• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-7792-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

با حضور معاون وزیر نیرو؛

عملیات اجرایی طرح آبرسانی ساوه از سد کوچری رسما آغاز شد

در مراسمی با حضور دکتر محسن بختیار معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی، عملیات اجرایی طرح آبرسانی ساوه از سد کوچری که از نیمه دوم فروردین‌ماه سال جاری به صورت غیر رسمی آغاز شده بود، رسما آغاز شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مدیر امور منابع آب شهرستان ساوه در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایسنا گفت:  این پروژه با هدف تامین آب شرب و صنعت شهرستان ساوه اجرا می‌شود و با اجرای آن آرزوی دیرینه شهروندان ساوجی برای برخورداری از آب سالم و با کیفیت محقق خواهد شد.

نقی بهجت با اشاره به اینکه ا ستان مرکزی در مجموع 27 میلیون متر مکعب تخصیص سالانه دارد که 14 میلیون متر مکعب در سال آن مربوط به ساوه بوده و به آب شهری، روستایی و صنایع تخصیص خواهد یافت، اظهار کرد: سهم آب تخصیص یافته برای شهرستان ساوه به میزان 444 لیتر بر ثانیه است که 335 لیتر بر ثانیه آن سهم شهر ساوه، 65 لیر بر ثانیه سهم روستاهاست و 44 لیتر به حوزه صنعت اختصاص خواهد یافت .

وی بیان کرد: طراحی خط انتقال برای انتقال پیک دبی آب 630 لیتر بر ثانیه است و با احتساب شهرهای جعفریه و دستجرد پیک انتقال 710 لیتر بر ثانیه انجام شده است .

بهجت به میزان آب مورد نیاز فعلی(دبی پیک) برای جمعیت شهر ساوه اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار جمعیتی سال 1390 آب مورد نیاز برای شهر ساوه 805 لیتر برثانیه است .

وی قطر لوله های بکار رفته در انتقال آب را 900 میلی متر بیان کرد و افزود: در این طرح یک مخزن به حجم دو هزار متر مکعب و یک تصفیه خانه از نوع متعارف بکار رفته است و اعتبار مورد نیاز دولتی هزار میلیارد ریال و اعتبار مورد نیاز تهیه لوله از طریق فاینانس خارجی 1300 میلیارد ریال است.

به گفته بهجت، از نیمه دوم فروردین ماه سال جاری پس از انجام تشریفات مناقصه، مطالعات و نقشه‌برداری تاکنون بیش از پنج کیلومتر از خط انتقال در منطقه یحیی آباد انجام شده و با تجهیز کارگاه، طرح انتقال سهم آب ساوه به صورت غیررسمی شروع شده است.

وی بیان کرد: پس از انجام معبرگشایی در حال حاضر با انجام جوشکاری لوله‌ها و قرار دادن لوله‌ها در داخل کانال عملیات اجرایی طرح انتقال آب ساوه از سد کوچری رسما با حضور معاون وزیر نیرو دنبال خواهد شد.

به گزارش ایسنا، محسن بختیار معاون وزیر نیرو، پس از این مراسم در جلسه شورای اداری شهرستان ساوه شرکت می کند و پس از آن برای افتتاح سایر پروژه‌های وزارت نیرو در شهرهای اراک، آشتیان، محلات و شازند ساوه را به مقصد این شهرها ترک خواهد کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: