• پنجشنبه ۱۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 965-8484-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

خندان دل:

تمرکزگرایی در نظام اداری کشور یک آفت است

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور، گفت: تمرکز گرایی در نظام اداری کشور به یک آفت تبدیل شده است که کارآمدی و راندمان در بخش اقتصاد را کاهش می دهد.  

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، هوشنگ خندان دل در نشست با منتخبین دوره پنجم شوراهای شهر و روستای استان مرکزی که در استانداری این استان برگزار شد، گفت: امروز ما نیاز داریم نظام عدم تمرکز را در کشور اجرا کنیم و تجربه جهانی نیز بر این موضوع تاکید دارد.

وی با تاکید بر این نکته که باید از منابع برای خدمت گذاری استفاده شود، عنوان کرد: یکی از راه های زدودن این تمرکز و کوچک سازی دولت، تقویت شهرداری ها و در حقیقت واگذاری بخش های مختلف به خارج از بدنه دولت، است.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور ادامه داد: این موضوع تنها برای کاهش هزینه های دولت نیست، در واقع با این اقدام راه دست یابی به اهداف و رفع مشکلات کوتاه می شود.

خندان دل با بیان اینکه در بخش شهرداری ها مشکلاتی وجود دارد، عنوان کرد: شهرداری های کشور سه تا پنج برابر نیاز خود نیروی انسانی به عنوان شاغل در این مجموعه دارند که بخش عمده ای از اعتبارات به جای هزینه شدن در ارائه خدمات، صرف تامین حقوق و مزایا برای این افراد می شود.

وی بیان کرد: کمیسیونی ویژه برای بررسی مسائل و مشکلات شهرداری ها در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است. از طرفی لوایحی نیز برای رفع مشکلات شهرداری ها در نظر گرفته شده که می توان امیدوار به حل مسائل این بخش باشیم.

خندان دل با تاکید بر اهمیت موضوع انتخاب شهرداران، عنوان کرد: 42 درصد از شهرداران کشور در نیمه راه برکنار شدند که این موضوع اهمیت انتخابی صحیح در همان ابتدای کار را نشان می دهد.

وی وظیفه شوراها را بسیار حیاتی عنوان کرد و افزود: می توان گفت آینده تاریخی یک منطقه و کشور به عملکرد شوراها بستگی دارد و کوچک ترین اشتباه پیامدهای جبران ناپذیری به همراه دارد.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور ادامه داد: در صورتی که به وظایف درست عمل نشود و تمرکز زدایی به درستی انجام نشود اعتماد مردم سلب خواهد شد و دوباره به نظام تمرکز گرایی بازمی گردیم لذا عملکرد بسیار مهم است و اعضای شوراهای شهر باید نسبت به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.

وی عنوان کرد: طی چهار سال اخیر حدود 600 هزار میلیارد تومان در شهرداری های کشور هزینه شده است.

به گزارش ایسنا، استاندار مرکزی نیز، گفت: مجموعه دولت امادگی فعالیت شورای شهر و روستا در دوره پنجم را دارد و همه دستگاه ها و مدیران باید برای تحقق اهداف و مصوبه های شورای پنجم آماده شوند.

محمود زمانی قمی بیان کرد: اعتماد مردم بزرگترین پشتوانه برای شوراها است و با تکیه بر این اعتماد باید برای حل مشکلات و معضلات برنامه ریزی انجام داد.

وی تاکید کرد: شوراها کاملا مردمی و حاصل انتخاب مردم هستند، باید به نظر مردم احترام گذاشته و برای رفع مشکلات تلاش شود و همه اقتضائات را بپذیریم.

محمود زمانی قمی افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا مظهر دموکراسی، عزم و اراده ملی هستند بنابراین منتخبان مردم در شوراها باید نسبت به جایگاه خود در مقام خدمتگذاری به مردم آگاهی کامل داشته باشند .

وی اضافه کرد: شوراهای اسلامی شهر وروستا پل ارتباطی بین مردم و حاکمیت هستند بنابراین این قشر از جامعه باید تمام ظرفیت خود را در راستای حل مشکلات شهری مردم به کار بگیرند .

به گزارش ایسنا، نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز، گفت: باید موانع سرمایه گذاری در شهرها برداشته شود و زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای پروزه های مختلف در شهرها فراهم شود.

مهدی مقدسی بیان کرد: لوایحی برای اصلاح قانون شهرداری ها که رفع این موانع را نیز سبب می شود تهیه شده و وزارت کشور نگاه مثبتی به این لوایح دارد و دولت دوازدهم قول پیگیری آن را داده است.

وی تاکید کرد: شوراها نمایندگان مناسبی برای حضور در جلسه های مختلف استانی در نظر بگیرند و این موضوع برای پیشبرد برنامه های شورا و تقویت جایگاه انها بسیار حائز اهمیت است.

نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید برای انتخاب شهردار دقت لازم در نظر گرفته شود و توصیه می کنم این موضوع به صورت مشورتی انجام شود.

مقدسی تهیه بانک اطلاعاتی از شهرداران و استفاده از توان و تجربه آنها در بخش های مختلف بدنه دولت را نیز مورد توجه و تاکید قرار داد.

وی عنوان کرد: مشکلات هشت شهر در محدوده اراک، خنداب و کمیجان بررسی و این موارد به صورت مکتوب در اختیار آقای خندان دل قرار داده می شود و انتظار رسیدگی به این امور را داریم.

به گزارش ایسنا، دیگر نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز، با تاکید بر دوری گزینی از قدرت طلبی و مسائل روزمره در نهادهای مختلف از جمله شورای شهر به عنوان نهادی مردمی، گفت: آینده شهروندان در حقیقت به تصمیم گیری های شورای شهر مرتبط است و در کنار مسائل جزء مانند موضوع اسفالت معابر باید مسائل کلان و برنامه ریزی اصولی مورد توجه قرار بگیرد.

علی اکبر کریمی بیان کرد: ظرفیت های قابل توجهی برای شوراها پیش بینی شده اما، شوراها از تمامی این ظرفیت ها استفاده نمی کنند و لازمه استفاده از این مهم واقف بودن به قوانین و حقوق قانونی است.

وی با تاکید بر این نکته که شورا باید شورای شهر باشد نه شورای شهرداری، عنوان کرد: شورا باید ناظر بر شهرداری باشد و برای پیشبرد امور نظارت ها را به صورت دقیق انجام دهد.

به گزارش ایسنا، نمایده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی نیز، گفت: هفت اصل در قانون اساسی به شوراها اختصاص دارد و شوراها باید بر این اصول واقف باشند و بر اساس آن تصمیم گیری و حرکت کنند.

حسینی بیان کرد: در بخش تامین درآمد شهرداری مشکلات بسیاری وجود دارد و باید منابع پایدار برای این بخش تعریف شود. در برخی از شهرها حتی تامین منابع برای خرید خودروی آتش نشانی که از نیازهای اساسی است را نمی توان انجام داد.

وی بیان کرد: قانون تجمیع که بر اساس آن سهم مالیات بر ارزش افزوده به صورت استانی در نظر گرفته می شود مشکلاتی ایجاد کرده که باید در این خصوص تصمیم اتخاذ شود.

به گزارش ایسنا، در پایان این جلسه از سه پروژه عمرانی شهر اراک و نمایشگاه اقتصاد و فرهنگ روستایی بازدید شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: