• شنبه ۷ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-1587-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار:

شورای مهارت در استان مرکزی تشکیل می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی گفت: در راستای تحقق شعار سال جاری درصدد هستیم که شورای مهارت استان را هرچه سریعتر شکل دهیم.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، ظفر افشون در حاشیه دیدار با مدیرکل و معاونین سازمان فنی‌وحرفه‌ای استان مرکزی که به مناسبت هفته مهارت انجام شد، افزود: شورای مهارت استان ذیل کارگروه استان پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه گفت: دولت برای محقق شدن منویات مقام معظم رهبری در حوزه مهارت آموزی طرح گاج را پیشنهاد کرده است. طرح گاج شامل طرح کاروزی و آموزش مهارت در محیط کار واقعی است که محور اساسی این دو اشتغال افرادی است که فاقد مهارت بوده و در قالب دوره هایی کسب مهارت کرده اند .

افشون اظهار کرد: پیش‌بینی شده است که در قالب این طرح فارغ‌التحصیلان دانشگاهی فاقد مهارت بواسطه دوره‌هایی که توسط سازمان فنی‌حرفه ای در واحد‌های تولیدی برگزار می ‌شود در محیط واقعی کار بین چهار تا 9 ماه آموزش ‌ببینند و در پایان این مدت چناچه صاحب کارگاه از نحوه کارکرد آنها رضایت داشت، امکان بکارگیری آنها در همان واحد تولیدی وجود دارد، وزارت کار نیز در این مدت آموزش، یک سوم حقوق این افراد را پرداخت می‌کند و در نتیجه فشاری به واحد تولیدی در این خصوص وارد نمی‌شود .

وی در خصوص مزایای این طرح، بیان کرد: این طرح ضمن آشنایی کارآموز با وضعیت کارگاه تولیدی، این امکان را برای صاحب کارگاه ایجاد می‌کند که از رفتار کارآموز اطلاعات دقیقی پیدا کند. مدت زمان آموزش نیز برای یادگیری مهارت توسط فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مناسب است. در گذشته چناچه شخصی در کارگاهی بکار گرفته می‌شد، در صورت عدم پراخت حق بیمه‌ توسط کارفرما، با مراجعه به اداره کار می‌توانست نسبت به ادای حقوق و بیمه اقدام کند، اما در طرح کارآموزی تعهدی متوجه صاحب کارگاه تولیدی نیست .

افشون در ادامه عنوان کرد: هیچ تهدیدی برای صاحبان کارگاه‌های تولیدی وجود ندارد، این اختیار برای این صاحبان وجود دارد که در پایان مدت آموزشی نیرو را جذب نکنند یا بدون هیچ‌گونه تعهدی نسبت به دوره کارآموزی نیرو را بکار گیرند. دولت نیز پیش‌بینی کرده که حق بیمه‌ آنها را تا دو سال پرداخت کند .

وی اظهار کرد: طرح کارآموزی صرفا برای فارغ‌التحصیلان جویای کار است، اما طرح مهارت در محیط واقعی کار برای برای تمامی افراد است، حتی ممکن است این افراد تحصیلات دانشگاهی یا سواد نداشته باشند.

به گزارش ایسنا، فریبرز فضلی‌خانی مدیر کل سازمان فنی‌ و حرفه ای استان مرکزی نیز گفت: در این جلسه گزارشی از عملکرد اداره کل آموزش فنی‌حرفه‌ای استان مرکزی و توضیحاتی در مورد آموزش‌های مراکز ثابت، صنایع، جوار کارگاه‌ها و زندان ارائه شد .

وی با بیان اینکه در این جلسه بخشی از مشکلات آموزش که قرار بود پیگیری شود مطرح شد، بیان کرد: هدف ما ارائه آموزش‌های هدفمند به افراد بعد از خروج از سیستم آموزشی است که در همین راستا بتوانیم مشکلات کارآموزان را با استفاده از بسته‌های تشویقی، دریافت تسهیلات و جذب در صنایع رفع کنیم. همچنین موضوع سفارش محور بودن آموزش‌ها مبنی بر اینکه بتوانیم آموزش‌ها را بر حسب نیاز صنعت و بازار ارائه دهیم، مطرح شد .

فضلی‌خانی در خصوص فعالیت‌های هفته ملی مهارت در ششم مردادماه، گفت: فعالیت‌هایی از قبیل برپایی نمایشگاه در پارک اراک و بخشی از مراکز فنی‌حرفه ای سطح استان صورت گرفت. مردم  هر شب با مراجعه ضمن اطلاع از آموزش‌های فنی‌حرفه‌ای با رشته‌های موجود نیز آشنا می‌شدند. جشن مهارت نیز در این پنج شب در پارک در مورد ترویج آموزش‌های فنی‌حرفه‌ای اتفاق افتاد و مراکز فنی‌حرفه‌ای هم آمادگی بازدید جمعیتی از مراکز را داشتند .

وی عنوان کرد: دو طرح در سال جاری مطرح شده است، متولی یکی از طرح‌ها خود ما هستیم و آنهم کارآموزی در محیط کار واقعی است، در این طرح نیروهای مورد نیاز صنایع و بازار به کارگاه صنعتی که مجوز آموزشی به آنها  و مربیان مربوطه داده شده، معرفی می‌شوند. کارآموز می‌تواند بین چهار‌ماه تا یکسال آموزش لازم را در آن واحد صنعتی بگذراند، بعد از این مدت واحد صنعتی در صورت تمایل می‌تواند پذیرنده فرد به عنوان شاغل در همان محیط باشد، ضمن اینکه شناخت کافی از رفتار حرفه‌ای فرد نیز در مدت آموزش حاصل شده و در نتیجه بستر و زمینه برای اشتغال آماده می‌شود .

وی افزود: کاروزی دانش‌آموختگان دانشگاهی طرح دیگری است که به دبیری اداره کل تعاون در حال انجام است اما ما هم بخش عمده ای از اقدامات را در این طرح برعهده داریم. صدور مجوز به واحد پذیرنده و مربی برای آموزش به کاروز و برگزاری آزمون از وظایف ماست.

خاطرنشان کرد: در مجموع سهم استان در این آموزش ها حدود 5 هزار نفر است. در حال حاضر 21 مرکز آموزش فنی حرفه ای در استان فعال است و در سال گذشته 18 هزار نفر در این مراکز آموزش دیدند. این تعداد از لحاظ نفر ساعت معادل سه میلیون و 300 هزار نفر ساعت در سطح استان بوده که امسال نیز همین میزان خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: