• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-3587-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ایمن‌سازی فضای فیزیکی مدارس نیازمند بازنگری است

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: در استان به دنبال بازنگری نسبت به استانداردسازی فضای مدارس و محیط های ورزشی همچنین ایمن سازی تجهیزات و فضای آنها هستیم و این مهم در استان آغاز شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، شهریار فولادوند در نشست شورای آموزش و پرورش استان مرکزی افزود: همه مدارس سطح کشور با کمبود فضای سرپوشیده ورزشی مواجه هستند.

وی تصریح کرد: در مجموع 1620 فضای فیزیکی در دو نوبت صبح و عصر در استان فعالیت می‌کنند از این تعداد 120 مورد معادل هفت درصد، فضاهای سرپوشیده و بقیه رو باز هستند.

فولادوند ادامه داد: در این شورا به دنبال اخذ مجوز هستیم تا درصدی از منابع برخی مدارس دارای منابع و شیوه نامه صرف ایمن سازی فضاهای مدارس شود. علاوه بر این، امسال در قانون پیش بینی شده است که 27صدم درصد از محل 9 درصد ارزش افزوده به ورزش و جوانان اختصاص یابد که از این رقم 15درصد برای آموزش و پرورش و 85 درصد برای تربیت بدنی در نظر گرفته شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ایجاد مرکز فن‌آموز اشاره و بیان کرد: این مرکز برای ارتقای سطح دانش موثر است و برای شهر اراک نیز یک نقطه قوت محسوب می‌شود و همه از آن استفاده می‌کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی همچنین به وضعیت نمازخانه‌های مدارس اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش برای نهادینه کردن موضوع مهم نماز در بین دانش آموزان فعالیت‌های مختلفی در حوزه پرورشی انجام داده است و سال گذشته موارد آسیب به نماز را شناسایی کرده است.

فولادوند گفت: اجرای طرح مبین، آموزش مربیان ذیربط، توجه به امام جماعت و شیوه دعوت به نماز، شناسایی ذائقه دانش آموزان و ترغیب آنها از برخی از فعالیت‌های مذکور در این حوزه بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 1100 امام جماعت و روحانی در سطح مدارس استان مرکزی مشغول به فعالیت هستند که 520 نفر از آنها ائمه جماعت روحانی هستند. از آنجاکه در بسیاری از مدارس با کمبود روحانی مواجه هستیم از همکاران فرهنگی به عنوان امام جماعت استفاده می‌شود.

وی تعداد نماز جماعت برگزار شده توسط ائمه جماعت روحانی در طی یک ماه را 7105 مورد بیان کرد و افزود: تعداد نماز جماعت توسط همکاران فرهنگی نیز در طول یک ماه 8412 مورد و تعداد دانش آموزان واجد شرایط نماز در مدارس 111 هزار و 258 نفر است.

فولادوند همچنین تعداد نمازخانه‌های مستقل مدارس را 485 مورد و تعداد نمازخانه‌های کلاسی را 143 مورد عنوان کرد و گفت: مجموع مکان نماز مدارس 907 مورد و تعداد نمازخانه های مورد نیاز استان 198 مورد است، همچنین سرانه نمازخانه در استان 34 سانتی متر است که رقم استاندارد در کشور برای این مهم 50 سانتیمتر است.

به گزارش ایسنا، مدیرکل تجهیز، تعمیر و نوسازی مدارس استان مرکزی نیز در این نشست گفت: در سطح استان 173 فضای ورزشی باز، روباز و روبسته وجود دارد که 126 مورد از آنها طی حدود هشت سال گذشته ساخته شده و کاملا ایمن هستند.

محمدصادق قائمی افزود: فضای سالن‌ها از 400 متر زیربنا تا 1173 متر متغیر است. تعریف فضای روباز  برای هر مدرسه ای که طراحی می شود جزو الزامات بوده و بسیاری از فضاهای ورزشی نیازمند یک سیستم مدیریتی است.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود که درآمد حاصل از اجاره سالن‌ها در ساعات فراغت مدارس صرف تعمیر و نگهداری همان فضاهای ورزشی شود.

قائمی گفت: 12 میلیارد و 757 میلیون تومان از محل 27 صدم درصد ارزش افزوده به استان مرکزی اختصاص می‌یابد که از این رقم یک میلیارد و 500 میلیون تومان آن سهم اموزش و پرورش این استان است.

به گزارش ایسنا، معاون سلامت و تربیت بدنی آموزش و پرورش استان مرکزی نیز گفت: 570 معلم تربیت بدنی در آموزش و پرورش این استان به فعالیت اشتغال دارند که 50 درصد این افراد از تحصیلات کارشناسی و بقیه کارشناسی ارشد برخوردار هستند .

مهدی دمنه افزود: 97 درصد فعالیت‌های ورزشی مدارس استان مرکزی در فضای باز و هفت درصد در سالن‌های ورزشی و فضاهای سربسته انجام می‌شود.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: