• دوشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-7392-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ----

وزیر بهداشت:

دولت و مجلس به توسعه بیمارستان های آموزشی کمک کنند/تامین متخصص زمانبر است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: انتظار اینست که دولت و مجلس به توسعه بیمارستان‌های آموزشی برای تربیت فارغ‌التحصیلان و متخصصان بیشتر کمک کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه بازدید از بیمارستان فراهان در جمع خبرنگاران گفت: به دلیل کاستی‌هایی که از نظر زیرساختی وجورد دارد مردم خود وارد میدان شده‌اند و در تکمیل پروژه‌ها کمک کرده‌اند. در شهرستان های کمیجان، خنداب و فراهان که امروز مورد بازدید قرار گرفت، اقدامات خوبی توسط خیرین انجام شده است و آنچه که ما باید انجام دهیم در حوزه تامین تجهیزات و نیروی انسانی است.

وی اظهار کرد: بخشی از تجهیزات در خنداب و فراهان وجود داشت اما کمیجان بیشتر نیازمند فضای فیزیکی بیمارستانی است، البته بخشی که درخصوص تامین آن مشکل خواهیم داشت نیروی تخصصی است.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: فراهم کردن تجهیزات بسیار آسانتر است، در شهرهایی که جمعیت‌ آنها 30، 40 یا 50 هزار نفر است، امکان اینکه بتوانیم همه متخصصین را تامین کنیم وجود ندارد. متخصصین اصلی را می‌توان در این شهرها در رشته‌هایی همچون کودکان، داخلی، بیهوشی و جراحی تامین کرد، اما مردم انتظار دارند که برای همه رشته ها در هر شهر متخصص داشته باشیم، که چنین چیزی ممکن نیست.

قاضی‌زاده هاشمی اضافه کرد: متاسفانه به دلیل اینکه مراکز آموزشی ‌ما فضای مناسب ندارند و توسعه پیدا نکرده‌اند، تعداد فارغ‌التحصیلان در بعضی رشته‌ها 60 نفر است در حالی که ما 450 شهر را باید بتوانیم پوشش دهیم.

وی افزود: از این بابت به نظر می‌رسد که دستیابی به یک دسترسی بیشتر برای مردم از جهت تامین متخصص زمانبر است، البته تعدادی جذب شدند و ظرفیت دوره‌‌های پزشکی به سه هزار نفر افزایش یافت و در حال حاضر ورودی ما حدود هشت‌هزار نفر است ولی این افراد نیز باید یک دوره شش‌ ساله را بگذرانند تا فارغ‌التحصیل شوند و سپس باید وارد دوره‌های تخصصی شوند و همین امر تامین متخصص را زمانبر می‌کند.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: در عین حال با توجه به اینکه ما اساتید خوبی داریم انتظار اینست که دولت و مجلس کمک کنند بیمارستان‌های آموزشی را توسعه بدهیم تا بتوانیم فارغ‌التحصیلان بیشتری داشته باشیم و نیاز‌های مردم را بر‌طرف کنیم.  

وی افزود: سال‌هاست که پزشک و متخصص از خارج از کشور وارد نمی‌کنیم، بلکه در برخی موارد توانستیم برخی را بنا به خواست خودشان به خارج بفرستیم.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: اگر نخواهیم توسعه فضای آموزشی و احداث بیمارستان‌های آموزشی عملیاتی کنیم واقعا در برخی از شهرها در دو راهی اخلاقی و تعصب ملی گرفتار می شویم چراکه از طرفی باید جواب مردم را بدهیم چون مردم متخصص می‌خواهند و از طرفی به نظر می رسد که ورود متخصصین در بعضی از رشته‌ها از خارج از جغرافیای ایران و خارج از ملیت خودمان تا حدودی به مصلحت نیست.

وی تصریح کرد: در این شرایط اگر بخواهیم به مردم توجه کنیم که اصل مردم هستند، باید حتما تولید را افزایش دهیم یعنی فارغ‌التحصیلان ما بیشتر شوند که در این راستا نیازمند کمک برای چند برابر کردن بیمارستان‌های آموزشی هستیم، در غیر اینصورت یا باید خواست مردم را تمکین نکنیم که این ظلم است یا باید از جای دیگر متخصص بیاوریم که آنهم ظلم است و باز اشکال و ایراد به ما خواهند گرفت.

قاضی‌زاده هاشمی ابراز امیدواری کرد که سیاست‌گذاران در این حوزه به بخش بهداشت و درمان کشور برای تربیت تعداد بیشتری از متخصصان کمک کنند و از این مسیر مشکلات مشابه شهرهایی که نیازمند متخصص هستند رفع شود.

وزیر بهداشت افزود: در عین حال برای تامین تجهیزات مراکز درمانی و توسعه فضاهای آنها در شهرهایی که بازدید انجام شد قول‌های داده‌ایم و من مطمئنم که ظرف سه یا چهار ماه آینده این وعده‌ها عملیاتی می‌شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: