• پنجشنبه ۱۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-9484-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

استاندار مرکزی عنوان کرد:

جذب اعتبار 46 میلیاردی جهت پروژه های ورزشی سفر ریاست جمهوری

استاندار مرکزی گفت: پروژه های سفر رییس جمهور به استان مرکزی هشت پروژه بوده است که در راستای اجرای آنها 46 میلیارد ریال تخصیص داده شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمود زمانی قمی در جلسه شورای اداری استان که با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار شد، با اشاره به ظرفیت های استان مرکزی در بخش های مختلف از جمله تاریخ، صنعت و بویژه کشاورزی، گفت: در دولت تدبیر و امید برای اولین بار زادگاه امیرکبیر مورد توجه قرار گرفت و منزل این شخصیت بزرگ تاریخی در روستای هزاوه از توابع شهرستان اراک بازسازی شده است.

وی با اشاره به استقرار صنایع پتروشیمی و پالایشگاه در زمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی در استان مرکزی، عنوان کرد: استان مرکزی خوشه های صنعتی و واحدهای تولیدی و صنعتی متعددی دارد و قطب چهارم صنعتی کشور محسوب می شود.

استاندار مرکزی با بیان اینکه حل مسئله هسته ای کشور در دولت تدبیر و امید پرداختن به پیچیده ترین پرونده دنیا بود، افزود: حل این مسائل در واقع ایجاد زمینه مناسب برای بررسی وضعیت کشور در سایر بخش ها و پرداختن به این بخش ها بود. از جمله مواردی که در دولت تدبیر و امید مورد توجه ویژه قرار گرفت موضوع اشتغال و معیشت مردم بود که با اعمال سیاست های دقیق گام های موثر و مهمی در این بخش ها برداشته شد.

زمانی قمی ادامه داد: با اعمال سیاست های دقیق و منطقی بخصوص سیاست های اقتصاد مقاومتی گام های موثری در کشور برداشته شد. اشتغال خرد در بخش روستایی و غیر روستایی مورد توجه قرار گرفت و برای این موضوع اقدامات موثری تدارک دیده و انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه قطعا در استان مرکزی با سه هزار واحد صنعتی با گرایش های صنعتی و تولیدی مختلف مشکلاتی وجود دارد، عنوان کرد: ادعای ما این نیست که تمامی مسائل و مشکلات برطرف شده است، اما با توجه به نتایجی که در این مدت حاصل شده است می توانیم ادعا کنیم مسیری که انتخاب کرده ایم، درست و منطقی بوده است.

استاندار مرکزی عنوان کرد: پایین ترین نرخ بیکاری مربوط به استان مرکزی است اما اراک و خمین نرخ بیکاری بالاتر از 7.3 دارند و برای کاهش این نرخ باید تلاش کنیم.

زمانی قمی بیان کرد: بر اساس آخرین پایش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، استان مرکزی به لحاظ مساعد بودن محیط کسب و کار جایگاه دوم کشور را دارد. همچنین این استان با سه هزار و 400 میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش خصوصی رتبه چهارم کشور را دارد.

وی ادامه داد: مجموع درآمدهای مالیاتی استان در طول دولت دهم دو هزار و 200 میلیارد تومان و در دولت یازدهم 9 هزار میلیارد تومان بوده است.

استاندار مرکزی در خصوص فعالیت شهرک های صنعتی، گفت: تا پایان سال 92 هزار و 196 هکتار زمین در شهرک های صنعتی به متقاضیان واگذار و در دولت یازدهم 729 هکتار واگذار شده است که این اعداد نشان می دهد تقاضا برای سرمایه گذاری در استان نرخ بالایی دارد. از سال 92 تا 95 در بخش معدن 129 فقره پروانه بهره برداری صادر شده است.

زمانی قمی بیان کرد: اشتغال پیش بینی شده  در بخش روستایی در این استان محقق شده است.

وی در رابطه با صادرات و واردات استان با تاکید بر این نکته که شاخص ارزیابی این مهم که بنگاه اقتصادی در مسیر درستی قرار گرفته میزان صادرات و واردات آن است، عنوان کرد: در سال 95 میزان صادرات استان 730 میلیون دلار و 292 میلیون دلار واردات بوده که بر این اساس تراز استان بیش از  480 میلیون دلار مثبت است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه عمده واردات برای خرید تجهیزات و لوازم مورد نیاز بخش تولید و صنعت بوده است، افزود: اعداد و ارقام نشان می دهد که استان مرکزی فاصله بیشتری از خام فروشی نسبت به کشور گرفته است.

زمانی قمی ادامه داد: در سه ماهه نخست سال جاری صادرات 250 میلیون دلار و واردات 91 میلیون دلار بوده و طبق بررسی ها بیش از 32 درصد افزایش در این بخش داشته ایم. وقتی صادرات افزایش دو رقمی نشان می دهد به این مفهوم است که اتفاقات خوبی در این بخش رقم خورده است.

وی در خصوص خرید تضمینی گندم در استان مرکزی نیز، گفت: در سال 92 خرید تضمینی گندم 135 هزار تن بوده و در سال 95 این میزان به 370 هزار تن افزایش یافته است.

استاندار مرکزی بیان کرد: سرمایه گذاری خارجی در استان 350 میلیون دلار بوده است و حدود سه میلیارد دلار هم گفت و گو شده است. نیروگاه سیکل ترکیبی شهرستان ساوه با یک میلیارد دلار سرمایه گذاری به نتیجه نهایی رسیده است.

زمانی قمی با تاکید بر اهمیت ورزش در سلامت جامعه به عنوان یکی از راهکارهای موثر برای کاهش آسیب های اجتماعی، عنوان کرد: بیش از 70 هزار ورزشکار سازمان یافته در این استان فعالیت دارند و البته تعداد واقعی بیش از این است. این استان ظرفیت های بسیاری در بخش ورزش دارد و از این ظرفیت ها می توان بهره گرفت.

استاندار مرکزی بیان کرد: هر اندازه در بخش ورزش فعالتر بوده و به آن بپردازیم سلامت جامعه ارتقای بیشتری خواهد یافت. یکی از راهکارهای منطقی فعال کردن جوانان در بخش های مختلف، ورزش است.

به گزارش ایسنا، مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی نیز گفت: 110 پروژه نیمه تمام ورزشی در نقاط مختلف این استان وجود دارد که بخش قابل توجهی از اعتبارات این پروژه ها باید از محل اعتبارات ملی تامین شود.

عابد حقدادی بیان کرد: راه اندازی خانه جوان یکی از مهمترین خواسته های جوانان استان مرکزی است که انتظار می رود وزارت ورزش و جوانان و استانداری مرکزی همکاری لازم را برای تعیین زمین و تامین اعتبارات ساخت و تجهیز این خانه با اداره کل ورزش و جوانان استان داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: