• یکشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-2691-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

بقای صنعت سنگ به بین‌المللی شدن آن وابسته است

رییس خوشه سنگ محلات گفت: بقای صنعت سنگ به بین‌المللی شدن آن بستگی دارد .

قاسم براتی در گفت وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: خوشه سنگ محلات به عنوان یکی از اولین خوشه ها در سطح کشور، نزدیک به یک دهه از عمر خود را پشت سر گذاشته و در طول این مسیر پر فراز و نشیب، دستاوردهای قابل قبولی را کسب کرده است .

براتی همگرایی و مشارکت ذینفعان را مهمترین ثمره فعالیت خوشه دانست و افزود: اگر همگرایی و مشارکت ذینفعان برای رسیدن به هدفی خاص  را مهمترین ثمره فعالیت خوشه تلقی کنیم، در این بین نمایشگاه بین‌المللی سنگ محلات و نیم‌ور را می‌توان نماد تحقق چنین هدفی در خوشه سنگ محلات دانست. نمایشگاهی که با مشارکت بسیاری از فعالین حوزه صنعت سنگ شهرستان در آستانه برگزاری دهمین دوره آن قرار داریم .

وی درخصوص فعالیت‌های چندین ساله خوشه سنگ گفت: در خلال این سال ها خوشه سنگ شهرستان در راستای انجام رسالت اصلی خود با حمایت از برگزاری دوره های آموزشی کاربردی، بازدید و حضور در نمایشگاه‌های شاخص داخلی و بین‌المللی، ایجاد بسترهای لازم جهت توسعه امر فروش و صادرات موجب ارتقای سطح آگاهی ذینفعان این صنعت در شهرستان شده است .

براتی ارزیابی‌های صورت گرفته در سطح کشور را مؤید موفقیت خوشه محلات عنوان کرد و گفت: بنا بر ارزیابی های صورت گرفته در سطح کشور، خوشه صنعتی سنگ محلات را باید یکی از موفق‌ترین خوشه‌ها صنعتی در سطح کشور دانست که این مهم میسر نشده و نمی شود مگر با مشارکت همه آنانی که دل در گرو رشد و توسعه این صنعت در کل استان دارند.

رییس خوشه سنگ محلات در خصوص برنامه‌های آتی این خوشه گفت: در سال جاری نیز همچون سنوات گذشته، محور برنامه‌های خوشه را توسعه بازار بین‌المللی و افزایش صادرات قرار داده‌ایم. ایجاد و حمایت از کنسرسیوم‌های صادراتی، افزایش حمایت از کنسرسیوم‌ها و اعضای خوشه جهت حضور در نمایشگاه‌های بین المللی، ایجاد بستر توسعه صادرات با استفاده از ابزار تجارت الکترونیک، دعوت از هیات‌های تجاری بازارهای هدف صادراتی، برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ محلات و نیم‌ور، ثبت بین‌المللی نشان جغرافیایی سنگ تراورتن شهرستان و برگزاری دوره‌های آموزشی هدفمند در حوزه تجارت بین‌المللی برخی از عناوین برنامه عمل خوشه صنعتی سنگ محلات را در سال جاری تشکیل می‌دهد .

براتی بین المللی شدن صنعت سنگ را راه برون رفت از وضعیت کنونی دانست و خاطرنشان کرد: بقا و حیات و ماندگاری هر صنعتی و مشخصا صنعت سنگ را در بین‌المللی شدن آن دانست. تا مادامی که نتوانیم در کسب بازار خارجی و تجارت جهانی این صنعت سهم درخوری داشته باشیم، نمی‌توانیم امیدوار به آینده این صنعت باشیم .

وی بین‌المللی شدن را دارای سه فاکتور عنوان کرد و افزود: بین‌المللی شدن دارای سه فاکتور کیفیت، استاندارد و رقابت است که متاسفانه در هر سه مقوله، علیرغم برخورداری از منابع بعضا منحصر به فرد، دارای ضعف هستیم.

وی اظهار کرد: در تجارت بین‌المللی نه تنها می بایست به ارتقای سه عامل یاد شده تاکید کرد، بلکه در طول زمان و به منظور اعتمادسازی باید این شاخص‌ها را حفظ کرد، چرا که حوزه فروش نیاز به صبر و زمان دارد و منافع مقطعی و نگاه کوتاه مدت از آسیب های جدی در این بخش است .

وی خاطرنشان کرد: از طرفی زنجیره تامین این صنعت نیاز به ترمیم دارد چراکه حلقه‌های مفقوده ای در این بخش وجود دارد. در حال حاضر خلاء همکاری با معماران و طراحان داخلی و خارجی به شدت احساس می‌شود و در سال جاری بنا داریم اقداماتی در این خصوص انجام دهیم .

ریییس خوشه سنگ محلات در پایان گفت: در سال گذشته نیز اقدامات مناسبی از قبیل اعزام هیات تجاری به استان های اربیل و سلیمانیه عراق، حضور قوی در نمایشگاه سنگ مسکو، ثبت نشان جغرافیایی سنگ تراورتن شهرستان، تشکیل اولین کنسرسیوم صادراتی سنگ شهرستان، برگزاری نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی سنگ محلات و نیم‌ور، برگزاری چندین دوره آموزشی و ... در قالب برنامه‌های خوشه سنگ شهرستان اجرا شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: