• پنجشنبه ۱۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-5292-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

بیش از سه میلیون دانشجو، طلبه و کارمند درس آشنایی با دفاع مقدس را فراگرفته اند

مدیر آموزش سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت : از سال 87 تا 94 بیش از سه میلیون دانشجو، طلبه و کارمند درس آشنایی با دفاع مقدس را پاس کردند.

  به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، احمد یار محمدی در نشست خبری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در خصوص فرایند نشر و آموزش درس " آشنایی با دفاع مقدس" گفت: در اواخر سال 84 سردار سرلشکر شهید دکتر احمد سوداگر ایده علمی کردن مباحث دفاع مقدس در مراکز آموزش عمومی و عالی کشور را دنبال می کرد .

وی ادامه داد: پس از شرکت در جلسات متعدد کمیته های تخصصی شورای اسلامی شدن دانشگاه ها،  مصوبه ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح می شود و در اواخر سال 86 در شورای اسلامی دانشگاه‌ها و شورای عالی انقلاب فرهنگی یک ماده واحده مبنی بر ورود آموزه‌ها و فرهنگ دفاع مقدس به محتوا و متون درسی مدارس و دانشگاه ها مصوب شد، اجرای این ماده واحده فعالیت سنگینی را برای بنیاد آثار تعریف کرد .

یار محمدی افزود: در این مصوبه به صورت مشخص بیان شده که بنیاد حفظ آثار متولی این موضوع است، بر همین اساس فعالیت حجیم، توجیهی و استدلالی این مصوبه توسط شهید سوداگر پایه ریزی شد. از مهرماه سال 87 درس "آشنایی با دفاع مقدس "درقالب دو واحد اختیاری در دانشگاه آزاد ارائه شد .

وی اظهار کرد: از سال 87 تا 94 برای تربیت اساتید جهت آموزش درس" آشنایی با دفاع مقدس" 29 کارگاه برگزار شد و نزدیک به سه هزار استاد در این زمینه تربیت شدند .

یار محمدی تصریح کرد: در سال 91 کارکنان دولتی و طلاب حوزه علمیه هم جزو مخاطبان آموزش محسوب شدند. از سال 87 تا 94 بیش از سه میلیون دانشجو، طلبه و کارمند این درس را پاس کردند. در حال حاضر بیش از سه هزار استاد در این زمینه تربیت شده اند که بیش از 1500 نفر از آنها در بیش از سه هزار تا چهار هزار کلاس حضور پیدا می کنند و هر ترم این موضوع تکرار می شود .

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با ورود دانشگاه های نیروهای مسلح تعداد بیشتری تحت آموزش این درس قرار بگیرند. پیش بینی می شود که در هر ترم حداقل 200هزار دانش آموخته مفاهیم و ارزش های این درس را فرا گیرند .

یارمحمدی عنوان کرد: بازخورد درس دفاع مقدس در بین دانش‌آموختگان غوغا می‌کند و قرار است این بازخوردها در قالب کتابی منتشر شود. خروجی این درس تغییر یک تفکر بسته 20 ساله است، اکثر افراد بر این عقیده بودند که بازنده جنگ تحمیلی ایران است اما این درس در حداکثر 10 جلسه، نظر دانش‌آموختگان را تغییر می‌دهد و به حقایق جنگ پی می‌برند و در همین راستا اثرات مثبت و برکات آن هویداست .

وی  افزود: استاد درس، متن و محتوا و وقایع تاریخی که در جنگ اتفاق افتاده است به میزان قابل قبولی منطقی و مستدل است و بر همین اساس دانش آموختگان را تحت تاثیر خود قرار می دهد .

این مقام مسول ادامه داد: دانشگاه های دولتی نسبت به این قضیه ضعیف وارد شده اند و این در حالی است که دانشگاه آزاد بسیار قوی و مثمر فایده در این جهت گام برداشته است .

وی در خصوص مطالب موجود در این درس، بیان کرد: در این درس از اختلافات مرزی با همسایه غربی از 500سال پیش و همچنین از جدا شدن بخش وسیعی از خاک ایران بر اثر جنگ های پی در پی، بی لیاقتی شاهان و عدم حضور مردم در کنار مسولان مستنداتی ارایه شده است .

یار محمدی تصریح کرد: در تاریخ چند هزار ساله کشور شاهد حضور پرشور مردم به مانند آنچه در دفاع مقدس هشت ساله اتفاق افتاد نبودیم و این امر حاکی از آنست که رهبری قدرتمند مردم را در این راستا هدایت کرده است و مردم هم تبعیت کردند .

وی بیان کرد: طبق آمار و ارقام رسمی زیر دو میلیون نفر در جنگ شرکت کردند و به اذن خدا، اتحاد مردم و با وجود یک رهبر خردمند توانستیم به یک پیروزی حتمی دست یابیم .

یار محمدی خاطرنشان کرد: در جنگ تحمیلی کل کفه جنگ جهانی علیه ما بودند که این اتفاق در دنیا بی نظیر است بر همین اساس حدود 40 کشور بزرگ دنیا از رژیم بعثی حمایت کردند و تمام تکنولوژی روز دنیا را در اختیار این دولت قرار دادند .

وی با بیان اینکه برنامه دقیقی برای فروپاشی ایران تدوین شده بود، افزود: مطالعه خاطرات افسران بعثی عمق رشادت های رزمندگان را مشخص می کند.

این مقام مسول بیان کرد: ارتش عراق از نظر زمینی پنجمین کشور قدرتمند دنیا بود و شوروی سابق آنرا تجهیز کرده بود، اما توانستیم با وجود تمام مشکلاتی که داشتیم در مقابل آنها ایستادگی کنیم .

وی ادامه داد: ادبیات، شعر، داستان کوتاه، تاریخ شفاهی، خاطرات خود نوشت و دیگر نوشت و شعر به مباحث آموزشی تبدیل می شود و در کتب دانشگاهی جانمایی می شود و در حوزه نشر و تبلیغ قرار می گیرد .

یار محمدی عنوان کرد: نویسندگان که در برهه مختلف زمانی اقدام به نگارش خاطرات دفاع مقدس کردند که این مهم نشان از زنده بودن خاطرات دفاع مقدس  در بین نسل های مختلف دارد. شناخت ذائقه دفاع مقدس می تواند در جذب مخاطب تاثیر بسزایی داشته باشد .

این مقام مسئول بیان کرد: نهصت ترجمه کتاب از سال 93 مشغول به فعالیت است و آثار فاخر به سه یا چهار زبان زنده دنیا ترجمه می شود. بیشترین حضور ما در چین، روسیه و آلمان است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: