• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-3391-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار مرکزی عنوان کرد:

صرف 75 درصد منابع بانک‌های خصوصی در خارج استان/افزایش 25 درصدی ظرفیت تولیدی در استان مرکزی

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی گفت: 75 درصد  منابع بانک‌های خصوصی که از استان جذب شده در بیرون از استان مرکزی هزینه می‌شود، بر همین اساس از عملکرد بانک‌های خصوصی راضی نیستیم و انتظار داریم این بانکها نیز در پرداخت تسهیلات برای واحدهای تولیدی استان مرکزی همکاری بیشتری داشته باشند .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، ظفر افشون در حاشیه جلسه کارگروه ستاد عملیاتی رفع موانع تولید استان مرکزی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به استمرار سیاست‌های دولت تدبیر و امید در سطح ملی، همراه با برنامه‌های عملیاتی و اجرایی که داشته به گونه‌ای که این نرخ در سه ماه اول امسال به رقم 7.4 درصد برسد که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک دهم درصد کاهش یافته است .

وی اجرای دقیق طرح رونق تولید را از مهمترین عوامل موثر در کاهش نرخ بیکاری در استان مرکزی عنوان کرد و افزود: از ابتدای طرح رونق تولید در سال 95 تاکنون حدود 7500 میلیارد ریال تسهیلات به 1106 واحد تولیدی کوچک و متوسط استان مرکزی تخصیص داده شده است که این امر علاوه بر حفظ و صیانت از فرصت‌های شغلی موجود باعث افزایش فرصت‌های شغلی و افزایش میانگین 25 درصدی ظرفیت تولیدی در قالب واحدهای فعال شده است.

وی افزود: همچنین تخصیص حدود 500 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی قرض‌الحسنه در قالب تبصره 26 قانون بودجه و مصوبات سفر رئیس جمهور به استان مرکزی، افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بهره‌برداری از طرح‌های تولیدی کوچک و بزرگ در استان مرکزی است که با گشایش فضای اقتصادی کشور در پسابرجام در سال 95 نسبت به سال قبل، از رشد چشمگیری برخوردار بوده است .

وی تصریح کرد: بر اساس اطلاعات موجود در سال 1395 در استان مرکزی، 222 واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری 9110 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده و اشتغالزایی این واحد‌ها نزدیک به سه هزار نفر بوده است .

افشون با اشاره به آغاز ثبت‌نام از واحدهای تولیدی متقاضی تسهیلات سرمایه ثابت و در گردش در سامانه بهین‌یاب، گفت: تاکنون حدود 160 واحد تولیدی ثبت‌نام کرده‌اند. در این راستا 10 میلیارد ریال تسهیلات برای واحدهای تولیدی استان که کمتر از 50 نفر پرسنل دارند و 30 میلیارد ریال تسهیلات برای واحدهای تولیدی استان که بین 50 تا 100 نفر پرسنل دارند در نظر گرفته شده و همچنین برای واحدهای تولیدی که نیاز به سرمایه ثابت دارند نیز مبلغ 20 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است .

وی اظهار کرد: بر اساس آمار اخذ شده از کیمسیون هماهنگی بانک‌های استان مرکزی، مانده منابع بانک‌های دولتی در استان مرکزی حدود 103 هزار میلیارد ریال است که از این میزان 89 هزار میلیارد ریال معادل 86 درصد به صورت تسهیلات در استان پرداخت شده است. این در حالی است که بانک‌های خصوصی در استان مرکزی  29 هزار میلیارد ریال مانده منابع دارند و تنها حدود 7268 میلیارد ریال، معادل 25 درصد آن به صورت تسهیلات پرداخت شده  و 75 درصد  منابع بانک‌های خصوصی که از استان جذب شده در بیرون از استان مرکزی هزینه می‌شود، بر همین اساس از عملکرد بانک‌های خصوصی راضی نیستیم و تقاضا داریم در پرداخت تسهیلات برای واحدهای تولیدی استان مرکزی همکاری بیشتری داشته باشند .

افشون با بیان اینکه 30 درصد کل سرمایه‌گذاری خارجی مصوب استان مرکزی در پسابرجام اتفاق افتاده است، افزود: در استان مرکزی حدود یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جلب و مجوز آن در هیات سرمایه‌گذاری خارجی ایران به نام استان مرکزی صادر شده است  که از این میزان حدود 280 میلیون دلار ثبت سرمایه‌ و جذب شده و بصورت سرمایه نقدی و ماشین‌آلات صنعتی در صنایع استان مرکزی بکارگیری شده است .

وی با اشاره به اینکه تا کنون 43 مجوز سرمایه‌گذاری خارجی در استان مرکزی صادر شده است، اظهار کرد: در استان مرکزی معروفترین و مشهورترین برندها و سرمایه‌گذران خارجی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، ترکیه، انگلستان، فرانسه، سوئیس، دانمارک، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند و عمده سرمایه‌گذاری ها در زمینه‌های صنایع شیمیایی، پتروشیمی، پزشکی، صنایع فلزی، بهداشتی، ساختمان، نساجی و بیشترین تمایل به مبحث تولید انرژی‌های تبدیل‌پذیر و پاک است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: