• چهارشنبه ۱۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-8184-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

معاون وزیر عنوان کرد:

تدوین 6 لایحه برای رفع مشکلات شهرداری ها
وابستگی 65 درصد درآمد شهرداری ها به عوارض ساختمانی

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور گفت: موضوع اصلاح قانون شهرداری ها و زمینه رفع بسیاری از مشکلات کنونی بررسی شده و در قالب 6 لایحه تنظیم و به دولت ارجاع داده شده است،  قانونی شدن این لوایح گام بزرگی در راستای رفع مشکلات شهرداری های کشور است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، هوشنگ خندان دل در جلسه با شهرداران استان مرکزی که با حضور مسئولین استان در استانداری مرکزی برگزار شد، با بیان این نکته که عرصه مدیریت شهری با مشکلات جدی همراه است، گفت: نظام قانونی شهرداری ها مربوط به دهه 30 است و در دهه 40 نیز بازنگری جزئی شده، این قانون روزآمد نشده است.

وی با تاکید بر این نکته که باید زمینه حل دائمی مشکلات شهرداری ها به صورت قانونی فراهم شود، بیان کرد: مشکلات و مسائل شهرداری ها بررسی شده و در قالب 6 لایحه موارد مورد نیاز برای رفع این مسائل تعریف و به دولت ارجاع شده است.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور ادامه داد: لایحه مدیریت شهری که در واقع اصلاح قانون شهرداری هاست یکی از این لوایح تنظیم شده است و موضوعات مختلفی در این لایحه از جمله موضوع انتصاب شهردارها مورد توجه قرار گرفته است.

خندادن دل با بیان اینکه در بخش درآمد شهرداری ها نیز مشکلاتی وجود دارد که این موانع باید برطرف شود، افزود: به صورت متوسط 65 درصد درآمد شهرداری ها به عوارض ساختمانی وابسته است. با توجه به این نکته که وابستگی بیش از حد یک دستگاه به یک منبع مالی می تواند آسیب زا باشد، در خصوص شهرداری ها نیز این موضوع باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: سال گذشته شهرداری ها حدود 58 هزار میلیارد تومان هزینه کردند که از این میزان تنها 14 هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده جذب شده بود و قطعا این میزان به عنوان درآمد شهرداری های کشور کفایت نمی کند.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور با بیان اینکه ایده روشنی برای تامین منابع مالی شهرداری ها وجود ندارد و باید راه های جدید جذب درآمد مورد توجه قرار بگیرد، عنوان کرد: به طور متوسط نظام مدیریت شهری برای هر شهروند طبق درآمد، یک میلیون تومان می تواند هزینه کند یا به بیان دیگر خدمات ارائه دهد. این نرخ برای برخی از شهرها دو میلیون تومان و برای برخی دیگر 200 هزار تومان است.

خندان دل بیان کرد: این تفاوت قیمت که به معنای دقیق تفاوت در ارائه خدمات به شهروندان در شهرهای مختلف کشور است، در واقع زمینه مهاجرت از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ را ایجاد می کند که این موضوع خود تبعات اجتماعی قابل توجهی به دنبال دارد.

وی افزود: با اجازه ای که از مجلس شورای اسلامی اخذ شد در سال های اخیر از منابعی که به شهرهای بزرگ اختصاص می یافت کاسته شده و به شهرهای کوچک تخصیص داده شد. این موضوع توانست تا حدودی در شهرهای کوچک تحول ایجاد کند.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور ادامه داد: در چهار سال اخیر مبالغ پرداختی به دهیاری ها نیز 70 درصد و منابع شهرهای کوچک و متوسط بیش از دو برابر افزایش داشته است.

خندان دل تاکید کرد: تمامی این اقدامات انجام شده به معنای رفع مشکلات و خلاء ها نیست و شکاف و فاصله با شرایط ایده آل بسیار است. این شرایط و تحول حداقل 15 سال باید تداوم داشته باشد که بتوانیم شاهد سیر نزولی شکاف ها باشیم.

وی عنوان کرد: در چهار سال گذشته با این سیاست توانسته ایم بخش قابل توجهی از ماشین آلات مورد نیاز شهرداری های شهرهای بزرگ و کوچک را تامین کنیم.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور بیان کرد: یکی از موارد مورد توجه در لوایح تهیه شده برای شهرداری ها موضوع سرمایه گذاری در شهرهاست که در صورت قانونی شدن این لایحه شهرداری ها موضوع سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار را سهل تر می توانند انجام دهند.

خندان دل نبود نظام اداری شفاف در بخش شهرداری ها را از دیگر مشکلات این بخش عنوان کرد و افزود: نیروی انسانی قابل توجهی در شهرداری ها متمرکز شده و بخشی از درآمد که باید صرف ارائه خدمات شود برای تامین حقوق این نیرو هزینه می شود و از طرفی بروکراسی شدیدتر فساد مالی به همراه دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس نظام اداری شهرداری ها باید اصلاح و رویه استخدام در این نهاد باید واضح شود که در لوایح تهیه شده این موضوع نیز مورد توجه قرار گرفته و اصلاحات لازم اعمال شده است.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور تاکید کرد: موضوع پسماند شهرها و تقویت ایمنی شهرها مورد توجه قرار دارد و اهم فعالیت ها بر این موارد معطوف است.

وی با تاکید بر بهره گیری از تجربه و تخصص افرادی که سال ها در جایگاه و نهادهای مختلف مانند شهرداری ها خدمت کرده اند، گفت: در صورتی که از عقل پیروی شود باید شهرداران گذشته نیز برای انتخاب گزینه شهردار در دوره پنجم مورد توجه قرار بگیرند.

خندان دل اضافه کرد: امیدورام مجلس قانع شود و اجازه افزایش خدمات به شهرهایی با جمعیت 200 هزار نفر را بدهد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: