• یکشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-2491-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

تولید زعفران در فراهان به سه کیلوگرم در هکتار رسید

رئیس جهاد کشاورزی فراهان گفت: اثربخشی احیای کشت زعفران در شهرستان و تولید سه کیلوگرم در هر هکتار در امر کنترل منابع آبی و رشد اشتغالزایی مشهود است.

اکبر فرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، اظهار کرد: کشت گیاه زعفران به عنوان یکی از گیاهان با سابقه در منطقه فراهان از سال گذشته احیا شد و این اتفاق نقش موثری در کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و همچنین رشد اشتغال داشته است.

وی گفت: در حال حاضر به صورت پراکنده سه هکتار از اراضی شهرستان به کشت زعفران اختصاص دارد که کار خود را از سال گذشته به صورت رسمی آغاز کرده است و شاهد برداشت سه کیلوگرم در هر هکتار هستیم.

فرهادی عنوان کرد: با توجه به نیاز آبی کم این گیاه و خشکسالی‌های اخیر و اثربخشی این نوع کشت در حفظ منابع آبی، کشت این محصول روند افزایشی به خود گرفته است به طوری که در سال اول کار کشت گیاه زعفران در اراضی به وسعت هزار تا 2 هزار متر آغاز شد، اما امروز شاهد کشت زعفران در مساحتی به وسعت سه هزار هکتار هستیم و قطعا این میزان تا 10 هکتار افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه کشت این گیاه به صورت فشرده و سنتی است و با دست انجام می‌شود، افزود: کشت گیاه زعفران اشتغالزایی خوبی در بخش کشاورزی شهرستان به دنبال داشته است و با افزایش سطح زیرکشت می‌توان رشد اشتغال را برای فراهان پیش‌بینی کرد و افزایش مشاغل خرد را شاهد بود.

رئیس جهاد کشاورزی فراهان تصریح کرد: برداشت سه کیلوگرمی زعفران از هر هکتار از اراضی زیرکشت، تولید زعفران شهرستان را به 30 کیلوگرم در سال می‌رساند. در سال گذشته نیز برداشت حدود سه کیلوگرمی در شهرستان رقم خورد و هرساله انتظار افزایش برداشت نیز می‌رود.

وی بیان کرد: تولید 30 کیلوگرمی زعفران در شهرستان علاوه بر تامین نیاز شهرستان، نیاز شهرستان های دیگر استان همچون اراک و استان قم را رفع می‌کند و با توجه به اینکه پیاز این گیاه از منطقه خراسان جنوبی به فراهان منتقل می‌شود، کیفیت زعفران مشهد را داراست.

فرهادی عنوان کرد: به منظور اصلاح شیوه کشت در شهرستان فراهان، همزمان با آغاز تولید زعفران کشت گل محمدی نیز آغاز شد به طوری که در حال حاضر چهار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به این گل اختصاص دارد و کار کشت آن به صورت سنتی و دستی دنبال می شود.

رئیس جهاد کشاورزی فراهان گفت: برداشت این گل در اراضی دیم تا 1.5 تن و در اراضی آبی تا چهار تن می رسد و با توسعه سیستم آبیاری نوین و قطره ای در شهرستان می‌توان افزایش کشت گیاه زعفران و گل محمدی را شاهد بود، البته در حال حاضر بخشی از کشت این گل به صورت آبیاری نوین انجام می‌شود، اما لازم است که این سیستم گسترش یابد.

 
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: