• پنجشنبه ۲۲ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-8892-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر عنوان کرد:

خروج هزار روستا از محرومیت با راه‌اندازی هزار تعاونی

معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با بیان اینکه در طرح روستا- تعاون ما متعهد شديم كه هزار روستا را با هزار تعاوني از محروميت خارج كنيم، اظهار کرد: مرحله اول آن به شكل رقابتي براي جذب منابع در ميان استان ها خواهد بود و پس از آن اين روستاها به شهر- تعاوني تبديل مي شوند كه محلات از دسته همين شهر- تعاوني هاست .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حميد كلانتري در نشست سالانه نمایندگان صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون کشور در محلات، با اشاره به امکان محروميت زدايي با استفاده از تعاون در كشور، افزود: ويژگي تعاوني ها در آن است كه مي توانند بهره وري را افزايش دهند، زماني كه افراد كم درآمد يا دارای سرمايه هاي خرد در قالب تعاوني به هم مي پيوندند، هم افزايي انجام شده و در نتيجه بهره وري افزايش مي يابد .

وی افزود: اگر فرهنگ تعاون در كشور گسترش پيدا كند، بسياري از مشكلات كشور حل مي شود و اين امر ابتدا از همكاري دستگاه ها با يكديگر آغاز مي شود. سازمان ها بايد دست به دست هم دهند تا مشكلات مرتفع شود، به عنوان نمونه اخيرا من به همراه مديرعامل صندوق ضمانت سرمايه گذاري تعاون در سفري به استان سيستان و بلوچستان به بررسي و ساماندهي وضعيت موجود پرداختيم كه اين كار تاثير بسيار خوبي در منطقه داشت و ما را بر آن داشت تا گروه هايي را متشكل از نمايندگان ستاد، صندوق ضمانت سرمايه گذاري تعاون، صندوق كارآفريني اميد، بانك توسعه تعاون و ... به مناطق محروم بفرستيم تا به شكل مستقيم در جريان وضعيت مناطق قرار گيرند كه در اصل اين كار، مدل ارتباط استان با مركز را تغيير داد و زمينه ساز اجراي طرح روستا- تعاون شد .

وي در بخش ديگري با اشاره به تعاوني هاي تامين نياز افزود: بهترين نوع تعاوني ها در دنيا، تعاوني هاي تامين نياز هستند. شركت ها مي توانند با تاسيس اين تعاوني ها در مواردي نظير حمل و نقل مشترك، تامين تجهيزات و مواد اوليه و ... از ظرفيت تعاوني بهره برداري کنند و سازمان هايي چون صندوق ضمانت سرمايه گذاري تعاون با روحيه شادابي به ياري تعاوني ها مي آيند و در این شرایط نمايندگان بايد با تلاش و جديت مضاعف خدمات صندوق را به مشتريان ارائه دهند تا ٥ الي ٦ برابر وضعيت موجود از ظرفيت صندوق استفاده شود .

معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در پايان گفت: با توجه به نامگذاري امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتي-توليد و اشتغال و خواست مقام معظم رهبري از رياست جمهور مبني بر اشتغال زايي و فقرزدايي، چنانچه هر يك از ما اعضاي تعاوني را مانند اعضاي خانواده خود بدانيم مي توانيم نقش بسياري در تحقق اين اهداف ايفا کنیم .

براساس این گزارش، حجت الله مهدیان مديرعامل بانك توسعه تعاون نيز در این نشست با اشاره به تعامل صد در صدي صندوق ضمانت سرمايه گذاري تعاون با بانك گفت: بسياري از بانك ها در آرزوي داشتن سازمان مكملي چون صندوق ضمانت سرمايه گذاري تعاون هستند زيرا بهره برداري از خدمات صندوق منافع سه جانبه تعاوني، بانك و صندوق را در پي دارد و به همين جهت نمايندگان مي بايست با جديت بيشتري براي شكل گيري اين چرخه و استفاده از اين ظرفيت تلاش كنند، البته در سال اخير برخي از استان ها فعاليت چنداني را در اين زمينه انجام نداده اند كه اين وضعيت اصلا قابل قبول نيست .

مهدیان از افزایش تعامل بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون خبر داد و افزود: تعامل بانك توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمايه گذاري تعاون هر روز در حال افزايش است، ليكن نمايندگان بايد به گونه اي عمل كنند كه سهم بانك توسعه تعاون از ضمانت نامه هاي صندوق به ٥٠ درصد افزايش يابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: