• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-18084-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

تاکید فرماندار اراک بر توجه به حلقه‌های مفقوده ساماندهی کودکان خیابانی

فرماندار اراک گفت: باید تمام حلقه‌های مفقوده در ساماندهی این کودکان مدنظر قرار گیرد، تمام دستگاه‌های ذیربط برای تحقق ساماندهی کودکان کار، باید تمام توان خود را بکار گیرند .  

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حسین بختیاری در جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی (ساماندهی کودکان خیابانی) گفت: کودکان خیابانی بهاشکال مختلف در شهر پراکنده‌اند.

فرماندار اراک بیان کرد: نگاه ما به کودک خیابانی و کودک کار یکی نیست. کودکان کار مجبورند کار کنند و نهادهای حمایتی باید در کنار آنها قرار بگیرند و اجازه ندهند که حقوق این افراد پایمال شود و با حق‌الزحمه ناچیز به کارهای سخت گماشته شوند .

وی ادامه داد: بهزیستی و کمیته امداد در قبال مددجویان خود مسئول هستند و باید در کنار آنها قرار بگیرد. تشکیل این جلسات به منظور ارائه گزارش عملکرد سازمانی و هماهنگی بین دستگاهی در خصوص مسائل موجود و رفع آنهاست .

بختیاری پس از اینکه رئیس اداره بهزیستی اراک آماری از کودکان کار ارائه نداد و مسئول اینکار را سازمان بهزیستی استان معرفی کرد، افزود: ممکن است در مراکز استان، بین مدیریت شهرستان و استان تداخل کاری وجود داشته باشد، بر همین اساس برای ارائه گزارش در چنین جلساتی لازم است نمایندگانی از هر دو ارگان شهرستانی و استانی حضور داشته باشند و با هماهنگی هم گزارش کاملی را ارائه دهند .

وی با بیان اینکه با نگاه انسانی به موضوع کودکان کار توجه کنیم، عنوان کرد: باید تمام حلقه‌های مفقوده در ساماندهی این کودکان مدنظر قرار گیرد، تمام دستگاه‌های ذیربط برای تحقق ساماندهی کودکان کار، باید تمام توان خود را بکار گیرند .

فرماندار اراک پس از اینکه اکثر دستگاه‌ها گزارش درستی از عملکرد سازمانی خود در این رابطه ارائه ندادند یا نمایندگان سازمان‌ها که در جلسه حضور داشتند در جریان فعالیت‌های انجام شده سازمان خود نبودند، تصریح کرد: در این جلسه دبیرخانه فرمانداری به 11 سازمان دعوت‌نامه ارسال نکرده است که در این خصوص اولین ایراد به فرمانداری وارد است، گویی همه دست به دست هم داده‌ایم تا نسبت به کودکان کار بی‌توجه باشیم .

به گزارش ایسنا، رئیس اداره بهزیستی اراک نیز در این جلسه با بیان اینکه توانمندی شدن توان‌خواهان همکاری بین دستگاه‌های مربوطه را می‌طلبد، گفت: متولی ساماندهی و جمع‌آوری کودکان کار، سازمان بهزیستی است، در راستای تحقق این هدف نیاز است که سازمان‌های دیگر طبق شرح وظایفی که در آیین‌نامه قید شده با سازمان بهزیستی همکاری لازم را داشته باشند .

طهماسبی افزود: برقراری امنیت در تمام مراحل کار توسط نیروی انتظامی، صدور مجوز و احکام قضایی توسط  دادگستری، تامین مکان مناسب توسط شهرداری، تامین امکانات مورد نیاز توسط اداره کار و امور اجتماعی، توانمند‌سازی و آموزش توان‌خواهان توسط سازمان فنی‌حرفه‌ای، تامین نیازهای بهداشتی و درمانی توسط دانشگاه علوم پزشکی، صدور دفترچه بیمه توسط سازمان بیمه تامین اجتماعی، فرهنگ‌سازی توسط صدا و سیما، تامین خدمات حمایتی توسط هلال احمر، شناسایی دانش‌آموزان در معرض آسیب توسط آموزش و پرورش، همکاری کمیته امداد به عنوان نهاد حمایتی با بهزیستی، شرح وظایف ارگان‌ها طبق آیین‌نامه کودکان کار است .

وی تعریف کودکان کار بر اساس آیین‌‌نامه سازمان را اینگونه بیان کرد: فردی که کمتر از 15 سال سن داشته باشد و به صورت محدود یا نامحدود در خیابان زندگی‌ می‌کند، دارای خانه است و با خانواده خود رابطه دارد یا خیابان را خانه خود می‌داند و اساسا با خانواده خود رابطه‌ای ندارد .

طهماسبی ادامه داد: ساماندهی کودکان کار شامل مراحل شناسایی، جذب و اقامت است. مرحله شناسایی غالبا با کمک سازمان‌های مردم نهاد انجام می‌گیرد. ارتباط تقویت یافته مددکاران اجتماعی در جذب کودکان کار مرحله دوم محسوب می‌شود و اقامت موقت یا دائم این کودکان مرحله آخر است .

رئیس اداره بهزیستی اراک با بیان اینکه لازم است کمیته امداد همکاری بیشتری با بهزیستی داشته باشد، گفت: اکثر کودکان کار تحت پوشش کمیته امداد هستند، بهتر است کمیته امداد در راستای توانمند‌سازی این کودکان، همکاری خود را با سازمان بهزیستی افزایش دهد. متاسفانه کمیته امداد در موضوع ساماندهی کودکان کار همکاری مطلوبی با بهزیستی ندارد و اصولا در این زمینه خود را کنار می‌کشد .

وی با بیان اینکه موسسه "آرامش کودکان آفتاب" زیر نظر بهزیستی در خصوص کودکان کار فعالیت می‌کند، افزود: این موسسه در سطح یک قرار دارد و پس از تشکیل پرونده به صورت روزانه به این کودکان خدمات ارائه می‌دهد، در حال حاضر این موسسه در یک خانه استیجاری بسر می‌برد. طبق آیین‌نامه، شهرداری موظف است در تامین مکان فیزیکی به بهزیستی کمک کند ولی با وجود پیگیرها در این زمینه، هنوز موفق نشدیم که از مکان‌های بلا‌استفاده که در تملک شهرداری است در این زمینه استفاده کنیم .

طهماسبی اظهار کرد: در سال 95 در سه ماه اول تعداد 30 نفر، در سه ماه دوم تعداد 39 نفر، سه ماه سوم 26 نفر و در سه ماه چهارم تعداد 2 نفر که در مجموع 97 نفر را شامل می شود شناسایی شدند، همچنین در سال 96 در سه ماه اول 16 نفر شناسایی شده‌اند که 90 درصد از آمار ارائه شده مربوط به کودکان کار و 10 درصد مربوط به کودکان خیابانی است،

در این جلسه موضوعات اخراج کودکان معتاد و اعتراض والدین به حضور دانش‌آموزان معتاد در مدارس و گزارش موسسه "آرامش کودکان کار" مطرح شد .

در این جلسه مصوب شد که در سه ماه آینده جلسه دیگری در همین خصوص تشکیل شود و تمام دستگاه‌ها گزارش مبسوطی از عملکرد خود ارائه دهند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: