• چهارشنبه ۱۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-5092-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

در گفتگوی ایسنا با کریمی؛

جزئیات نشست استاندار و پارلمان نشینان استان مرکزی با جهانگیری تشریح شد

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی جزئیات نشست مجمع نمایندگان و استاندار استان مرکزی با معاون اول رئیس جمهور که امروز برگزار شد را تشریح کرد.

علی‌اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به نشست‌های روتین که مجامع نمایندگان استان‌ها با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت دارند، افزود: در همین راستا مجمع نمایندگان استان مرکزی نیز جلسه‌ای با معاون اول رئیس جمهور و برخی مسئولین از نهاد ریاست جمهوری از جمله معاون امور مجلس رئیس جمهور برگزار کرد و در این نشست مباحث مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وی بیان کرد: در ابتدای این نشست گزارش کلی از سوی استاندار استان مرکزی در خصوص فضای کلی استان ارائه شد و سپس تک‌تک نمایندگان مسائل و مشکلات استان و حوزه انتخابیه خود را مطرح کرد که برخی از مشکلات با رویکرد کلان استانی بود و برخی هم خاص شهرستان و حوزه انتخابیه خود به شمار می‌رفت.

وی با اشاره به تعدد موارد مطرح شده از سوی نمایندگان استان در این نشست، افزود: به جهت تعدد مطالبات و موارد طرح شده از سوی مجمع نمایندگان استان، نامه‌هایی که از قبل با امضای نمایندگان و استاندار تنظیم شده بود جهت بررسی و رسیدگی به معاون اول رئیس جمهور تقدیم شد تا با صدور دستورات لازم پیگیری شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در ادامه با محورهای مهم این نشست اشاره کرد و گفت: نخستین موضوع پیگیری مصوبات سفر سال گذشته رئیس جمهور و هیئت دولت به استان مرکزی بود.

وی بیان کرد: از آنجاکه بخش عمده‌ای از  اعتبارات سفر هیئت دولت به استان مرکزی به میزان 930 میلیارد تومان هنوز تخصیص پیدا نکرده است، لذا مجمع نمایندگان از معاون اول رئیس جمهور خواست تا در تخصیص این اعتبارات که بخشی از آن مربوط به سال 95 و بخشی هم به سال 96 بود تسریع شود و این اعتبارات به صورت کامل و براساس همان برنامه زمان‌بندی سفر که مصوب شده بود اختصاص یابد و تاکید شد که با توجه به انتظارات موجود مردم استان، تسریع در تخصیص ضرورت دارد.

کریمی در ادامه به طرح های مهمی که در استان می تواند راهگشا باشد اشاره کرد و گفت: در این نشست موضوع  احداث اتوبان ساوه به اراک از محور تفرش، آشتیان و فراهان مطرح شد که این مسیر قطعه‌ای است از اتوبان تهران اندیمشک که بخش‌هایی از آن در استان‌های لرستان و خوزستان اجرا شده است و بخش دیگری هم حدفاصل خرم آباد تا اراک در حال اجراست و پیشنهاد شد قطعه حدفاصل ساوه تا اراک از مسیر شهرستان‌های تفرش، آشتیان و فراهان عملیاتی شود و قطعا باعث تحول و توسعه در استان خواهد شد.

وی بیان کرد: احداث این مسیر یک محور دسترسی جدید را در کریدور شمال به جنوب از استان مرکزی ایجاد خواهد کرد و مسیر دسترسی پایتخت به اراک با احداث این محور جدید و طبعا مسیر شهرهای استان مرکزی نظیر ساوه، تفرش و سایر شهرهای مستقر در این مسیر به اراک کوتاهتر خواهد شد.

وی گفت: از آنجاکه قرار است برای دسترسی تهران به جنوب کشور، یک مسیر موازی با همین مسیر فعلی تهران به قم ایجاد شود و یک اتوبان جدید در همین محور احداث شود لذا پیشنهاد مجمع نمایندگان استان این بود که این راه دسترسی از مسیر ساوه، تهران، تفرش و در حوزه جغرافیایی استان مرکزی ایجاد شود و به عبارتی مسیر تهران به جنوب از حوزه سرزمینی استان مرکزی انتخاب شود و از آنجا که طرح این پروژه تهیه شده و توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در استان لرستان در حال اجراست، لذا درخواست نمایندگان استان از معاون اول رئیس جمهور، اجرای قطعه دیگر این مسیر دسترسی از سمت استان مرکزی است.

کریمی تاکید بر لزوم دو خطه کردن راه آهن اراک به قم را از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بیان کرد و گفت: این مهم حجم عبوری حمل و نقل ریلی استان مرکزی را به سایر نقاط کشور ارتقا خواهد داد. همچنین پیشنهاد شد قطار سریع‌السیری که از تهران اصفهان از منطقه سلفچگان عبور می‌کند، از سلفچگان هم به سمت اراک قطار سریع‌السیر عبور کند.

وی ادامه داد: با توجه به موقعیت صنعتی استان و مشکلاتی که واحدهای صنعتی استان بویژه در شهرهای اراک و ساوه دارند قرار شد یک جلسه ویژه تحت نظر معاونین و همکاران معاون اول رئیس جمهور اختصاصا برای رسیدگی به امور و مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی بزرگ استان تشکیل و در این جلسه تصمیمات راهگشایی برای این واحدها که هم به لحاظ اشتغال و هم حجم تولید برای استان مهم و سرنوشت‌ساز هستند، اتخاذ شود.

این نماینده مردم در خانه ملت به ارائه گزارشی از وضعیت اعتبارات استان به معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: در استان مرکزی چندین برابر حجم اعتباراتی که از محل تملک و دارایی سرمایه‌ای و اعتبارات سالانه‌دریافت می‌شود، درآمدهای مالیاتی در استان وجود دارد و استان این درآمدها را به دولت می‌پردازد. لذا تاکید شد که استان بتواند از ظرفیت مازاد درآمدهایی که برای دولت ایجاد می‌کند، استفاده کند و بهره‌مند شود و به عبارتی منابع حاصل شده در استان مرکزی از استان خارج نشود و در خود استان هزینه شود تا زمینه‌ساز توسعه و پیشرفت استان شود.

وی تاکید بر ضرورت تسریع در طرح آبرسانی به ساوه از سد کوچری را از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بیان کرد و گفت: عملیات اجرایی این پروژه مدتی است که آغاز شده است و نیاز است که با سرعت بیشتر و حمایت اعتباری لازم پیشرفت کند.

کریمی گفت: در مورد سایر شهرهای استان هم پیشنهاداتی از جمله ایجاد منطقه ویژه اقتصادی تخصصی سنگ در محلات مطرح شد و قرار شد معاون اول رئیس جمهور این مهم را پیگیری کند و همچنین درخواست شد مجوز فایناس بیمارستان هزار تختخوابی استان مرکزی نیز به صورت سرمایه‌گذاری صادر شود تا بتواند ظرفیت حوزه درمان استان را ارتقا دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: تمامی این پیشنهادات مطرح و بر ضرورت عملیاتی شدن این پیشنهادات تاکید شد و معاون اول رئیس جمهور نیز قول داد با توجه به منابع مالی موجود دولت تلاش خواهد کرد که نیازها با توجه به مقدورات برطرف شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: