• پنجشنبه ۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 965-1592-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

مجلس، دولت و مجموعه‌های فرهنگی زمینه را برای حضور موثر زنان در جامعه فراهم کنند

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: مجلس، دولت و مجموعه‌های فرهنگی وظیفه دارند زمینه برای حضور موثر زنان را در جامعه فراهم کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت‌الاسلام محمد‌ولی رضوی راد در جمع اصحاب رسانه درخصوص دهه کرامت گفت: زیارت در فرهنگ دینی اثر تربیتی بر ذهن و روح انسان دارد. معنویت صحیح نیاز انسان است، همچنین اهل بیت(ع) بهترین واسطه برای ارتباط با خدا هستند و زیارت یکی از راه‌های همین امر است .

وی با بیان اینکه دهه کرامت بابی برای شناخت اهل بیت(ع) و الگو قرار دادن آنهاست، افزود: تولد حضرت فاطمه معصومه(ع) روز دختر است، کمالات ویژه آن حضرت در صورتی که برای دختران جامعه به عنوان الگو برجسته شود، اثرات تربیتی مثبتی بهمراه دارد، لذا توجه ویژه به دختران و مادران آینده در جامعه الزامیست .

رضوی راد اظهار کرد: مراکز علمی و فرهنگی با مدنظر قرار دادن نیاز عاطفی و فرهنگی دختران که در حقیقت پرورش دهنده نسل آینده هستند‌، زمینه را برای حضور موثر دختران در جامعه مهیا می‌کنند . 

وی با اشاره به اینکه تنها زنان هستند که بایستی در برخی رشته‌های دانشگاهی و مراکز درمانی ورود پیدا کنند، گفت: اشتغال زنان نیاز جامعه است، نیاز به استفاده از ظرفیت زنان و حضورشان در جامعه ورزشی، فرهنگی و دیگر زمینه‌ها با رعایت حد و حدود اسلامی در جامعه احساس می‌شود، از طرفی  زنان به مجموعه‌های ورزشی، تفریحی و علمی سالم برای تقویت جسم و روحشان نیاز دارند .

رضوی راد تصریح کرد: مجلس، دولت و مجموعه‌های فرهنگی وظیفه دارند زمینه برای حضور موثر زنان را در جامعه فراهم کنند. در حال حاضر ۶۰ درصد جمعیت دانشجو کشور را زنان تشکیل می‌دهند، اما پس از این دوره زمینه برای فعالیت آنها در جامعه مهیا نیست .

وی با بیان اینکه از دامن زن مرد به معراج می‌رسد، افزود: در صورتی که زمینه برای رشد معنوی زنان فراهم شود، آثار مطلوب آن را می توان در تمام زمینه‌ها مشاهده کرد. الگو‌های بسیاری در تاریخ اسلام از زنانی که با رشد معنوی خود توانستند تاثیرات ژرفی برجای گذارند، وجود داشته است .

رضوی راد با اشاره به اینکه حضرت خدیجه(س) در زمینه اقتصادی فعالیت می‌کرد و نهایتا این ثروت را در راه اسلام هزینه کرد، بیان کرد: الگوی خدیجه کبری حضور زن در جامعه و عرصه‌های فرهنگی، سیاسی با رعایت و حفظ حد و حدود را نشان می‌دهد. در انقلاب اسلامی نیز زمینه برای حضور زنان توسط امام(ره) فراهم شد، همچنین زنان در دوران دفاع مقدس حضور پررنگی داشتند .

وی عنوان کرد: مراکز فرهنگی در قبال شبهاتی که دشمن ایجاد می‌کند مسئولیت دارند. تجربه نشان می‌دهد ورود زنان در موضوعات اعتقادی تاثیرات مثبتی را بدنبال دارد، نظام جمهوری اسلامی زمینه حضور زنان را در مسائل اعتقادی و حوزوی فراهم کرد .

رضوی راد ادامه داد: دشمن با شبیخون فرهنگی و جنگ نرم قصد تببین فرهنگ بیگانه در جوامع دیگر را دارد. مسئولین باید در این خصوص برنامه‌ریزی کنند، حضور زنان در جهت دفاع از ارزش‌های دینی می‌تواند سبب‌ساز پیروزی در این زمینه شود .

وی با بیان اینکه چادر برای زنان حجاب برتر محسوب می‌شود، تصریح کرد‌: حجاب زنان در جامعه اسلامی باعث تاثیر‌گزاری بیشتر آنها در جامعه می‌شود، لذا مراکز فرهنگی باید در این خصوص الگو‌سازی مطلوبی داشته باشند و مدل‌های مبتنی بر فرهنگ اسلامی را ارائه دهند، در صورت تحقق این مهم می توان زمینه اشتغالزایی را نیز فراهم کرد. ارائه الگوی مطلوب به جوانان زمینه انحراف آنها را کاهش می‌دهد .

وی در خصوص موسیقی، اظهار کرد: اسلام فرهنگ شادی دارد، در حال حاضر موسیقی شاد، متنوع و جذاب به میزان مطلوب موجود نیست، نیروی جوان می‌تواند در این راستا، اقدامات ارزنده‌ای را انجام دهد و ما هنوز از این ظرفیت استفاده نکرده‌ایم .

  رضوی راد با اشاره به افتخارات جوانان در زمینه علمی، بیان کرد: تاکنون جوانان در عرصه‌های مختلف  توانایی خود را نشان داده اند، در صورتی که مسئولان فرهنگی زمینه را برای حضور جوانان در عرصه‌های دیگر فراهم کنند، شاهد بالندگی آنها خواهیم بود. سخن مقام معظم رهبری در مورد آتش به اختیار معنای آن است که مراکز فرهنگی الان قفل شده‌‌اند و کارایی ندارند و وظیفه خود را در قبال مسائل فرهنگی و جوانان درست انجام نداده‌اند .

وی با اشاره به خیل زنان تحصیل‌کرده بیکار در جامعه‌، عنوان کرد:  رابطه بین صنعت و دانشگاه  الزامی است، در صورتی که این رابطه وجود نداشته باشد به معنای آنست که  در این زمینه درست عمل نکرده‌ایم .

رضوی راد بیان کرد:  توجه و برگشتن به فرهنگ دینی کشورمان باعث می‌شود به الگو‌های دیگر کشور‌ها نیازی نداشته باشیم .

وی تصریح کرد: سبک زندگی به نگاه افراد جامعه برمی‌گردد. نگاه مادی در مقابل نگاه دینی و خداباوری است، مسئولین وظیفه دارند جامعه را به این سمت سوق دهند. متاسفانه در زمان سازندگی و بعد از آن غفلتی در جامعه حادث شد و جامعه از آن به بعد به سمت سود‌محوری سوق پیدا کرد، افراد به دنبال درآمد و سود بیشتر هستند و دغدغه‌ای برای دردهای جامعه ندارند ، لازم است زمینه برای اصلاح این نگاه مهیا شود .

وی با اشاره به فرهنگ دینی و مسئولیت پذیری امام زمان(عج)، گفت: افرادی که مسئولیتی را در جامعه عهده‌دار می‌شوند باید به این مسئولیت به چشم امانت و نه وسیله برای رسیدن به مواهب دنیوی نگاه کنند، مسئولان باید خود را خدمتگزار مردم بدانند .

رضوی راد گفت: در نگاه دینی بالاترین مقام  خدمتگذار مردم بودن است، مسئولین وظیفه دارند برای خدمت به مردم  فعالیت کند و به این وظیفه نیز افتخار کنند و اگر کسی هم از عهده این مهم برنمی‌آید باید زمینه را برای ورود دیگران مهیا سازد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: