• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-7992-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ----

بختیار عنوان کرد:

سرمایه‌گذاری 200 میلیاردی صنعت برق در استان مرکزی طی دولت یازدهم

معاون وزیر نیرو گفت: در دولت یازدهم اقدامات خوبی در زمینه برق صورت گرفته و بیش از 200 میلیارد تومان در بخش برق در استان مرکزی سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر محسن بختیار در آیین افتتاح پست 63.20 کیلوولت شهر صنعتی کاوه ساوه افتتاح این پروژه را بسیار مهم و ارزشمند برای ساوه و شهر صنعتی آن دانست و اظهار کرد: صنعت از اهمیت ویژه و بالایی در برنامه‌های پنج ساله بخصوص برنامه ششم برخوردار است.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی پیش بینی شده در برنامه یاد شده متکی به صنعت است و خوشبختانه استان مرکزی و شهرستان ساوه به عنوان قطب صنعتی کشور نقش بارز و بزرگی در تامین رشد اقتصادی پایدار کشور دارند، افزود: نقش برق در ایجاد رشد اقتصادی بسیار مهم است و این پروژه زمینه تامین برق پایدار ساوه و خصوصا شهر صنعتی را فراهم می کند.

بختیار پروژه پست 4 شهرک صنعتی کاوه را چهارمین پست 63 کیلوولت این شهرک عنوان کرد و افزود: تلاش خواهد شد که در مسیر توسعه و رشد منطقه پست‌های بعدی نیز افتتاح شوند چراکه پایداری تامین برق شهرک صنعتی زمینه‌ساز افزایش روزافزون تولیدات صنعتی منطقه است.

وی با بیان اینکه جهت این پروژه نزدیک به 15 میلیارد تومان هزینه شده است، اظهار کرد: طی سال های گذشته در دولت یازدهم اقدامات خوبی در زمینه برق صورت گرفته و بیش از 200 میلیارد تومان در بخش برق در استان مرکزی سرمایه‌گذاری شده است که حدود50 میلیارد تومان از این مبلغ مربوط به ساوه است. چنین میزان سرمایه گذاری نشانگر اهمیت منطقه استان مرکزی و شهرستان ساوه در بخش صنعت و ضرورت تامین نیاز این منطقه است.

بختیار ابراز امیدواری کرد که با شروع بهره‌برداری پروژه شاهد افزایش روزافزون فعالیت‌های صنعتی در منطقه و توسعه روزافزون صنعت و اشتغال باشیم.

تسهیل زیرساخت‌های صنعت زمینه‌ساز تسریع روند سرمایه‌گذاری در ساوه

به گزارش ایسنا، محمدرضا منصوری نماینده ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه ساوه بزرگترین شهرک صنعتی کشور است و بسیاری از صنایع مادر در این شهر صنعتی فعال هستند، یکی از مشکلات اساسی صنایع ساوه را تامین برق عنوان کرد و افزود: بسیاری از صنایع شهرستان به دلیل کمبود برق به صورت تک شیفت کار می‌کنند.

وی اظهار کرد: در صورت تامین برق مورد نیاز صنعت در این منطقه صنایع موجود قطعا می‌توانند با ظرفیت بیشتر و به صورت تمام وقت فعالیت کرده و ظرفیت های جدیدی را در منطقه در حوزه تولید ثروت و اشتغال ایجاد کنند.

منصوری تامین زیرساخت‌های مورد نیاز صنعت را زمینه‌ساز هموار شدن و تسهیل مسیر سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذاران به این شهرستان عنوان کرد و افزود: در صورت تامین زیرساخت‌ها سرمایه گذاران بیشتری به حضور در این منطقه رغبت پیدا می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به روند رو به رشد جمعیت ساوه اظهار کرد: در چنین شرایطی می طلبد که زیر ساخت های لازم از جمله برق در این شهرستان که قطب صنعتی استان و کشور است تامین شود.

منصوری با تاکید بر روند روزافزون فعالیت های صنعتی در ساوه اظهار کرد: در صورت عدم راه اندازی پست های 5 و 6 در شهرک صنعتی ساوه در حوزه تامین برق صنعتی در این شهرک با مشکل مواجه خواهیم شد.

ضرورت صرفه‌جویی مصرف برق در استان مرکزی

به گزارش ایسنا، فرهاد شبیهی مدیرعامل برق منطقه ای باختر نیز در این مراسم گفت: شرکت برق باختر به لحاظ حجم تجهیزات سومین یا چهارمین برق منطقه ای در کشور و به لحاظ حساسیت ترانزیت انرژی با بیش از 25 میلیارد کیلووات ساعت، حساس ترین و اولین شرکت برق منطقه ای کشور است.

وی افزود: در این برهه که در زمان پیک بار هستیم و کل پمپاژ برق کشور به طرف جنوب است، پیک بار برق منطقه‌ای باختر از 2680 مگاولت آمپر در حال حاضر عبور کرده و انتظار می‌رود در این شرایط خانواده بزرگ استان با مدیریت مصرف برق به ارائه مستمر خدمات برق کمک کنند.

شبیهی گفت: بیش از 50 درصد خطوط برق منطقه‌ای باختر در استان مرکزی است و شاید بتوان گفت که در واقع رشد صنعت در استان به خاطر این خطوط بلند و تثبیت و پایداری شبکه به لحاظ ترانزیت برق است. خوشبختانه در حوزه استان متوسط بار مصرفی در حوزه صنعت بیش از 65 درصد است در حالی که در کشور متوسط این رقم 32 تا 35 درصد است و این رقم نشان می دهد که به لحاظ استراتژی که وزارتخانه در این استان دارد و به لحاظ نزدیکی به تهران باری از سرمایه گذاران منطقه را جذب کرده و در این مسیر حرکت می کنیم.

وی با بیان اینکه پیک بار استان مرکزی تقریبا بیش از 1300 مگاوات است و نصف پیک برق منطقه ای را به خود اختصاص می دهد، افزود: در این میان ساوه با بیش از 69 درصد مصرف در حوزه صنعت متوسط مصرف بالایی نسبت به استان دارد.

شبیهی اظهار کرد: پیک بار ساوه 285 مگاولت آمپر و ظرفیت منصوبه آن در 13 پست بیش از 800 مگاولت آمپر است و این مهم نشان می دهد که ما سه برابر مصرف ساوه در این شهرستان ظرفیت ایجاد کرده‌ایم که این اقدام به لحاظ حفظ پایداری برق صحیح است، ولی مطالعات در حوزه مصرف نشان می دهد که اگر با این کیفیت مصرف بی رویه پیش برویم هر 10 سال یکبار وزارت نیرو باید ظرفیت تاسیسات را در مناطق دو برابر کند که این وضعیت هم به لحاظ سرمایه گذاری و هم فرصت سرمایه گذاری در صنعت برق خوشایند نیست و کاهش 10 درصد مصرف مساوی بیش از 20 هزار میلیارد صرفه جویی در این حوزه خواهد بود.

وی گفت: راه اندازی پست های 5 و 6 این شهرک نیز باید در اولویت قرار گیرد و نماینده ساوه و زرندیه در مجلس، مسئولان استان و وزارتخانه بر این مهم تاکید دارند و انتظار می رود استانداری مرکزی از این امر حمایت و نماینده مجلس موضوع را پیگیری کند تا این مهم محقق شود.

شبیهی افزود: در چند سال گذشته به لحاظ محدودیت های اعتباری در حوزه وزارت نیرو نتوانستیم سرمایه گذاری بسیار بزرگی انجام دهیم، اگرچه ما شاید اولین برق منطقه ای در کشور باشیم که در سال گذشته  در سطح کشور 28 پست را به صورت جشنواره پست‌ها افتتاح کردیم ولی واقعیت اینست که ما با این اقدامات در حال ایجاد تعهد هستیم و مسئولان استان باید به این مهم توجه کنند، هرچند استاندار به جد پیگیر پروژه‌های صنعت برق در استان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: