• یکشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-2491-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

اشتغالزایی 6232 نفری شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در دولت یازدهم

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی از اشتغالزایی 6 هزار و 232 نفری در شهرک‌های صنعتی استان از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تا پایان سال گذشته خبر داد.

مصطفی آمره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: در سایه ایجاد این میزان فرصت شغلی و اعمال سیاست‌های اقتصادی دولت در استان مرکزی شاهد قرار گرفتن این استان در ردیف پائین نرخ بیکاری کشور براساس اعلام مرکز آمار ایران هستیم.

وی در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت در استان مرکزی اظهار کرد: فراهم کردن این میزان فرصت شغلی در شهرک‌های صنعتی استان در حالی صورت گرفته است که از آغاز بکار فعالیت شرکت شهرک‌های استان مرکزی از سال 67 تا پایان سال 91 به میزان 36 هزار و 646 اشتغال ایجاد شده است، همچنین از ابتدای فعالیت این شرکت تا پایان دولت دهم هزار و 281 واحد صنعتی توسط شرکت شهرک‌ها بهره‌برداری شد، در صورتی که تنها در دولت یازدهم 328 واحد صنعتی افتتاح شد.

آمره به میزان سرمایه‌گذاری شرکت شهرک‌های استان از بدو تاسیس تا پایان سال 91 نیز اشاره کرد و رقم آن را 17 هزار و 749 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این آمار از ابتدای فعالیت دولت یازدهم 16 هزار و 597 میلیارد بوده است که درصد تغییرات آن به بیش از 94 درصد افزایش یافته است.

وی از ایجاد پنج شهرک و ناحیه صنعتی در دولت تدبیر و امید خبر داد و با اشاره به اینکه تا پایان دولت دهم 28 شهرک و ناحیه صنعتی در استان احداث شده بود، به واگذاری 604 هکتار زمین به سرمایه‌گذاران صنعتی نیز اشاره کرد که این میزان در گذشته هزار و 196 هکتار بوده و تغییر 51 درصدی به همراه داشته است.

این مقام مسئول در شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در ادامه به اقدامات زیرساختی صورت گرفته در شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در دولت یازدهم پرداخت و با اشاره به انعقاد بیش از 840 میلیارد ریال قرارداد عمرانی در راستای تکمیل زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی استان اظهار کرد: تکمیل سیستم فاضلاب و ایجاد تصفیه‌خانه چهار شهرک، تامین آب شرب به میزان 93 لیتر بر ثانیه، تامین برق به میزان 74 مگاوات، ایجاد دو ایستگاه آتش نشانی، تامین گاز 6شهرک، ایجاد 60 هکتار فضای سبز و ساخت و بهسازی محورهای دسترسی بخش مهمی از این اقدامات بوده است.

وی رونق کلینیک صنعت، تقویت صندوق حمایت از صنایع کوچک، راه‌اندازی و توسعه فن‌بازار منطقه‌ای استان با همکاری فن بازار ملی ایران و کسب رتبه نخست کشوری، ایجاد کنسرسیوم صادراتی خوشه سنگ محلات، اجرای طرح مطالعه فراگیر خوشه‌ها و شناسایی هشت خوشه صنعتی و شرکت مستمر در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی را از دیگر فعالیت‌ها بر شمرد.

آمره در ادامه گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در سال گذشته موفق به کسب رتبه اول میزان زمین واگذار شده در بین شرکت شهرک‌های صنعتی کشور شد و گفت: در سال 95 میزان 231 هکتار از زمین‌های شهرک‌های صنعتی استان جهت استقرار صنایع واگذار شده است.

وی با اشاره به وضعیت زمین شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان مرکزی، گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی همچنین حائز رتبه اول کشور از لحاظ میزان اراضی در اختیار شده است و در حال حاضر 12 هزار و 303 هکتار مساحت اراضی در اختیار استان جهت شهرک‌ها و نواحی صنعتی است که از این میزان چهار هزار و 898 هکتار مساحت فاز عملیاتی، سه هزار و 368 هکتار مساحت زمین صنعتی و هزار و 977 هکتار میزان زمین واگذار شده است و این در حالیست که میانگین کشوری میزان اراضی در اختیار رقم چهار هزار و 448 هکتار است.

وی با اشاره به استقرار دو هزار و 495 واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان مرکزی، گفت: از این تعداد بیش از 1600 واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده و در این راستا 28 هزار و 560 نفر اشتغالزایی و 45 هزار و 982 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

به گفته مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی در حال حاضر 34 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در استان وجود دارد که از این تعداد 30 شهرک و ناحیه در حال واگذاری زمین، 31 شهرک و ناحیه دارای آب و برق، 28 شهرک و ناحیه دارای گاز و تلفن و 10 شهرک و ناحیه دارای تصفیه‌خانه فاضلاب هستند.

آمره افزود: به لحاظ موقعیت و ظرفیت‌های خوب استان مرکزی از جمله نزدیکی به بازار مصرف محصولات، پراکندگی شهرک‌ها در اقصی نقاط استان، وجود صنایع و معادن مختلف در این استان موقعیت و فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این استان فراهم شده است و به همین دلیل تاکنون سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بسیاری در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در ادامه از رشد قابل توجه هزینه‌کرد داخلی- عمرانی و ملی بودجه شهرک‌سازی سال 95 نسبت به سنوات گذشته خبر داد و گفت: در سال گذشته بالغ بر 400 هزار و 14 میلیون ریال اعتبار جهت شهرک‌سازی در استان مرکزی جذب شده است و این در حالی است که در سال 91 این رقم 151 هزار و 445 میلیون ریال بوده است.

وی بیان کرد: تحقق برنامه‌های پیش‌بینی شده جهت شهرک‌ها و نواحی دارای آب، گاز، ایجاد فضای سبز، تهیه ماشین و احداث ایستگاه آتش‌نشانی به میزان 100 درصد، میزان آب تامین شده 97درصد، میزان برق تامین شده 90درصد، شهرک‌ها و نواحی دارای تلفن 50 درصد، میزان فضای سند ثبتی 96درصد، میزان سند تفکیکی 120درصد، مساحت فاز عملیاتی 97درصد و تحقق برنامه پیش‌بینی شده مساحت زمین صنعتی به میزان 99درصد از جمله دستاوردهای شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در بخش خدمات فنی است.

آمره در خصوص عملکرد این سازمان در حوزه صنایع کوچک گفت: برگزاری تعداد 206 دوره آموزشی برای 6668 نفر از شاغلین واحدهای صنعتی به میزان 81757 نفر ساعت، برگزاری 15 تور صنعتی برای 265 نفر، استقرار 36 مشاور در مرکز خدمات فناوری و کسب و کار اراک، شرکت 321 واحد صنعتی در نمایشگاه های داخلی و خارجی، جذب دو سرمایه‌گذار خارجی و تشکیل یک کنسرسیوم صادراتی از جمله دستاوردهای شرکت در حوزه صنایع کوچک است.

وی گفت: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور اقداماتی را برای افزایش ظرفیت تولید واحدهای صنعتی کوچک و متوسط انجام داده که از جمله آنها باید به گسترش خوشه‌های صنعتی اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی اضافه کرد: خوشه‌های صنعتی با کار جمعی و اعتمادی که بین اعضای خود ایجاد می‌کند، می‌تواند این مشکلات را رفع کند. 11 خوشه صنعتی در استان وجود دارد که از این تعداد سه خوشه صنعتی سنگ و عایق‌های رطوبتی و خوشه صنایع ریلی در استان تکمیل شده و خوشه سازندگان تجهیزات نفت و گاز، پتروشیمی و نیروگاهی در استان در حال پیاده‌سازی و مابقی خوشه‌ها در مرحله شناسایی است.

وی بیان کرد: 211 قرارداد واگذاری زمین،231 هکتار زمین واگذار شده، 5 واحد کارگاه واگذار شده، بهره‌برداری از 7 واحد کارگاه، بهره‌برداری از 83 طرح با اشتغالزایی 912 نفر و سرمایه‌گذاری 6761 میلیارد ریال، راه‌اندازی مجدد 42 واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده غیرفعال، ایجاد 60 دفتر کار مجازی در سایت sme.ir و معرفی 13 محصول در این سایت از جمله اقدامات حوزه برنامه‌ریزی شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در سال 95 است.

وی در ادامه با بیان اینکه استان مرکزی در بخش فن بازار حائز رتبه برتر در کشور است، گفت: حمایت انتقال فناوری، دارا بودن جامع‌ترین بانک اطلاعات فن آوری کشور، شناسایی فن آوری‌های نوین، ارائه مشاوره جهت دانش‌بنیان شدن، برگزاری تورهای فن آوری، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی، برگزاری نشست های معرفی و انتقال فن‌آوری و معرفی فن آوری‌های عرضه شده به بازار دارایی فکری از جمله خدمات فن بازار منطقه‌ای استان مرکزی است.

وی افزود: از جمله دستاوردهای فن بازار منطقه‌ای استان می‌توان به وجود 357 کاربر سایت، 53 شرکت عضو فن بازار، 723 محصول ارائه شده،3 تقاضای فناوری، 3 فقره انتقال فناوری و وجود 20 شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: در سال 95 تعداد 625 قرارداد به ارزش 48 هزار و 478 میلیون ریال با واحدهای صنعتی در راستای توسعه خدمات مشاوره‌ای و فنی توسط مرکز خدمات فناوری و کسب و کار استان منعقد شده است.

آمره تاکید کرد: در حوزه ارتقا فناوری، صنایع استان از پتانسیل بسیار خوبی برخوردار هستند که لازم است از طریق ارتباط بین دانشگاه با واحدهای صنعتی در راستای بهبود فن بازار تلاش کنیم.

وی، کمک به راه‌اندازی مجدد و به ظرفیت‌رسانی واحدهای صنعتی را از دیگر فعالیت‌ها دانست و گفت: 42 واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده غیرفعال موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان مرکزی در سال 95 راه‌اندازی مجدد شدند.

وی گفت: در راستای کمک به رفع موانع تولید در استان مرکزی اقداماتی همچون برگزاری جلسات با بانک‌ها جهت استمهال بدهی واحدهای صنعتی، برقراری ارتباط واحدهای صنعتی با اعضای خوشه کشوری مرتبط، برقراری جلسات رونق تولید و ستاد تسهیلات، معرفی 15 واحد صنعتی به صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و کمک به راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی غیرفعال انجام شده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: