• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-4085-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

وضعیت کنونی جذب گردشگر در اراک برازنده مرکز استان نیست

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری اراک گفت: شهرداری باید جهت رفع معضلات مشهود اراک اقدام اساسی داشته باشد، وضعیت کنونی اراک، برازنده مرکز استان مرکزی نبوده و جهت جذب گردشگر مناسب نیست .

به گزارش ایسنا، منطقه‌ مرکزی، حسن بیغم در جلسه هماهنگی کمیته اجرای خدمات سفر تابستان 96 اراک گفت: شهرداری باید در مورد وضعیت نامناسب آسفالت ورودی شهر اراک، کاهش کندمان‌ها در سطح شهر در فصل تابستان و وضعیت نابسامان روشنایی معابر اقدامات اساسی انجام دهد تا اراک در خصوص جذب گردشگر در جایگاه مطلوب‌تری قرار بگیرد .

  وی بیان کرد: معرفی جذابیت‌های استان مرکزی باید بر مبنای جذابیت اقتصادی باشد، تا از این طریق بتوانیم منبع درآمدی برای افراد تعریف کنیم و در راستای ایجاد اشتغال پایدار گام برداریم .

بیغم ادامه داد: بستر‌سازی پارک‌ها جهت بیتوته مسافران، طراحی مناسب بروشورهایی برای اطلاع‌رسانی اماکن گردشگری متناسب با سن مخاطبین، اتخاذ تمهیدات لازم  قبل از برگزاری جشنواره‌ها برای گردشگران، جایگزین کردن جایگاه‌های سوخت که وضعیت مطلوبی ندارند و معرفی جایگاه مناسب  اسکان موقت مسافران به جای سه‌راهی خمین از جمله اقدامات در زمینه بهبود شرایط صنعت گردشگری در این شهر است .

وی تصریح کرد: در حال حاضر بستر مناسبی در خصوص اطلاع‌رسانی درخصوص جاذبه‌های شهر اراک وجود ندارد، در دنیای امروزی اکتفا کردن به بروشور‌های تبلیغاتی به طور کامل جوابگو نیست و باید در این زمینه از روش‌های جدید تبلیغات استفاده کرد. استان مرکزی در خصوص صنعت گردشگری جایگاه مطلوبی ندارد و آنگونه که بایسته است در این خصوص پیشرفت نکرده است. اقدامات بیشتری در جهت بستر‌سازی جذب گردشگر لازم است، متاسفانه برخی دستگاه‌های متولی از بار مسئولیت در این زمینه شانه خالی می‌کنند .

بیغم خاطرنشان کرد: ایجاد سرویس‌های بهداشتی و نماز‌خانه مناسب نیاز ملموس مردم در جاده‌هاست که باید در این زمینه اقدامات بیشتری انجام شود و نظارت‌ها در این خصوص نیز بیشتر شود .

وی با بیان اینکه با ارائه تسهیلات و ایجاد جذابیت می‌توان مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری کرد، ادامه داد: شورای شهر باید جاذبه‌هایی را برای مردم ایجاد کند، ساخت هتل‌ها به صورت رایگان و ایجاد زیر‌ساخت‌های مناسب در شهر از جمله این اقدامات است. دستگاه‌ها باید زائرسراها را جهت اسکان مسافران رها کنند، در حال حاضر در اراک تنها یک هتل پنج ستاره متناسب با استانداردها وجود دارد، در روستاها نیز وضعیت مطلوبی جهت اسکان گردشگران وجود ندارد .

بیغم تصریح کرد: باید زمینه لازم جهت ارتقا فرهنگ جذب گردشگر را در روستاها ایجاد کنیم تا بتوانیم از وضعیت نامطلوب فعلی عبور کنیم. در صورت ادامه این روند، هیچگاه به جایگاه مطلوبی نمی‌رسیم و همچنان مسافران و گردشگران باید در سه‌راهی خمین مستقر شوند .

به گزارش ایسنا، رئیس اداره میراث فرهنگی اراک نیز در این جلسه ضمن گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در نوروز 96، گفت: ترکیب ستاد سفر اراک متشکل از هشت کمیته است. در آخرین گزارشی که در نوروز 96 منتشر شد شهر نراق به ‌علت اماکن تاریخی و فعالیت‌های شایسته شهردار نراق به عنوان شهر اول در استان مرکزی انتخاب شد. همچنین کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط زیست رتبه اول، کمیته انتظامی امنیتی و ترافیک رتبه دوم، کمیته خدمات حمل‌ونقل رتبه سوم ارزیابی عملکرد کمیته‌های تخصصی را کسب کردند و در جهت ارائه خدمات مناسب به گردشگران، مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی و اورژانس خدمات پزشکی، جمعیت هلال احمر و اداره کل هواشناسی به عنوان دستگاه‌های برتر انتخاب شدند .

مصطفی فراهانی برنامه‌ریزی به منظور ارائه خدمات شایسته به مسافران و گردشگران، استخراج و پردازش آمار و اطلاعات، نظارت بر تاسیسات و موسسات گردشگری، تدوین و اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در سطح استان، شناسایی نقاط قوت و ضعف، تهدید‌ها و فرصت‌ها و ارائه راهکار‌های پیشنهادی به ستاد مرکزی، اجرای تور‌های استان‌گردی و تورهای خاص، اطلاع‌رسانی، تبلیغات و راهنمایی مسافران و گردشگران، هماهنگی با سازمان‌ها، دستگاه‌ها و نهادهای مردمی برای مشارکت در اجرای دستورالعمل، ایجاد نظام پاسخ‌گویی مناسب برای گردشگری و مسافران، اجرای دستورالعمل کمیته نظارت بر سرویس‌های بهداشتی و نماز‌خانه‌های بین‌راهی را از رئوس برنامه‌های قابل اجرا در دستورالعمل تابستان 96 عنوان کرد .

وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه ملی در شهریورماه از جمله اقدامات اداره میراث فرهنگی اراک در راستای اجرای برنامه‌های فرهنگی است، افزود: بزرگترین مشکل مسافرین و گردشگران عدم وجود تابلو‌های راهنمایی خیابان‌ها، محل‌های شهری و گردشگری است که شهرداری اراک باید در این خصوص همت خاص داشته باشد. در حال حاضر نمونه کارآمدی از نقشه شهر اراک در دست نیست و در صورت همکاری شهرداری می‌توان برای نوروز 97 نقشه کامل و جامعی از شهر اراک تهیه و به مسافران ارائه کرد .

فراهانی در خصوص محل اسکان گردشگران عنوان کرد: مرکز اسکان موقت سه‌راهی خمین از ایمنی لازم برخوردار نیست، در هیج‌جای کشور چنین مکان نامناسبی برای اسکان مسافران در نظر گرفته نشده، کافی است کامیونی از مسیر منحرف شده و مستقیما وارد میدان ‌شود که در آن صورت شاهد آمار بالای کشته‌ها در این مکان هستیم .

وی افزود: شرکت‌ نمایشگاه‌های بین‌المللی عامل ورود ماشین‌های سنگین به سه‌راهی خمین است که بیشترین عامل خطر در این میدان محسوب می‌شود، در صورتی که کمیته ترافیک عدم ورود کامیون به دور میدان را مصوب کند می‌توان امید داشت که بسیاری از حوادث جاده‌ای در این مکان کاهش یابد .

فراهانی ادامه داد: برای اسکان موقت مسافران با پارک ایرالکو و نمایشگاه بین‌المللی رایزنی‌هایی انجام شد، اما علیرغم مصوبات و پیگیری‌ها، هیچ‌گونه همکاری در این خصوص از طرف آنها نداشتیم .

وی بیان کرد: پارک شهید باهنر به عنوان بسته فرصت سرمایه‌گذاری کلان دیده شده و در صورتی که در خصوص فراهم کردن زیر ساخت‌ها و ایجاد امنیت توسط دستگاه‌های انتظامی اقدامات مطلوبی صورت گیرد، بهترین محل اسکان موقت برای مسافران است .

فراهانی در خصوص اپلیکیشن تلفن همراه در خصوص اطلاع‌رسانی جاذبه‌های گردشگری، گفت: شرکت مخابرات به علت اینکه شرکت خصوصی است همکاری لازم را در این زمینه انجام نداد، اما سازمان میراث فرهنگی تا سقف 15 میلیون تومان قرادادی منعقد کرده است و در همین راستا مسافران از هر محوری که وارد اراک می‌شوند، اطلاعات جاذبه‌های گردشگری، مکان‌های تاریخی و دیدنی در قالب پیامکی برای آنان ارسال می‌شود که در همین تابستان شاهد بهره‌برداری از این اپلیکیشن هستیم .

وی با بیان اینکه در حال حاضر با شرکت ایتالیایی قراردادی برای ساخت سازه‌های پیش‌ساخته در روستای خورهه منعقد شده است، افزود: این شرکت تمام خدمات را در واحد‌های پیش‌ساخته‌ای برای مسافران در نظر گرفته و مقرر است که این مهم در اراک، خمین، محلات و دلیجان نیز اجرایی شود .

فراهانی تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌‌ای با نام "عراق‌عجم" بین اراک، اصفهان و قم منعقد شده و بر اساس آن آژانس‌های گردشگری قم و اصفهان مجاب می‌شوند که برای هر رویدادی که در اراک اتفاق می‌افتد تورهای مسافرتی و زیارتی تعبیه کنند و با شهر ما تبادل مسافر داشته باشند .

وی عنوان کرد: مجوز اقامت‌گاه بوم‌گردی صرفا مختص منازل و خانه‌های روستایی است و شرایط این اقامت‌گاه‌ها باید منطبق با دستورالعمل اقامت‌گاه بوم‌گردی باشد، اعطای این مجوز در شهر امکان ندارد. در همین راستا صدور مجوز را برای اقامتگاه بوم‌گردی تسهیل کردیم و اکنون شاهد استقبال گسترده اهالی روستای هزاوه و انجدان در این خصوص هستیم، اما همچنان در موضوع  فرهنگ سازی برای جذب گردشگر باید اقداماتی صورت گیرد .

وی بیان کرد: چهار هزار نقشه، 1100کتابچه راهنمای گردشگری، چهار هزار بروشور، هزار پوستر جاذبه‌های گردشگری و 600 کتابچه راهنمای موزه از جمله اقلام تبلیغاتی بودند که در نوروز 96 چاپ و توزیع شد .

فراهانی ادامه داد: در جدول رتبه‌های گردشگری استان مرکزی، اراک از 10 شاخص ارزیابی در سال 96 حائز رتبه 15، از 40 شهر گردشگری رتبه 34 و از لحاظ نمره گردشگری از عدد 400 نمره 342 را کسب کرد، برای بهبود این شرایط باید اقدامات اساسی انجام داد .

وی تصریح کرد: سامانه اطلاع‌رسانی 9629 و دو سایت دیگر پاسخگوی شکایات مسافران است و در نوروز 96 هچ‌گونه شکایت ثبت شده از شهر اراک نداشتیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: