• پنجشنبه ۱۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-1587-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

وزیر ورزش خبر داد:

وجود 4000 پروژه نیمه‌تمام ورزشی در کشور
ضرورت توجه ویژه به اقتصاد ورزش در ایران

وزیر ورزش و جوانان گفت: در سطح کشور حدود چهار هزار پروژه نیمه تمام در حوزه ورزش و جوانان وجود دارد که طی 10 سال گذشته کلنگ‌زنی شده و رها شده‌اند و امسال برای تکمیل این چهار هزار پروژه نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مسعود سلطانی‌فر در نشست با سمن‌ها و دبیران هیات‌های ورزشی استان مرکزی افزود: امید است با توجه به منابعی که به مرور در اختیار ورزش و جوانان قرار گرفته و به تازگی ابلاغ شده است و نیز منابع استانی و استفاده از منابع بخش خصوصی بتوانیم با همگرایی زمینه حل مشکلات این حوزه را فراهم کنیم.

وی با تاکید بر استفاده از مدیران و نیروهای جوان در عرصه ورزش و جوانان تصریح کرد: جوانان را در نظام اسلامی به خصوص در این دولت افرادی موثر در حل مسائل جوانان و رسیدگی به امور آنها می دانیم.

سلطانی‌فر گفت: تشکیل سمن‌ها فرصتی است که بتوانیم از این طریق زمینه مشارکت، حضور و حساسیت بیشتر جوانان را در عرصه‌های مختلف اجرایی، اداری و حکومتی کشور فراهم کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر جمهوری اسلامی و دولت این اهتمام را دارد که با فعال کردن NGO ها و ایجاد تعامل با آنها و دستگاه‌ها بتواند برای نظام اجرایی کشور کادرسازی کند و زمینه مشارکت مردم و جوانان را در امور مختلف مهیا کند. اصل و اساسی که به آن اعتقاد داریم مبنی بر این است که نظام ما متکی به رای و  نظر مردم است پس باید بتوانیم از این طریق زمینه مشارکت جدی و حضور جدی جوانان را در عرصه تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های اجرایی کشور فراهم کنیم.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: باور ما این است که از طریق گسترش سمن‌های مختلف در همه عرصه‌ها می‌توان شاهد حضور و تاثیرگذاری و مشارکت جوانان در امور مختلف اجرایی کشور و تصمیم‌گیری‌ها باشیم که این باور دستاوردهای مطلوبی در این عرصه داشته است.

وی اظهار کرد: از آغاز به کار دولت یازدهم تعداد سمن‌های مرتبط با جوانان در کشور حدود 40 تا 60 سمن بود، اما امروز این تعداد به دو هزار سمن رسیده است. برنامه‌ریزی این است که تا پایان دولت دوازدهم در قالب مجموعه معاونت جوانان فعلی و سازمان جوانانی که احتمالا تشکیل خواهد شد، بتوانیم تعداد سمن‌های فعال جوانان را در پایان دولت دوازهم به پنج‌ هزار سمن یعنی به دو  و نیم برابر شرایط فعلی برسانیم.

سلطانی‌فر در خصوص خانه‌های جوان گفت: گرچه خانه سمن‌ها فعال است اما امید است با دستور مقام ارشد استان مرکزی و پیگیری‌های مدیرکل ورزش هرچه سریعتر خانه جوانان در استان فعال‌تر شود. با دستیابی به این هدف می‌توانیم خانه‌های جوان را در شهرستان‌ها نیز فعال کنیم.

وی با اشاره به اعتبار بخش جوانان افزود: در سال 92 تمامی اعتبارات مربوط به بخش جوانان در کل کشور 6 میلیارد تومان بود و امسال این رقم با افزایش 66 برابری به 400 میلیارد تومان رسید که این مهم موید رویکرد مثبت دولت و وزارت ورزش به پرداختن و رفع مشکلات جوانان و کمک به افزایش مشارکت آنان در جامعه است.

وی افزود: یکی از آسیب‌های اجتماعی جدی در بخش جوانان طلاق‌ها در چند سال ابتدای ازدواج جوانان است. بسیاری از طلاق‌ها بین یک تا پنج سال ابتدای تشکیل زندگی مشترک صورت می‌گیرد چراکه درخصوص زوج‌هایی که قصد شروع زندگی مشترک را دارند، راهنمایی‌ها و مشاوره‌های حداقلی که به آنها در تحکیم بنیان خانواده کمک کند انجام نمی‌شود. با جدیت اعتقاد داریم حتما باید برای کاهش آمار طلاق و جلوگیری از این ناهنجاری دفاتر مشاوره ازدواج را افزایش دهیم.

سلطانی‌فر گفت: تعداد این دفاتر مشاوره در ابتدای این دولت 20 مورد بود که در حال حاضر به بیش از 200 مورد افزایش یافته است و باید مجوزهای مربوطه افزایش یابد تا بنیان‌های خانواده را تحکیم بخشیم. در هر صورت رویکرد پرداختن به حل مشکلات جوانان و فراهم کردن مشارکت جدی آنان در امور مختلف، رویکرد اصلی و اساسی دولت در قالب استمرار وضعیت فعلی یا در قالب سازمان ملی جوانان است که تشکیل آن در قانون توسط مجلس و دولت مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: در برنامه ششم مواردی برای حل مشکلات بخش ورزشی کشور پیش بینی شد که از آن میان می‌توان به مسائل مربوط به حق پخش تلویزیونی، هزینه‌های بخش خصوصی در این رابطه، تغییر کاربری زمین‌ها و اختصاص منابع از محل درآمدهای مختلف اشاره کرد. اختصاص بخشی از درآمدهای مربوط به مالیات بر ارزش افزوده بین دولت و مجلس مطرح شد که با حمایت‌های مطلوب نمایندگان به تصویب رسید تا ردیف جدیدی از اعتبارات از محل منابع مالیات بر ارزش افزوده مورد استفاده قرار گیرد که اتفاق بزرگی در تاریخ ورزشی کشور به شمار می‌رود.

وزیر ورزش و جوانان با بیان  اینکه این اعتبارات می‌تواند به تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام کمک کند، گفت: در سطح کشور حدود چهار هزار پروژه نیمه تمام وجود دارد که طی 10 سال گذشته کلنگ‌زنی شده و رها شده‌اند که امسال برای تکمیل این چهار هزار پروژه نیاز به نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان اعتبار برآورد شده است. رقمی که از محل مالیات بر ارزش افزوده مقرر است سالیانه اعطا شود سالی 1300 تا 1400 میلیارد تومان است که امید است طی دو برنامه پنج ساله ششم و هفتم هفت تا 10 درصد این منابع اختصاص یابد تا پروژه‌های نیمه تمام فعلی رابه جایی برسانیم ضمن اینکه در سفرها همیشه با تقاضاهای فراوان برای احداث پروژه‌های جدید مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: حدود 60 درصد این اعتبار توسط خود مجلس بین استان‌ها توزیع شد و اگر در این خصوص کسری وجود دارد باید دقت شود سهم استانی در سال بعد بیشتر شود.

سلطانی‌فر گفت: حدود 14 هزار هیات ورزشی در کشور وجود دارد که اعتبار آنها در سال گذشته حدود 18 میلیارد تومان بود. این بدان معناست که به طور میانگین اعتبار هر هیات ورزشی در کشور حدود یک میلیون و 200 هزار تومان است. تلاش شده است که بتوانیم اعتبار اختصاص یافته به هیا‌ت‌های ورزشی را به سه تا پنج برابر افزایش دهیم.

وی اظهار کرد: اقتصاد ورزش در دنیا اقتصادی بزرگ است اما در ایران اقتصاد کوچکی است چراکه سازوکار قانونی که درخصوص این ظرفیت اقتصادی لازم است در سطح دنیا فراهم است ولی در ایران فراهم نیست تا بخش خصوصی در توسعه اقتصاد ورزش مشارکت کند. در دنیا ساختار اقتصاد ورزش ساختاری است که بخش عمده‌ای از آن به منابع غیردولتی متکی است. این مهم نیز با رویکرد و تعامل با مجلس امید است پیگیری شود تا سازوکار حضور گسترده‌تر بخش خصوصی در این بخش را بیشتر فراهم کنیم.

وزیر ورزش و جوانان با ابراز امیدواری از توسعه آینده استان در عرصه ورزش بیان کرد: تیم لیگ برتری با دستور ایجاد نمی شود بلکه تشکیل آن نیازمند یک سازوکار قانونی و روان است، از طرفی ورزش حرفه‌ای توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود. دیدگاه دولت این است که صنایع بزرگ باید در ارتباط با ایفای نقش اجتماعی خود و در راستای رفع مشکلات اجتماعی تلاش کرده و با سرمایه‌گذاری به تیم‌های ورزشی کمک کنند که به لیگ‌های برتر راه یابند. استان مرکزی این ظرفیت و زمینه برخورداری از تیم لیگ برتری را در فوتبال یا والیبال دارد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: