنها از دوران صفويه آغاز و تا دوران پهلوي ادامه پيدا مي كند، همچنین این بنا که در حقیقت حمام قدیمی انجدان بوده حفظ و احیا شده و با تغییر کاربری به موزه مردم شناسی تبدیل شده است. در مراحل مرمت این بنا به کوچکترین شاخصه‌های روکار و زیر کار بنا دقت شده و حتی سیستم گرمایشی کف نیز بدون دستکاری برای مشاهده عمومی در معرض دید قرار گرفته است .

روستاي انجدان با جاذبه‌هاي فراوان گردشگري همچون آبشار و چشمه‌ها، غارهاي كوچك و بزرگ، بافت معماري و طبيعت سرسبز و همچنين باغات زيبا يكي از روستاهاي نمونه گردشگري استان است كه در 37 كيلومتري شرق اراك و 64 كيلومتري شمال خمين واقع شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: