• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-3087-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ارائه 723 محصول در فن‌بازار منطقه‌ای استان مرکزی/استقرار 20 شرکت دانش‌بنیان در شرکت شهرک‌ها

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت: در حال حاضر 357 کاربر و 53 شرکت در فن‌بازار منطقه‌ای استان مرکزی حضور دارند و 723 محصول در آن ارائه شده است.

مصطفی آمره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه فناوری و ارتقای تکنولوژی واحدهای صنعتی افزود: به دلیل تحریم‌هایی که طی سال‌های گذشته بر کشور تحمیل شد بسیاری از واحدهای صنعتی نتوانستند تکنولوژی‌های خود را ارتقا دهند و این امر باعث شده محصولات با کیفیت پایین‌تری تولید شوند و قیمت تمام شده بالاتری نسبت به مشابه خارجی داشته باشند.

وی با اعلام این مطلب که به دنبال بومی‌سازی فناوری هستیم، تصریح کرد: برخورداری از ماشین‌آلات به روز می‌تواند زمینه تولید محصول کیفی‌تر با قیمت تمام شده کمتر را فراهم کند، از این رو یکی از موضوعات مهمی که باید در این حوزه مورد توجه قرار گیرد موضوع ارتقای تکنولوژی واحدهای صنعتی است. از طریق فن‌بازار منطقه‌ای‌ استان مرکزی که در مرکز کسب و کار اراک مستقر است، شرایطی را ایجاد می‌کنیم تا زمینه‌های عرضه و تقاضای تکنولوژی را مهیا سازیم.

وی بیان کرد:‌ سال گذشته حدود سه مورد انتقال فناوری در واحدهای تولیدی صورت گرفت که یکی از آنها تولید و تجاری کردن زنجیر چرخ‌هایی بود که به راحتی تعویض می‌شود. فن‌بازار منطقه‌ای استان مرکزی همواره در سال‌های گذشته از فن‌بازارهای موفق کشور بوده است.

وی تصریح کرد: علاوه بر وجود سه مورد تقاضای انتقال فناوری، 20 شرکت دانش بنیان نیز در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت: استان مرکزی به دلیل برخورداری از دانشگاه‌ها و فارغ‌التحصیلان و صنایع بزرگ و مجرب، در حوزه تولید فناوری پتانسیل مطلوبی دارد، همچنین فن‌بازار منطقه‌ای شرایطی را فراهم کرده است که عرضه کنندگان فناوری می‌توانند در آنجا محصول خود را ارائه دهند. در کنار آن افرادی که نیاز به این فناوری دارند می‌توانند با مراجعه به سایت مبادلاتی را انجام دهند. از طرفی متقاضی فناوری نیز می‌تواند این مهم را انجام دهد یعنی برای بومی‌سازی فناوری تقاضای خود را ارائه می‌دهد.

به گفته وی، یکی ازمشکلات واحدهای صنعتی مربوط به بازار این واحدهاست، واحدها به دلیل اینکه توانایی مالی کم و پرسنل کمتری دارند در این زمینه با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

وی تصریح کرد: در این حوزه شرکت شهرک‌های صنعتی از واحدهای صنعتی حمایت کرده است و در این راستا 321 واحد صنعتی در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی شرکت کردند که بخشی از هزینه‌های این مهم توسط شرکت شهرک‌های صنعتی پرداخت شد.

آمره با اشاره به اینکه تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی برای استان بود، گفت: تشکیل کنسرسیوم سنگ محلات در برنامه قرار گرفت که از سال گذشته تشکیل شده و به فعالیت مشغول است.

وی با بیان اینکه هشت خوشه صنعتی شناسایی شده‌اند، افزود: خوشه سنگ محلات، عایق‌های رطوبتی دلیجان و صنایع ریلی از خوشه‌هایی هستند که توسعه آنها خاتمه یافته و خوشه صنعتی تولیدکنندگان تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی از خوشه‌های در حال توسعه است.    

آمره اظهار کرد: خوشبختانه تعداد کمی از واحدها به طور کامل راکد هستند، اما تعدادی از واحدهای صنعتی به میزان کمتر از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند که البته این عدد در نوسان است. برخی از واحدهای صنعتی همچون بسیاری از واحدهای فراوری واحدهای غذایی به صورت فصلی فعالیت می‌کنند و نمی‌توان گفت تعطیلند، اما به دنبال افزایش ظرفیت آنها هستیم. در این زمینه یکی از طرح‌هایی که سال گذشته اجرا شد طرح رونق تولید بود که طی آن تسهیلاتی به واحدها پرداخت شد و استان مرکزی در این زمینه موفق عمل کرد.   

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: