• یکشنبه ۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-287-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

حسینی عنوان کرد:

ضرورت نقش‌آفرینی پیام‌نور در ارتقای فضای فرهنگی استان

نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی گفت: دانشگاه پیام نور علاوه بر ایفای نقش آموزشی باید در ارتقای فضای فرهنگی همه شهرستان‌ها و ارتقای جایگاه آنها در مناسبات فرهنگی نیز اثرگذار باشد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی محمد حسینی در نشست دانشگاه پیام‌نور استان مرکزی با مجمع نمایندگان استان گفت: در خصوص دانشگاه پیام‌نور یک نگاه کلان و یک نگاه استانی وجود دارد. بعد از تغییر و تحولاتی که در دانشگاه پیام نور استان شاهد شدیم، انتظارات ما از این دانشگاه نسبت به گذشته بیشتر شده است.

افزود: در حال حاضر این دانشگاه با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند، کاهش تعداد دانشجو خود مشکلاتی را به همراه دارد و در حوزه عمرانی نیز منابع چشمگیری وجود ندارد حتی در پرداخت حقوق کارکنان با دغدغه‌هایی روبرو شدیم که به دنبال حل آن بودیم. پیام نور دارای چندهزار نفر نیروی قراردادی بود، اما امروز حوشحالیم که امنیت شغلی اغلب کارکنان و اساتید این دانشگاه با قراردادهای پیمانی و رسمی حاصل شده است.

حسینی گفت: این دانشگاه علاوه بر ایفای نقش آموزشی باید در ارتقای فضای فرهنگی همه شهرستان‌ها و ارتقای جایگاه آنها در مناسبات فرهنگی نیز اثرگذار باشد. حضور این دانشگاه در مناسبات فرهنگی همچون شورای فرهنگ عمومی امروزه افزایش یافته و رسالت این دانشگاه در این حوزه بسیار مهم است و انتظار می‌رود به این مهم توجه بسیار شود.

وی اظهار کرد: پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی است که به محرومین خدمت می‌کند. در شهرهای کوچک و روستاها اغلب به دختران خود اجازه نمی‌دهیم برای تحصیل به شهرهای دیگر سفر کنند، از این رو وجود این دانشگاه‌ها این فضای آموزشی را ایجاد کرده که همه اقشار قادر به تحصیل باشند.

نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان گفت: این دانشگاه همواره با مشکلات مالی مواجه بوده ولی خوشبختانه با حکم جدید حدود 200 میلیارد تومان به بودجه دانشگاه پیام‌نور اضافه شد و فشار مالی به این دانشگاه کمتر شده است.

وی با اشاره به اساسنامه‌ای که اخیرا در حال تصویب بود و نمایندگان به آن ورود پیدا کردند، گفت: دانشگاه پیام نور امروز توانسته است به صورت حضوری و نیمه حضوری دانشجویانی را در رشته‌های مهندسی تربیت کند، اما متاسفانه وزارت علوم اخیرا قصد داشت این ایفای نقش دانشگاه را فقط به آموزش مجازی محدود کند و تمام رشته‌های تحصیلات تکمیلی و رشته‌های فنی مهندسی را از دفترچه‌ها حذف کند که این مهم در صورت تحقق، آثار و تبعاتی نامطلوب برای مردم به همراه می‌آورد. به جز بیکار شدن دانشگاهیان و اساتید، با این اساسنامه ممکن بود شاهد محروم شدن روستائیان و مردم مناطق محروم از تحصیل شویم که با مخالفت نمایندگان روبرو شد.

وی افزود: طبق حکمی که در قانون برنامه ششم آمده این دانشگاه به عنوان مرکز آموزش مجازی بین‌المللی شناخته شده است و باید از این فرصت بهره‌مند شد. در این راستا هر واحدی که ظرفیت دارد باید برای این مهم پیشنهاد داده شود.

حسینی بیان کرد:‌ مجمع نمایندگان استان حامی این دانشگاه است و باید ارتباط بین این دو بیشتر شود.

توجه به آموزش های کاربردی برای موفقیت پیام نور امری کارگشاست

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر کریمی نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: دانشگاه پیام نور یکی از سرمایه‌های مهم و اساسی نظام دانشگاهی کشور است که باعث جهش و توسعه آموزش عالی در کشور شد.

وی تصریح کرد: نقاط عطفی در تاریخ آموزش عالی کشور وجود دارد که تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی بعد از انقلاب یکی از این نقاط عطف بود، همچنین تاسیس دانشگاه پیام نور و توسعه گسترده فعالیت‌های آن طی یک دهه گذشته این نقطه عطف را شکل داد.

کریمی افزود: ایجاد و توسعه مراکز پیام نور، توسعه آموزش عالی در مناطق کمتر برخوردار و شهرهای کوچک را به ارمغان آورد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تقاضا برای تحصیلات دانشگاهی رو به افول است. این اتفاق ناشی از وضعیت کاهشی هرم جمعیتی کشور و در نتیجه کاهش تعداد دانشجویان است، علاوه بر این با توجه به وضعیت بازار کار برای فارغ‌التحصیلان انگیزه برای تحصیل در مقاطع آموزش عالی کاهش یافته که دلیل دیگری بر کاهش تقاضای تحصیلات دانشگاهی به شمار می‌رود.

کریمی اظهار کرد:‌ دانشگاه پیام نور از نظر سطح کیفی در وضعیت مطلوبی به سر می‌برد و آمار بالای قبولی فارغ‌التحصیلان آن برای تحصیلات تکمیلی نشان می‌دهد که این دانشگاه در مجموع به کیفیت اهمیت بیشتری داده است.

وی تصریح کرد: توجه به آموزش‌های کاربردی و گام برداشتن در این راستا می‌تواند برای دانشگاه پیام نور کارگشا باشد .

کریمی گفت: تعویض نامتعارف رئیس سابق دانشگاه پیام نور استان که چندین سال زحمات بسیاری برای مدیریت آن کشیده بود، همچون شوکی بود که دانشگاه را دچار تلاطم کرد، اما با ایجاد فضای جدید، آرامش بر این دانشگاه حاکم شده است.

مجمع نمایندگان استان مطالبات پیام نور را پیگیری خواهد کرد

به گزارش ایسنا، نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ‌دانشگاه پیام‌نور در جامعه بسیار تاثیرگذار بوده و خروجی‌های تحصیلکرده‌ای را به جامعه تقدیم کرده است.

محمدرضا منصوری افزود: گرچه همیشه مسائل و مشکلاتی در دانشگاه پیام نور وجود داشته، اما در مجموع این دانشگاه رسالت خود را به خوبی انجام داده است.

وی با بیان اینکه مجمع نمایندگان استان با اتحاد خود مطالبات این دانشگاه را پیگیری خواهد کرد، ادامه داد: نزدیکی ساوه به پایتخت پیگیری مسائل و مشکلات را تسهیل‌ می‌کند مخصوصا با راه‌اندازی قطار سریع‌السیر ساوه به تهران که طی ماه آینده صورت خواهد گرفت، فاصله با تهران به حدود نیم ساعت کاهش خواهد یافت. طی جلساتی پیگیر این مهم هستیم که این قطار برقی شده و بر سرعت آن افزوده شود.  

وی تاکید کرد: هر نقطه‌ای از استان که پیشرفت کند مزیت‌ آن در کل استان مشاهده خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: