• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 965-1492-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

پرداخت تسهیلات 670 میلیاردی بسیج سازندگی/سپاه به تنهایی متولی رفع تمام مشکلات نیست

مسئول بسیج سازندگی سپاه روح الله استان مرکزی با بیان اینکه از سال 91 تاکنون 670 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم، افزود: اما همچنان مشکلاتی وجود دارد که رفع تمامی آنها از عهده سپاه خارج است، در واقع سپاه به تنهایی متولی رفع تمام مشکلات نیست .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی فراهانی در نشستی با اصحاب رسانه گفت: برای رفع مشکلات به دنبال ایجاد هماهنگی بین‌دستگاهی و انعطاف در قوانین دست و پا گیر هستیم. اشاعه فرهنگ و سنت قرض‌الحسنه با محوریت مساجد، ترویج زندگی اسلامی و کمک به تاسیس صنایع کوچک و زودبازده از جمله اهداف ما در این زمینه است .

وی با اشاره به فرمایشات رهبر در خصوص استفاده از ظرفیت های انسانی و بکارگیری 33 میلیون نیروی جوان کشور، گفت: جمعیت کشور ما یک صدم جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد، اما به تناسب جمعیت در بسیاری از زمینه‌ها از ظرفیت بسیار بالاتری برخورداریم .

فراهانی تولید و مدیریت قوی را از مولفه‌های اقتصاد پویا برشمرد و افزود: کاهش وابستگی به دیگر کشورها، اثر‌گذاری بر قیمت نفت، افزایش ارزش ریالی کشور و افزایش قدرت خرید مردم از جمله پیامدهای اقتصاد قوی است، همچنین تحقق این مهم اقتدار و عزت ملی را نیز بدنبال دارد .

مسئول بسیج سازندگی سپاه روح الله استان مرکزی با اشاره به پیشرفت‌های درخشان جوانان در زمینه‌های مختلف علمی، ادامه داد: لازم است در همه زمینه‌ها راه را برای پیشرفت‌ جوانان مهیا ساخت. رونق ملی الزاماتی دارد، مردم  و سه قوه نیز در این خصوص وظایفی دارند که باید به آن عمل کنند. ثبات سیاست و قوانین و مقرارت موجبات گسترش صادرات را فراهم می‌کند، در همین خصوص رفع موانع و مشکلات قوانین دست و پا گیر اقدام مثبتی در رونق افتصادی قلمداد می‌شود .

وی با اشاره به اینکه رفرنس و ضوابط ما بر پایه سخنان مقام معظم رهبری است، بیان کرد: جلوگیری از واردات کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند، یا قابل تولید هستند، زمینه را برای شکوفایی اقتصادی و استعداد جوانان مهیا می‌سازد، افزایش اشتغالزایی موجبات کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش نشاط در جامعه می‌شود .

وی اظهار کرد: مجموعا 15 میلیارد و 700 میلیون تومان تسهیلات به 784 واحد شامل 216 مورد پرورش دام سنگین، 66 مورد کاشت زعفران، 139 مورد صنایع دستی، 9 مورد پرورش مرغ بومی، 62 مورد پرورش قارچ، 40 مورد کشت گیاهان دارویی، دو مورد تولید کود کمپوست، 12 مورد پرورش شتر‌مرغ، 24 مورد پرورش بلدرچین، یک مورد علوفه هیدروپونیک، 69 مورد صنایع تبدیلی، 5 مورد داربست سازی باغات انگور، 62 مورد پرورش زنبور عسل، 26 مورد پرورش ماهی، 51 مورد محصولات گلخانه‌ای در راستای اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی توسط بسیج سازندگی در سال 95 پرداخت شده است .

فراهانی ادامه داد: 11 هزار و 218 نفر در اردوی جهادی یک روزه، 837 نفر اردوی سه روزه در مزارع، 2675 نفر در اردوی هفت روزه، 1140 نفر در اردوی 10 روزه و 950 نفر در اردوی هجرت دانش‌آموزی شرکت کردند. همچنین شناسنامه دار کردن 179 گروه جهادی، انجام 60 پروژه محرومیت‌زدایی، 1733 مورد ارائه آموزش‌های ارتقای مشاغل خانگی، انجام 20 مورد مرمت پروژه‌، 116 مورد اعزام تیم‌های بهداشتی و روحانی به مناطق محروم و کم برخوردار و ساخت دو مورد بیمارستان صحرایی در سال 95 انجام شده است .

مسئول بسیج سازندگی سپاه روح الله استان مرکزی تصریح کرد: اردو‌های جهادی در سطح استان در سال 96 از پنجم تیر تا یکم آذر فعالیت دارند. در مجموع 2864 نفر شامل 451 نفر زن و 2542 نفر مرد در عرصه های مختلف اردوهای جهادی فعالیت می‌کنند .

وی محور فعالیت بسیج سازندگی را بر مبنای محرومیت‌زدایی و اقتصاد مقامتی دانست و بکار‌گیری تعداد بیشتر متخصصین بسیجی در رشته‌های مختلف در امور جهادی، تشکیل تیم کامل از نظر نیروی انسانی در ترکیب‌بندی این گرو‌ه‌ها، محرومیت‌زدایی با تاکید بر مسجدمحوری با استفاده از ظرفیت های عمومی، استفاده از ظرفیت‌های قانونی و نیروی انسانی متخصص و نقش‌آفرینی در صنایع غذایی را از جمله فعالیت‌های در دست اقدام بسیج سازندگی در سال 96 بیان کرد.

فراهان اظهار کرد: در سال گذشته قرار بر این شد که در هر شهرستان یک قطب تولید مشخص شود و در جهت اشتغالزایی به آن تسهیلات پرداخت شود، بر همین اساس در سال 96 برای اراک تولید شیره و باسلوق هزاوه جهت تبدیل شدن به قطب انتخاب ‌شد. ارتقای بهره‌وری، ایجاد اشتغال، استانداردسازی و برندسازی از جمله اقداماتی است که باید در خصوص قطب تولید لحاظ شود .

وی ادامه داد: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ایجاد صنایع بدون تسهیلات با ارائه خدمات مشاوره، راه‌اندازی قطب‌های تبدیلی و تکمیلی در هر شهرستان، ایجاد کارگاه‌های مشاوره کارآفرینی در مساجد معتبر، اطلاع‌رسانی و آموزش اصولی در خصوص مشاغل خانگی و صنایع تبدیلی، شناسایی علاقه و استعداد افراد در زمینه اشتغال، انجام فعالیت‌های فرهنگی با تاکید بر دین‌محوری، بازدید بسیجیان علاقمند از کارگاه‌های تولیدی، برپایی خیمه سلامت در مساجد، آمایش سرزمینی در خصوص اصلاح الگوی کشت، مکانیزه کردن کشاروزی، ایجاد کلینیک سیار دامپزشکی، ارائه خدمات با توجه به مطالبه افراد، برگزاری مجمع جهادی استان و دیدار خیرین از مناطق محروم از جمله فعالیت‌های بسیج سازندگی است .

فراهانی با بیان اینکه در سال 96 یک میلیارد و 107 میلیون تومان برای صنایع تبدیلی در مرحله اول تخصیص داده شده است، عنوان کرد: واگذاری تسهیلات بلا‌عوض در پروژه‌های محرومیت‌زدایی در قالب آبرسانی روستایی، آب شرب، مزار شهدا، یادمان شهید، پل روستایی و لایروبی قنوات صورت می‌گیرد، همچنین یک میلیارد و 382 میلیون و 900 هزار تومان ارزش ریالی پروژه‌های انجام شده توسط قرارگاه قرب کوثر است .

وی تصریح کرد: سه میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار برای پروژه‌های محرومیت‌زدایی با واگذاری 50 درصد، دو میلیارد تومان به صورت 100 درصد به حوزه علمیه در استان، طرح بیابان‌زدایی در قالب 55 هکتار از اراضی کویر میقان و انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با ارگان‌های ذیربط برای حل ریشه‌ای مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد از دیگر اقدامات بسیج‌سازندگی است .

فراهانی در خصوص طرح کرامت بیان کرد: در شهرهای اراک، خمین، شازند و ساوه 12 محله که در معرض آسیب‌ اجتماعی هستند، شناسایی شدند و قرار است که در این مناطق کارگاه‌های تولیدی، سالن‌های فرهنگی، دفاتر چند وجهی اشتغال و ازدواج و ... ایجاد شود، برای این منظور چهار میلیارد و 800 میلیون تومان اختصاص داده شده است که تامین 50 درصد اعتبار هر پروژه به عهده بسیج سازندگی است .

وی خاطرنشان کرد: دهستان‌های مالمیر شازند، دهچال خنداب و چارچشمه خمین مشمول طرح محرومیت‌زدایی است که در این دهستان‌ها واگذاری تسهیلات دو درصدی انجام می‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: