• پنجشنبه ۱۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-8584-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

دبیر اجرایی اتاق‌های فکر استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری:

همچنان مناقشات بسیاری برای حضور اجتماعی زنان در کشور وجود دارد

دبیر اجرایی اتاق‌های فکر استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: پس از 100 سال مبارزه آزادی‌خواهانه در کشور، کماکان بحث و مناقشات زیادی برای حضور زنان در عرصه‌های مختلف در کشور داریم.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مسعود درودی در پنل علمی همایش زن، اقتصاد، اشتغال و توسعه که به همت کانون زنان بازرگان استان مرکزی در ساختمان کسب و کار اراک برگزار شد، بحث خود را تحت عنوان زنان، عدالت جنسیتی و توسعه پایدار مطرح کرد و گفت: امروز همان بحث‌هایی در بخش زنان در جامعه مطرح می‌شود که در زمان مشروطه مطرح می‌شد.

دبیر اجرایی اتاق‌های فکر استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه امروز جامعه جهانی بیشتر از برابری جنسیتی صحبت می کند، عنوان کرد: طبق این دیدگاه مرد و زن تفاوتی ندارند و باید در تمامی عرصه‌ها بدون تفاوت همکاری و کار خود را پیش ببرند.

درودی بیان کرد: در کشورهای در حال توسعه به خصوص کشورهای اسلامی دیدگاه‌ها تفاوت دارد، معمولا با پیش فرض‌ها و آموزه‌های اسلامی این مباحث مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: از سال 1995 مفهومی به نام عدالت جنسیتی به جای برابری جنسیتی از طرف ایران در اجلاس پکن پیشنهاد شد و ما امروز بر اساس عدالت جنسیتی تعاریف خود را پیش می‌بریم.

دبیر اجرایی اتاق‌های فکر استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در خصوص مفهوم عدالت جنسیتی عنوان کرد: مفهوم عدالت جنسیتی بیشتر ذیل عدالت اجتماعی مطرح می‌شود، اینکه ما سعی کنیم بر اساس نقش‌های اجتماعی و بر اساس توانمندی‌های زن یا مرد نقش و عرصه‌های اجتماعی را تعیین و واگذار کنیم.

وی افزود: کشور ما در حوزه عدالت جنسیتی در سال 2014 در بین 155 کشور جهان رتبه 114 را به خود اختصاص داده‌ است. این رتبه برای کشوری که داعیه‌دار این مهم است که یکی از اهداف انقلاب در نظر گرفتن نقش بیشتر برای زنان بوده است، اصلا مناسب نیست.

وی عنوان کرد: از سال 2006 تا سال 2015 در بخش سلامت اقدامات موثری انجام شده است و میزان سلامت زنان در کشور ارتقاء یافته است. اما در بخش مشارکت اقتصادی زنان ضعف‌های بسیاری وجود دارد و وضعیت مناسبی نداریم.

دبیر اجرایی اتاق‌های فکر استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید برای اولین بار بحث عدالت جنسیتی در برنامه ششم توسعه مطرح شده است، افزود: امیدواریم این نرخ کاهش پیدا کند. دستیابی به رتبه 30 در دنیا برای 10 سال آینده هدف‌گذاری شده است.

درودی با بیان اینکه در کشور ما شرایط به گونه‌ای است که با تغییر دولت‌ها بخشی از سیاست‌ها تحقق پیدا نمی‌کند، عنوان کرد: مبحثی در دانش سیاست‌گذاری عمومی با عنوان زمان اقدام مطرح است که این زمان برای کشورهای اروپایی و آمریکایی 20 سال و در کشور ما حدود یک ساعت است و به این معناست که در مدت یک ساعت برنامه یک سازمان بر اساس شرایطی مانند تغییر رییس، تغییر می‌کند و بر این اساس شرایطی مانند پایین بودن مشارکت علمی را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: در سال 94 با همکاری معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری پژوهشی انجام شد در خصوص این موضوع که زنان چه مطالباتی از دولت دارند، در سطح عام نتایج این تحقیق مشخص کرد که تبعیض و نابرابری 27 درصد، بیکاری و اشتغال 22 درصد، امنیت اجتماعی 21 درصد، پوشش 10 درصد و فقر و محرومیت اقتصادی 14 درصد توسط زنان مورد توجه قرار گرفته بود.

دبیر اجرایی اتاق‌های فکر استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری بیان کرد: بر اساس این تحقیق، اولویت‌هایی که باید دولت برای بخش بانوان در نظر بگیرد، اقدام اقتصادی، اصلاح قوانین، اقدام فرهنگی، تامین امنیت اجتماعی زنان، دفاع از آزادی‌های اجتماعی زنان، اصلاح ساختار اجرایی و ایجاد فضاهای آموزشی و تفریحی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی است.

درودی در خصوص عدالت جنسیتی عنوان کرد: تعریف‌های متعددی برای این بخش وجود دارد که در مجموع سه گروه علمای دینی، روشنفکران دینی و پژوهشگران آکادمیک در این بخش تعاریفی دارند و مطرح می‌شود. در مجموع در معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری این بحث مطرح شده است و تاکید دارند این بحث مطرح و نهادینه شود که این اقدام مهمی می‌تواند باشد.

وی ادامه داد: آیت‌الله مطهری در باب عدالت جنسیتی به اصل تساوی اعتقاد دارد و اصل تساوی در اسلام نیز تعریف شده اما این موضوع با تشابه تفاوت دارد، زن و مرد در حقوق می‌توانند مساوی باشند اما شبیه نه. این موضوع باید در فضای تصمیم‌گیری نهادینه شود.

دبیر اجرایی اتاق‌های فکر استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری عنوان کرد: دو دیدگاه در خصوص برابری جنسیتی مطرح است، یک دیدگاه موضوع زن و مرد را بی‌معنا دانسته و زن و مرد را قبول ندارد و یک دیدگاه معتقد است به عنوان نمونه زن جهان سوم باید در کالبد اجتماعی خود باقی بماند. ما معتقدیم زن و مرد دو جنسیت جدا هستند و باید برای ارتقاء آگاهی زنان در جوامع بویژه جوامع جهان سومی تلاش کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه مسائل زنان در بخش سلامت نیز باید مورد توجه قرار بگیرد، عنوان کرد: اختلالات روانی زنان به خصوص افسردگی باید مورد توجه قرار بگیرد. در کشور ما میزان افسردگی بانوان 2.5 برابر بیشتر از مردان است که این موضوع دغدغه‌مندی و مطالبه‌گری زنان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

دبیر اجرایی اتاق‌های فکر استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری ادامه داد: چاقی دیگر موضوع مهم است و در کشور ما میزان افزایش وزن بانوان دو برابر مردان است که این موضوع بر اشتغال و مدیریت‌مندی زنان تاثیر می‌گذارد و سقط جنین نیز در کشور آمار بالایی دارد و این موضوع نیز در سیاست‌گذاری‌ها برای بهبود شرایط بانوان باید مورد توجه قرار بگیرد.

درودی با تاکید بر این نکته که در بخش اشتغال نیز وضعیت بانوان مطلوب نیست، عنوان کرد: زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند با این حال تنها 15 درصد در اشتغال کشور سهم دارند. زنان در این بخش باید نقش مطالبه‌گری داشته باشند و این سهم را افزایش دهند و خلاء‌های این بخش نیز باید جبران شود.

وی با بیان اینکه آمار خودکشی زنان تحصیل‌کرده نرخ بالایی را نشان می‌دهد، افزود: زن تحصیل‌کرده‌ای که به محیط زندگی خود برمی‌گردد و این محیط از مناطق محروم کشور است با رفتارهایی مواجه می‌شود مورد توجه قرار نمی‌گیرد و همان رفتاری که پیش از تحصیلات با آن مواجه بوده را شاهد است. به مرور تحمل این وضعیت دشوار می شود و اقدام به خودکشی که آخرین مرحله ناامیدی است می‌کند و این یکی از دلایل خودکشی این بخش از جامعه است.

دبیر اجرایی اتاق‌های فکر استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری بیان کرد: امیدواریم که با نهادینه شدن مباحث عدالت جنسیتی در کشور و اجرای صحیح و کامل برنامه‌ها شاهد تحول در بخش زنان باشیم و برای این منظور آگاهی و مطالبه‌گری بانوان نیز بسیار موثر است.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: