• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۸
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 965-1193-5
  • خبرنگار : 10154
  • منبع خبر : ----

باقرزاده عنوان کرد:

ضرورت آینده نگری برای حفظ سهم ایران از مدال های المپیک/تغییر نگاه مسئولان به شمشیربازی

رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که اگر روزی یکی از رشته های مدال ‏آور کنونی شامل کشتی، وزنه برداری، تکواندو و دو و میدانی از المپیک حذف شدند، سهم ایران از مدال آوری در این عرصه جهانی کاهش نیابد.‏

باقرزاده در حاشیه برگزاری مسابقات شمشیربازی قهرمانی کشور در اراک، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، در این دوره از مسابقات 21 استان حضور دارند و این میزان حضور از سویی نشان می دهد که این رشته رفته رفته جایگاه خود را در میان دیگر رشته های پرطرفدار پیدا می کند و از سوی دیگر نشانگر موفقیت استان هایی است که در این رشته سرمایه گذاری کرده اند.

وی شمشیربازی را رشته ای خاص دانست که استانها باید متقاضی راه اندازی آن باشند و افزود: تا قبل از مسابقات آسیایی اینچه اون و المپیک مردم شناختی از این رشته نداشتند، اما درخشش ورزشکاران ما در این عرصه ها مردم را با آن آشنا و به این رشته علاقمند کرد و مشاهده می کنیم که امروز ورزشکارانی از 21 استان در مسابقاتی که در استان مرکزی برگزار شده شرکت کرده اند.

باقرزاده با تاکید براینکه کمک های مالی بسیار خوبی درخصوص برگزاری این مسابقات از سوی فدراسیون صورت گرفته و مسابقات با کیفیتی را شاهد هستیم، اظهار کرد: تمام مدیران استعدادیابی فدراسیون در جریان این رقابت ها حضور دارند و در حال شناسایی استعدادها هستند.

وی با بیان اینکه شاهد رکوردزنی در خصوص تعداد استانها و تعداد ورزشکاران شرکت کننده در این دوره از رقابت ها هستیم، افزود: استان مرکزی چندین سال پیش استارت شمشیربازی را زد، اما پیگیری لازم در این حوزه انجام نشد و همیشه بین رییس هیات و مدیرکل ورزش و جوانان استان اختلافاتی وجود داشت، اما از هفت ماه پیش که رییس هیات تغییر کرد با حضور مربیان برجسته ای که به این استان اعزام کردیم و حمایت های مدیرکل از رییس جدید هیات، شاهد تغییرات زیادی در استان هستیم.

باقرزاده با اشاره به دیدار خود با مدیرکل ورزش و جوانان استان و مذاکرات انجام شده در این دیدار گفت: در این دیدار عنوان کردیم که از هیات استان حمایت می کنیم و اداره کل نیز باید در این خصوص اقدام کند. مربیان تیم ملی و سرمربیان را به استان مرکزی اعزام خواهیم کرد و دوره های آموزشی مختلفی با حضور آنان در استان برگزار خواهد شد، ولی در عین حال رشد این ورزش در استان مرکزی نیازمند خواست مدیران ورزش استان است.

وی در ادامه در خصوص برنامه های فدراسیون و مسابقات پیش رو گفت: در سال 2018 اعزام تیم های ملی نوجوانان و جوانان را در تمام رده های سنی و در سه اسلحه به ابوظبی خواهیم داشت. از این هفته اردوهای تیم های ملی زیر 23 سال در تمام اسلحه ها برگزار می شود و مسابقات قهرمانی آسیا در رده سنی زیر 20 سال در ویتنام را در پیش رو داریم. در کنار آن مسابقات جام باشگاه های آسیا در تایلند برگزار می شود که تیم دانشگاه آزاد به این مسابقات اعزام خواهد شد، همچنین یک دوره مسابقات نونهالان نیز در تایلند خواهیم داشت که به صورت اوپن برگزار می شود و در خصوص تمامی این مسابقات اردوهایی برگزار می شود.

باقرزاده شمشیربازی را رشته ای خاص دانست و با بیان اینکه ایتالیا با سه مدال طلای المپیک 4 تا 7 شمشیرباز دارد و ما توانسته ایم به مرز 4 تا 5 هزار شمشیرباز در کشور برسیم، گفت: ما در حال حاضر در اسلحه سابر جزو چهار تیم اول دنیا هستیم و دو شمشیرباز ما جزو نفرات اول دنیا هستند.

وی در خصوص استعدادیابی در مسابقات قهرمانی کشور با بیان اینکه اردوهای نونهالان را در پیش رو داریم گفت: از بین ورزشکاران شرکت کننده در مسابقات قهرمانی کشور 10 استعداد شناسایی می شود و برنامه فدراسیون برگزاری اردوهای متعدد برای آنهاست.    

باقرزاده در ادامه با اشاره به هزینه سنگین این ورزش اظهار کرد: هنوز بخش های خصوصی به این رشته وارد نشده اند و فدراسیون به تنهایی در حال هزینه کردن است، اما نگاه مسئولان ورزش کشور نسبت به شمشیربازی تغییر کرده است.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم برنامه ریزی در راستای سرمایه گذاری بر رشته های ورزشی دیگری علاوه بر وزنه برداری، کشتی، تکواندو و دو و میدانی که تاکنون تنها رشته های مدال آور ایران در المپیک بوده اند، اظهار کرد: از وقتی که وارد المپیک شدیم تا بحال در همین رشته ها مدال آوری را شاهد بوده ایم در حالی که رشته هایی چون شمشیربازی، جودو، تیراندازی، تیر و کمان، دو و میدانی بویژه در بخش پرتاب ها با توجه به پتانسیل ها و دستاوردهایشان ظرفیت های قابل توجهی برای مدال آوری دارند و باید بر روی این رشته ها نیز برای حضور موفق در المپیک سرمایه گذاری کرد تا اگر روزی یکی از رشته های مدال آور کنونی از المپیک حذف شدند سهم ایران از مدال آوری در این عرصه جهانی کاهش نیابد.

رییس فدراسیون شمشیربازی با بیان اینکه در رشته هایی همچون شمشیربازی به جمع هشت کشور اول دنیا وارد شده ایم اظهار کرد: بخش خصوصی به تازگی با شمشیربازی به عنوان یک ورزش جذاب و دارای قابلیت سرمایه گذاری آشنا شده است. ظرف دو تا سه سال آینده بخش خصوصی به شکل موثری به این حوزه وارد خواهد شد، در حال حاضر بیمه معلم و دانشگاه آزاد در این رشته به حوزه تیم داری وارد شده اند و برخی نیز در حال ورود به این حوزه هستند.

علی یعقوبیان دبیر فدراسیون نیز در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه استان مرکزی یک استان نو پا در ورزش شمشیربازی است، اما با کیفیت بسیار بالایی در خصوص میزبانی این رقابت‌ها اقدام کرده است، گفت: حضور تعداد قابل توجه ورزشکاران جوان و نوجوان در این دور از مسابقات نشان از سطح بالای این رقابت‌ها دارد.

وی با بیان اینکه استان‌های مختلفی که تا امروز میزبانی این مسابقات را برعهده داشته‌اند با بالاترین سطح اقدام به برگزاری این مسابقات کرده‌اند، در خصوص سطح کیفی این رقابت‌ها اظهار کرد: کیفیت مسابقات بسیار بالاست و امید است این روند رو به رشد همچنان در سال های آینده نیز ادامه داشته باشد.

یعقوبیان در خصوص کشف استعدادهای مختلف در این دور از مسابقات گفت: به دستور رئیس فدراسیون تیم کارشناسی در خصوص این امر برای شناسایی استعدادها و رشد آنها و معرفی به تیم‌های ملی مشغول به کار هستند. استعدادها را به رده های   دعوت می کنیم تا مربیان با کار کنند.

وی در رابطه با چالش‌های پیش روی این ورزش بیان کرد: چالش خاصی در این فدراسیون وجود ندارد، رتبه های بالایی کسب شده دال بر این قضیه است. هزینه‌های سنگین این ورزش که ذات آن را گرانقیمت کرده است یکی از مشکلات ماست، ولی با تلاش رییس فدراسیون طی ماه های اخیر با سرمایه‌گذاری‌های خوب در این زمینه تجهیزات بسیار زیادی از آلمان خریداری کرده که به تدریج به استان ها تحویل داده می شود.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: