• سه شنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-1385-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

به مناسبت زادروز شوالیه ادبیات ایران

محمود دولت آبادی نویسنده توانمند معاصر، در دهم مردادماه ۱۳۱۹ در دولت‌آباد سبزوار متولد شد.

او از نوجوانی ناملایمات و دشواری‌های بسیاری را گذراند . دوران کودکی دولت آبادی مصادف با جنگ جهانی دوم، فقر و ناخوشی و اقتدار روس‌ها بر ایران است. در فقر آن سال ‎ ها از رفتن به مدرسه بازماند و انواع مشاغل سخت را تجربه کرد و از کار روى زمین گرفته تا پادویى کفاشى مَمَر معاشش بود .

دولت آبادی در دوران نوجوانی به تهران رفت و برای مدتی بازیگری، تئاتر و نمایشنامه‌نویسی را تجربه کرد و سرانجام راه خود را در داستان‌نویسی یافت .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، برخی آثار او جزو بهترین داستان‌ها و رمان‌های معاصر فارسی هستند. داستان‌های او اوضاع و احوال طبقات ستمدیده، بویژه دهقانان و کارگران روستایی را به تصویر می‌کشد، شخصیت‌هایی که او می‌آفریند فارغ از گرایش‌های مذهبی‌شان، قربانی شرایط اجتماعی جامعه هستند.

زبان غنی و قوی این نویسنده سرشار از توصیف‌های زیبا، هوشمندانه و ظریفی است که بیانگر وصف چهره‌ها، اوضاع و شرایط یک شهر یا روستاست .

او نخبگان، دهقانان، پرولتاریا و روشنفکران را مطابق با تعاریف کلاسیک و متعارف نمایش می‌دهد و در این امر واقع‌گرایانه عمل می‌کند.

دولت‌آبادی پس از نوشتن کتاب 10 جلدی "کلیدر" رکورددار طولانی‌ترین رمان ادبیات فارسی شد. این رمان به جهت طولانی بودن، توانایی نویسندگی و هنر داستان‌پردازی از ارزش های بالایی برخوردار است و یکی از نقاط اوج نثر معاصر است که مخاطب آن همه‌ مردم ایران هستند .

نویسنده در کتاب "کلیدر" زندگی و مبارزه طبقاتی در خراسان را به تصویر می‌کشد، دولت‌آبادی تمامی  شخصیت‌های این کتاب را مطابق با طبقه اجتماعی‌ و جایگاه آنان در رابطه با مسائل سیاسی اجتماعی ترسیم می‌کند .

" ته شب، هجرت سلیمان، آهوی بخت من گزل، سفر، آوسنه بابا سبحان، گاواربان، باشبیرو، عقیل، از خم چنبر، روز و شب یوسف، لایه‌های بیابانی، نمایش‌نامه تنگنا، ققنوس، دیدار بلوچ، کلیدر، جای خالی سلوچ، روزگار سپری‌شده مردم سالخورده، سلوک و زوال کلنل" از جمله آثار این نویسنده بزرگ است .

دولت آبادی شوالیه است، نشان شوالیه هنر و ادب فرانسه در شامگاه 26 آبان‌ماه 93 توسط برونو فوشه سفیر فرانسه در ایران در محل رزیدانس سفارت فرانسه در تهران به او اهدا شد.

دکتر داریوش شایگان فیلسوف و اندیشمند معاصر ایرانی در خطابه‌ای که در این مراسم خواند، گفت:

"دولت‌آبادی بی‌شک یکی از بزرگ‌ترین رمان‌نویسان ایران معاصر است. او برخلاف اونوره دو بالزاک، پنجاه‌هزار فنجان قهوه ننوشید تا طی بیست سال و به بهای زندگی‌اش بزرگ‌ترین شاهکار ادبی قرن نوزدهم، یعنی کمدی انسانی، را خلق کند. دولت‌آبادی اما موفق شد در عرض پانزده سال و با گذر از نشیب‌وفرازهای بسیار، یکی از جذاب‌ترین و بزرگ‌ترین حماسه‌های روستایی ایران مدرن را بیافریند، «کلیدر» را. دولت‌آبادی اهل خراسان است، زادگاه پرآوازه حکمت و ادب ایران. او، هم بزرگیِ این سرزمین را در خود متبلور ساخته است، هم زخم‌های آن را .

آن‌چه در شخصیت استثنایی محمود دولت‌آبادی، علاوه بر استعداد خاص او، مرا مجذوب می‌کند، درستیِ اخلاقی، صداقتِ روشنفکری و اصالتِ تمام‌عیارش در مقابل جهانی است که معرکه‌گیرهای رسانه‌یی، آن را یک‌سره به اشغال خود درآورده‌اند. دولت‌آبادی مانند هر هنرمند راستینی، حساس است و پراضطراب، مجروح از درد درون، و دلواپس روح آنانی که رؤیاهای پرشهامت‌شان همواره با واقعیات مبتذل در تعارض‌اند، دنیایی که نسبت به تمنای قلبِ جوینده حقیقت و آزادی، بی‌اعتناست .

این ابوالهول ناشناخته، یا کم‌شناخته یا کسی چه می‌داند شاید بسیارشناخته، در سیروسلوک درونی خود مردی است در تبعید. آن‌چه مربوط به خوانندگان او می‌شود، که بسیارند، هم امشب در این‌جا، و در همه‌جا، با اجازه او، با حلول در وجودش و همزبان با شاعر بزرگ فرانسوی، می‌خواهم بگویم :

تو می‌شِناسی‌اش ای خواننده، این هیولای ظریف را

همزاد من برادر من ای خواننده ریاکار!»

دولت آبادی همچنان می نویسد. بیشتر ترجیح می دهد شب‌ها بنویسد و می‌گوید، شب‌ها انسان خودش هست و خدا ...


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: