• دوشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-7292-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

قاضی‌زاده هاشمی:

تدوام طرح تحول سلامت از اهداف دولت دوازدهم خواهد بود/برای روحانی دعا کنید

وزیر بهداشت گفت: قطعا یکی از اهداف دولت دوازدهم تدوام طرح تحول سلامت خواهد بود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در همایش تجلیل از خیرین سلامت دلیجان، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه سلامت افزود: در طول سال‌های پس از انقلاب، ایران نسبت به کشورهای منطقه وضعیت بهداشت و درمانی مناسبی نداشته و نسبت به برخی کشورها عقب‌تر است و می‌طلبد که به سرعت و به شکل منطقی این معضل رفع شود.

وی افزود: علیرغم تلاش دولت های گذشته وضعیت بهداشت و درمان در کشور شایسته مردم نیست . در بخش سلامت، دولت اقدامات بزرگی را انجام داده است، اما همچنان ضعف‌هایی در این حوزه وجود دارد و اقدامات زیادی باید انجام شود. استان مرکزی در بخش بهداشت و درمان هرچند از برخی استان‌ها وضعیت مطلوب‌تری دارد، اما نسبت به برخی استان‌ها دارای شاخصه‌های بهداشت و درمان پایین‌تری بوده و عزم خیرین و دولت در این بخش، بهبود وضعیت فعلی است .

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به طرح تحول سلامت، گفت: طرح تحول سلامت که مانند یک نوزاد است که مرحله شیرخوارگی را طی کرده و اکنون این طفل برای تبدیل شدن به جوانی رشید نیاز به کمک و حمایت دارد.

وی با بیان اینکه باید به تحقق مهمترین نیاز مردم که بهداشت عمومی و سلامت است کمک شو، افزود: همه ارکان نظام از مقام رهبری، مجلس، دولت و رییس جمهوری، نیروهای مسلح، دستگاه قضایی و غیره همانطور که وعده داده بودند همه دست به دست هم داده‌اند تا طرح تحول سلامت به ثمر برسد .

قاضی زاده هاشمی فرهنگ‌سازی را زمینه‌ای برای زندگی سالم دانست و با بیان اینکه مشکلات حوزه سلامت صرفا با پول حل نمی‌شود، اظهار کرد: تغییر سبک زندگی نیاز به فرهنگ سازی دارد، زیرا مهمتر از درمان، پیشگیری است. عادات مردم باید تغییر کرده و برخی عادات غلط باید از زندگی مردم حذف شود، الگوی رفتاری و زیست سالم ترویج شود و به سمتی پیش برویم که کمتر بیمار شویم و کمتر بیماری ایجاد کنیم .

وی در ادامه افزود: در حوزه درمان صرفا برخورداری از ساختمان و تجهیزات کافی نیست، باید متخصصان کارآمد در حوزه درمان افزایش پیدا کنند.

وزیر بهداشت و درمان عدم توسعه دانشگاه‌ها را از ضعف‌های حوزه سلامت نام برد و با بیان اینکه در گذشته دانشگاه ها توسعه نیافته اند و فضاهایی آموزشی توسعه داده نشده اند، خاطرنشان کرد: نبود برخی امکانات آموزشی و زیرساختی و نیز عدم توسعه دانشگاه‌ها در برخی از رشته‌ها باعث کمبود متخصص شده که تلاش می شود این مشکلات حل شود.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: سالانه 8000 دانشجوی پزشکی جذب شده، اما برای مثال 60 جراح و متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل می‌شود که این تعداد بایستی در سطح 450 حوزه درمانی توزیع شود.

وی اظهار کرد: وضعیت توزیع پزشکان متخصص و کادر درمانی متخصص متبحر در استان مرکزی نسبت به سایر استان ها مطلوب تر بوده است، اما باید برای بهبود کیفی امور تلاش مضاعفی صورت پذیرد. در دلیجان نیز پزشک متخصص وجود دارد، اما کم است، اما شمار پزشکان متخصص در شهرستان دلیجان در دولت تدبیر و امید نسبت به سال قبل از 92 سه برابر شده که در آینده کمبود پزشک متخصص در دلیجان با بکارگیری نیروی بومی و با استفاده از 30 درصد سهمیه در آینده رفع می شود .

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه برای دکتر روحانی دعا کنید چراکه کار اجرایی مشکل است و بار مملکت بر دوش دستگاه اجرایی است، گفت: همه باید کمک کنند. بعد از پیروزی انقلاب هرجا موفق شدیم، رمز پیروزی‌مان با هم بودن بود. در دوران‌های انقلاب، جنگ و بازسازی اقدام همگانی به رفع مشکلات انجامید.

وزیر بهداشت گفت: تعهد سیاسی اگر وجود داشته باشد مشکلات حل می شود. برای ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی و رفع همه مشکلات کشور مجلس شورای اسلامی، دولت، نیروهای نظامی، قوه قضاییه، ائمه جمعه، صدا و سیما و دستگاه های فرهنگی و ... باید کمک کنند. در این راستا نباید فریب بخوریم، تضعیف هیچیک از ما باعث قدرت یافتن دیگری نیست.

وی تصریح کرد: همه در یک سرزمین زندگی می کنیم و خداوند موهبتی را در اختیار ما قرار داده است که اگر از آن استفاده کنیم شکران نعمت کرده ایم و اگر یکدیگر را تضعیف کنیم کفران نعمت کرده ایم و این نعمت از ما گرفته می شود.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: دعا کنید دکتر روحانی بتواند دولتی را که می تواند مشکلات کشور را نسبت به دولت یازدهم با قوت و قدرت بیشتری برطرف کند، با حمایت همه ارکان نظام و در راس آن مقام معظم رهبری و پس از آن مجلس و دستگاه قضا شکل دهد.

وی افزود: مشکلات کم نیستند، راهی طولانی را آمده ایم، اما باید قبول کنیم که معیشت و اشتغال و خدمات نیازهای مهم مردم هستند و تامین آنها کار سختی است. راه اندازی اقتصاد مقاومتی نیازمند کمک همگان است و امید است دولت مقتدری برای ایفای آنچه که وعده داده شده سر کار بیاید.

وزیر بهداشت همچنین از خیرین تقدیر کرد و افزود: حضور خیرین بسیار موثر است. خیرین گوهرهایی هستند که جوهره خوبی دارند و برای نسل های آینده می توانند مراکزی را تاسیس کنند که خیر و برکت آن علاوه بر خانواده خیرین به مردم هم برسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: