• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 965-1392-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

حسینی:

تبدیل ریال به تومان نیازمند مصوبه مجلس نیست

  عضو کمیسیون برنامه مجلس معتقد است نیازی به تصویب تبدیل ریال به تومان در مجلس نیست .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از خانه ملت، محمد حسینی با اشاره به مصوبه هیئت وزیران مبنی بر تبدیل ریال به تومان، گفت: در قانون اساسی کشور درباره خط و زبان صحبت شده اما درباره پول رایج کشور به صورت صریح چیزی ذکر نشده، لذا بر این مبنا که اصول قانون اساسی حوزه اقتصاد و برنامه و بودجه را به دولت واگذار می کند، تبدیل واحد پولی در اختیارات دولت است .

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی، افزود: دولت نیز با توجه به استانداردهای حسابداری و شرایط بانک مرکزی و مصوبات شورای پول و اعتبار پول رایج کشور را تعیین می کند .

در نظر گرفتن ارز واحد برای مبادلات بین المللی در حوزه اختیارات دولت است

حسینی با بیان اینکه تبدیل پول رایج کشور از ریال به تومان و در نظر گرفتن ارزی واحد برای مبادلات بین المللی در حوزه اختیارات دولت است، ادامه داد: برای تبدیل ریال به تومان نیازی به تدوین لایحه از سوی دولت برای ارسال به مجلس نبوده و به صراحت در قانون بیان نشده که باید لایحه ای به مجلس آمده و این لایحه باید در مجلس تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ شود .

وی با اشاره به اینکه این موضوع کلان اقتصادی که تاثیری کلان و هزینه های بالایی دارد در دستور کار  کمیسیون های تخصصی مجلس قرار گرفته و پیرامون آن تبادل نظر می شود، یادآور شد: در کمیسیون های تخصصی تنها بر روی این مصوبه تجزیه و تحلیل هایی صورت می گیرد، اما این مصوبه بر اساس اصل ١٣٨ قانون اساسی باید برای بررسی و تایید یا عدم تایید به هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین ارسال شود .

بررسی تبدیل ریال به تومان در هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: اگر هیئت تطبیق این مصوبه را مغایر با قوانین و مقررات ندانست، قابلیت اجرا پیدا می کند، در غیر اینصورت موارد مغایر توسط رییس مجلس به دولت اعلام می شود که دولت نیز باید نسبت به اجرای آن اقدام کند .

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اگر این مصوبه در چارچوب قوانین باشد در هیئت تطبیق تایید می شود، تصریح کرد: دولت با در نظر گرفتن تمامی جوانب از جمله بار مالی و هزینه سنگین تغییر واحد پولی کشور این تبدیل واحد ریال به تومان را تصویب کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: