• سه شنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-3685-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

امام جمعه ساوه: مفاخر و مشاهیر پشتوانه علمی کشور هستند

امام جمعه ساوه گفت: مفاخر و مشاهیر پشتوانه علمی کشور هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت‌الاسلام سید ‌ابراهیم حسینی در همایش تجلیل از مقام علمی، ادبی و پژوهشی دکتر ابوالقاسم فخاریان ساوجی که با حضور ادبا، نویسندگان و فرهیختگان در سالن سلمان ساوجی ساوه برگزار شد، افزود: این همایش بیانگر اهمیت علم و دانش و معرفت افزایی است.

وی بیان کرد: نفس برگزاری این همایش و تجلیل از مفاخر و مشاهیر از اهمیت خاصی برخوردار است و باید تجلیل از مقام مفاخر به یک فرهنگ تبدیل شود.

وی با تاکید بر مقام علم و دانش اظهار کرد: پرورگار متعال وقتی جریان خلقت انسان را بیان می کند انسان را به عنوان اشرف مخلوقات معرفی کرده و ترجیح انسان را بر همه فرشته ها در بحث علم می داند.

امام جمعه ساوه تاکید کرد: علم به انسان سلطه و چیرگی می‌دهد و باید آن را تقویت کرد، هیچ چیزی خیر ندارد اگر علم نداشته باشد.

وی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش اظهار کرد: استاد فخاریان از افتخارات ادبی ساوه هستند و باید دست چنین اساتیدی که مهد علم و دانش هستند را بوسید چرا که این ادبا و مفاخر معلمین زیادی را تقدیم جامعه اسلامی کردند و باید قدر آنان را دانست.

به گزارش ایسنا، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه نیز گفت: مردم ساوه همواره قدردان مفاخر هستند از این رو در ادامه سلسله همایش‌های تجلیل از مفاخر ادبی که در گذشته برای استاد قاضی اسدی و استاد خراطی برگزار شد تجلیل از مقام علمی و ادبی استاد فخاریان نیز در دستور کار قرار گرفت.

حسین محمودی‌فر با تاکید بر لزوم شناساندن مفاخر علمی و ادبی به مردم اظهار کرد: شناساندن مفاخر به جوانان یک رویکرد فرهنگی، ملی و اجتماعی برجای می‌گذارد و اگر معرفی نشوند فرهنگ و ارزش‌های دیگری جایگزین  مفاخر خواهد شد.

وی از مفاخر به عنوان سرمایه‌های ملی و اجتماعی یاد کرد و گفت: پاسداشت چهره‌های علمی یعنی باور داشتن به توانمندی‌ها و رسیدن به حقیقت علم که کاری ماندگار و ارزشمند است.

به گفته رئیس ارشاد اسلامی تجلیل از مقام علمی و ادبی مفاخر و نکوداشت آنان نقش تاثیر گذاری را در ارتقا و تعالی فرهنگ این دیار داشته و موجب تقویت ارزش‌های اجتماعی و هویت فرهنگی می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر قدر مفاخر خود را ندانیم ارزش‌های جدیدی که منافی فرهنگ هستند بروز پیدا کرده و خواهیم دید که در جنگ فرهنگی و جنگ نرم مغلوب خواهیم شد.

به گزارش ایسنا، پخش کلیپ از زندگینامه استاد فخاریان، سخنرانی تنی چند از ادبا و نویسندگان و فرهیختگان ادبی شهرستان ساوه در خصوص شخصیت علمی استاد فخاریان، رونمایی از کتاب "فرهیختگان ساوه" اثر استاد فخاریان و تجلیل از مقام علمی استاد با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از سوی مسئولان و شاگردان استاد از دیگر برنامه های این همایش بود.

استاد فخاریان در سال 1305هجری شمسی در شهر ساوه متولد شد و از همان کودکی علاقه وافری به نوشتن داشت و هم‌اکنون که در سن 90 سالگی است همچنان با همان عشق و علاقه به نویسندگی علاقه دارد.

از آثار به چاپ رسیده استاد می‌توان مجموعه رباعیات با عنوان شراره‌های دل، دیوان سمندر ساوجی و کرشمه‌های قلم و دیوان اشعار را نام برد. کتاب اخیر استاد فخاریان با عنوان فرهیختگان ساوه در این همایش رونمایی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: