• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-3984-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ----

برگزاری اولین رزمایش پدافند زیستی استان مرکزی با محوریت تب کریمه کنگو

اولین رزمایش پدافند زیستی در استان مرکزی با محوریت بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در  شهرستان آشتیان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، این رزمایش روز گذشته با استفاده از اکیپ های عملیاتی شبکه دامپزشکی، شبکه بهداشت و درمان و مرکز فوریت های پزشکی شهرستان آشتیان و با حضور مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری، مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی  و سایر دستگاههای استانی در قالب قرارگاه پدافند زیستی و با همکاری فرمانداری و ادارات عضو قرارگاه زیستی شهرستان شامل شبکه دامپزشکی شهرستان، شبکه بهداشت و درمان، مرکز فوریت های پزشکی، شهرداری، جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محیط زیست و بخشداری در شهرستان آشتیان برگزار شد.

دکتر محسن شانقی مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در خصوص این رزمایش اظهار کرد: این رزمایش با بهره گیری از  6 اکیپ عملیاتی  بررسی و مراقبت، ضد عفونی و سم پاشی با همکاری شبکه دامپزشکی شهرستان، شبکه بهداشت و درمان، مرکز فوریت های پزشکی، شهرداری، جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محیط زیست، بخشداری و همچنین با حضور مسئولین استانی در روستای گرکان شهرستان آشتیان در سه مرحله اجرا شد.

به گفته وی، مرحله اول تشکیل قرارگاه پدافند زیستی و برگزاری مانور رومیزی در محل فرمانداری با توجه به سناریوی از پیش طراحی شده و اتخاذ تدابیر لازم بر اساس دستورالعمل ها و ضوابط ابلاغی شامل اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای لازم جهت پیشگیری و کنترل بیماری از قبیل انجام اقدامات بهداشتی درمانی برای افراد مبتلا و مشکوک به بیماری، کنترل تردد و برقراری قرنطینه ها، ضدعفونی و سمپاشی منطقه آلوده و سایر مناطق پرخطر اطراف کانون و کشتارگاه دام و اطلاع رسانی و آموزش بوده است.

وی اظهار کرد: در مرحله دوم رزمایش دستور اعزام اکیپ های عملیاتی شبکه دامپزشکی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان توسط فرماندار شهرستان بعنوان فرمانده قرارگاه زیستی به روستای گرکان جهت انجام اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای و برقراری قرنطینه در مبادی ورودی روستا و سایر مناطق شهرستان توسط نیروی انتظامی اعلام و اعزام اکیپ مشترک دامپزشکی، مرکز بهداشت و شهرداری جهت بررسی وضعیت بهداشتی و ساختاری کشتارگاه و انجام اقدامات مورد نیاز انجام شد.

شانقی گفت: مرحله سوم رزمایش نیز شامل اعلام پایان رزمایش توسط فرمانده قرارگاه زیستی و گردهمایی مدیران رزمایش جهت ارزیابی و تحلیل رزمایش و رفع کمبود ها و نواقص مشاهده شده در طول برگزاری همایش بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) یک بیماری ویروسی حاد، تب دار و خونریزی دهنده در انسان است که در فصول گرم سال همزمان با فصل فعالیت مخزن بیماری(کنه ها) بیشتر می شود. این بیماری در کشورهای همسایه ایران نظیر افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه بروز قابل توجهی دارد. بیماری یاد شده جزو خطرناکترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که در دام فاقد علائم بالینی بوده و در صورت عدم تشخیص به موقع در انسان مبتلا می تواند موجب مرگ و میر بالا شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: