• سه شنبه ۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-887-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

اولین رویداد دورهمی از مجموعه رویدادهای کارآفرینی جهاد دانشگاهی در اراک برگزار شد

اولین رویداد دورهمی از مجموعه رویدادهای کارآفرینی جهاد دانشگاهی به همت سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان و مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک در حاشیه برگزاری این رویداد گفت: مجموعه دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان یکی از زیرنظام‌های سیستم آموزشی کشور در حال فعالیت است و به عنوان تنها متولی آموزش عالی علمی کاربردی در سطح کشور فعالیت می‌کند.

مسعود شهرجردی افزود: در اساسنامه و اهداف این دانشگاه به تقویت نیروی متخصص مورد نیاز بسیاری از دستگاه‌های دولتی و غیردولتی اشاره شده است؛ از این رو به منظور پیاده‌سازی این هدف، مراکز آموزشی به عنوان رکن اجرایی آموزش‌های علمی کاربردی مدنظر قرار گرفتند و این مهم نیز به منظور ارتقا و ایجاد مهارت‌های متناسب با حوزه فعالیت شغلی افراد صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در راستای اهداف مذکور، مجموعه جهاد دانشگاهی که در سطح استان دارای سه مرکز علمی کاربردی مستقر در اراک، ساوه و نیم‌ور محلات است به عنوان ارکان اجرایی آموزش‌های علمی کاربردی در این مجموعه قلمداد می‌شود و در نتیجه سیاست‌های دانشگاه جامع می‌بایست در این مراکز پیاده شود.

سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک ادامه داد: شعار مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی "یک فارغ‌التحصیل، یک کارآفرین" است که برای تحقق این هدف مقرر است در طول زمان تحصیل دانشجویان در مرکز علمی کاربردی فعالیت به گونه‌ای پیش رود که فرد در زمان دانش‌آموخته شدن، تبدیل به یک دانشجوی کارآفرین شود.

شهرجردی با بیان اینکه روش‌ها و مدل‌های مختلفی در این راستا بررسی شدند، اظهار کرد: یکی از ارکان تحقق این مهم مدرسان مراکز علمی کاربردی هستند که نقش کلیدی و مهمی در اجرای این سیاست دارند، از این رو نیاز است که مدرسان در این زمینه بتوانند فعالیت‌های جدی داشته باشند. بر این اساس برگزاری رویداد دورهمی مذکور را در مجموعه علمی کاربردی فراهم کردیم تا نحوه ایجاد روحیه کارآفرینی و روند تبدیل شدن دانشجو به کارآفرین را برای اساتید بازگو کنیم تا آنها به راحتی بتوانند در کلاس این روحیه را در جریان آموزش، به دانشجویان خود انتقال دهند.

وی ادامه داد:‌ امید است بتوانیم برای شروع سال تحصیلی 97-96 با نگاهی کارآفرینانه در تمامی ارکان اجرایی یک سیستم آموزشی، تحقق این مهم را شاهد باشیم، لذا سعی کردیم برنامه دورهمی را تخصصی کنیم که در این زمینه سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال فارغ‌التحصیلان جهاد دانشگاهی به عنوان بازوی محتوایی و علمی ما کمک کرد تا در کنار هم این سیاست‌ها و اهداف را اجرا کنیم.

شهرجردی گفت: حدود 140 نفر از مدرسان مراکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در این رویداد حضور به هم رساندند تا سیاست‌های مذکور را بازگو کنیم. در این برنامه از یک کارآفرین دانشجو که در مجموعه مرکز علمی کاربردی تحصیل کرده و موفق به کارآفرینی شده است دعوت شد تا فعالیت و تجارب کارآفرینانه خود را به مخاطبان ارائه دهد.

وی با بیان اینکه رویداد مذکور به همراه کارگاه خلق ایده، کارگاه کسب و کار و سمینار الفبای استارتاپی برگزار می شود، اضافه کرد: در پایان نیز یک مدرس شیوه‌های تبدیل دانشجو به کارآفرین توسط مدرسین را آموزش می‌دهد.   

شهرجردی خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه در این مجموعه، برگزاری نشست‌هایی در حوزه سیاست‌های مرتبط با مرکز علمی کاربردی را مطرح کردیم که براساس آن نشست‌های ویژه دانشجویان، مدرسین و همکاران را برگزار می کنیم که این رویداد اولین نشست در حوزه مدرسین است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه آسیب شناسی نظام آموزشی در سطح کشور انجام شده است، افزود: دو مشکل اساسی در کشور وجود دارد که یکی موضوع مدرک‌گرایی و دیگری موضوع مادیگرایی است که این دو باعث شده نظام آموزشی کشور با مشکلات جدی مواجه شود.

سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک گفت: با توجه به مشکلات مذکور یکی از دلایل برگزاری این نشست‌ها سوق دادن دانشجویان از مدرک گرایی به سمت مهارت‌گرایی و مهارت آموزی با کمک مدرسین است و نقش مدرس در این مهم است.

وی خاطرنشان کرد: در پایان کارگاه به شرکت کنندگان گواهی شرکت در این رویداد اعطا می‌شود. علوی، از سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال فارغ‌التحصیلان محتوای کار را طی کارگاه دو ساعته ارائه می‌دهد.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: