• سه شنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-1585-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

بریم #تئاتر ببینیم

رئیس انجمن نمایش اراک گفت: به ذهنم رسید که به منظور اطلاع‌رسانی در خصوص اجراهای عمومی تئاتر که در مردادماه در اراک اتفاق می‌افتد، یک کمپین موسوم به "بریم # تئاتر ببینم" راه بیندازیم تا مردم از این جریان تئاتری اطلاع پیدا کنند .

رضا یونس‌فرد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، گفت: بخشی از جریان تولیدات نمایشی که در اراک اتفاق می‌افتد مربوط به تولیدات جشنواره‌ای است و نهایتا انتخاب آنها برای شرکت در جشنواره تئاتر فجر است، اما قبل از آن این تولیدات در جشنواره تئاتر استانی با هم رقابت می‌کنند .

وی با اشاره به اینکه بزرگترین رویداد تئاتری که در هر استان رخ می‌دهد جشنواره استانی تئاتر است، افزود: براساس فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان مرکزی در روزهای 26، 27 و 28 شهریورماه برگزار خواهد شد، اما ممکن است با هماهنگی مرکز نمایشی تهران زمان آن یک یا دو روز تغییر کند .

یونس‌فرد بیان کرد: چند سالی است که جهت انتخاب نمایش‌های جشنواره استانی، آئین‌نامه‌ای برای گروه‌های حرفه‌ای تئاتر تدوین شده است و براساس آن تولیدات نمایشی پس از حداقل 10 اجرای عمومی توسط هیات بازبین مورد بررسی قرار می‌گیرند و طی آن آثار با کیفیت برای شرکت در جشنواره استانی انتخاب می‌شوند .

وی با بیان اینکه از فردا و پس‌فردا در اراک شاهد اجرای عمومی هفت تا هشت تئاتر خواهیم بود، ادامه داد: هدف از این جریان تئاتری و راه‌اندازی موج یکباره اجراهای عمومی، شرکت در جشنواره تئاتر استانی است. هر ساله گروه‌های تئاتری این روند را باید طی کنند، اما معمولا این اجراها به صورت فشرده در دقایق 90 قبل از جشنواره استانی رخ می‌دهد که ما نیز به این روند فشرده تولید نمایش انتقاد داریم .

این هنرمند در ادامه با اشاره به اینکه این روند فشرده تولید و اجرای  نمایش را می‌توان هم مثبت و هم منفی ارزیابی کرد، عنوان کرد: اجرای عمومی چند تئاتر متعدد بعد از مدت‌ها که اجرایی در اراک صورت نگرفته نکته مثبتی است، اما به دلیل شرایط افرادی که در این وادی فعالیت می‌کنند، تولید آثار به صورت فشرده موکول به روزهای پایانی جشنواره استانی می‌شود .

یونس‌فرد تصریح کرد: نبود امکانات اجرایی و سالن‌های مناسب باعث می‌شود گروه‌های نمایشی که در اراک فعالیت می‌کنند به فرهنگسرای آئینه که تنها سالن استاندارد را داراست سوق پیدا کنند، هرچند در شهرستان‌های دیگر استان وضعیت نامطلوب‌تر است و گروه‌های نمایشی در سالن کتابخانه و اجتماعات نمایش خود را اجرا می‌کنند .

وی بیان کرد: چناچه سالن تئاتر مناسب در اختیار گروه نمایش بود می‌توانستیم در طول سال برای اجراها برنامه‌ریزی کنیم،تمام تلاش ما بر اینست که این جریان تئاتری را از حالت دقیقه نودی و فشرده خارج کنیم .

  یونس‌فرد خاطرنشان کرد: برخی نمایش‌ها دکور مخصوصی دارند و پس از ساخت دکور تا مدتی نمی‌توان سالن را در اختیار گروه دیگری قرار داد، همچنین به علت حجم زیاد اجرای نمایش عمومی  ناگزیر همزمان در سه مکان از فرهنگسرا اجرای نمایش داریم .

رئیس انجمن نمایش اراک با بیان اینکه قصد داریم برای اجرای عموم این نمایش‌ها تنها به سالن فرهنگسرای آئینه اکتفا نکنیم، تصریح کرد: برخی ارگان‌ها مانند شهرداری، بنیاد حفظ آثار و سپاه سالن نسبتا مناسبی جهت اجرای نمایش در اختیار دارند، در حال حاضر  با آنها درحال رایزنی هستیم تا بتوانیم از سالن این ارگان‌ها در این خصوص استفاده کنیم .

وی اظهار کرد: یکی از سالن‌هایی که برای اجرای نمایش در نظر گرفته شده است، یکی از کلاس‌های دانشگاه علمی‌کاربردی است که وضعیت نامناسبی دارد و با چیدمان صندلی و نور پردازی آنرا برای اجرای تئاتر آماده می‌کنیم .

گفتنی است تئاتر "این مکان مجهز به دوربین مدار بسته است" به کارگردانی شهرام سلطانی، "کلبه بابا کرم" به کارگردانی فرهاد رحمتی و "فسقلی و دوستان زبل در جستجوی آب" به کارگردانی بهروز لطفی از جمله نمایش‌هایی است که در روزهای آتی در فرهنگسرای آئینه اجرای عمومی دارند .

زمان و مکان اجرای نمایش‌های یاد شده به شرح زیر است:

"این مکان مجهز به دوربین مداربسته است" 12 تا 21 مردادماه، ساعت 19.30 ، فرهنگسرای آیینه

"کلبه باباکرم" 14 تا 27 مردادماه، ساعت 19، فرهنگسرای آیینه

"فسقلی و دوستان زبل در جستجوی آب" دهم تا دوازدهم مردادماه، سالن آمفی تئاتر فرهنگ و ارشاد شازند


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: