• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-10384-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

غفلت صنایع کوچک از ظرفیت شرکت‌های مدیریت صادرات/فرابورس یک فرصت برای کاهش ریسک مالی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی بر ضرورت تعامل واحدهای صنعتی با شرکت‌های مدیریت صادرات تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مصطفی آمره در بازدید از ایسنا که در آستانه روز خبرنگار انجام شد، گفت : بیش از سه هزار واحد صنعتی در استان مرکزی وجود دارد که از این تعداد حدود 2400 واحد در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند.  

وی با بیان اینکه در وهله اول به روز کردن فناوری و بومی کردن آن مهم است، تصریح کرد: فن بازار منطقه‌ای استان ارتقای تکنولوژی واحدهای صنعتی را بر عهده دارد و جایگاهی است که می‌تواند با توجه کردن به تقاضاهای فناورانه واحدهای صنعتی همچنین استفاده از پتانسیل و متخصصینی که در داخل استان و کشور فعال هستند، نیازهای فناورانه را به صورت بومی تامین کند. در غیر این صورت با کمک توافقنامه‌های صورت گرفته با کشورها از جمله کره جنوبی می‌توان فناوری‌ها را به‌ روز کرد.

آمره ادامه داد: در حوزه بازار اقدامات مطلوبی در حال انجام است. بخشی از هزینه‌های شرکت در نمایشگاه‌ها به واحدهای صنعتی پرداخت می‌شود که شامل یک میلیون تومان برای نمایشگاه‌های داخلی و پنج میلیون تومان برای نمایشگاه‌های خارجی است.

‌تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی یک راهکار برای توسعه بازار واحدهای صنعتی

وی ‌تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی را یکی از راهکارها برای توسعه بازار واحدهای صنعتی دانست و گفت: تشکیل کنسرسیوم‌ها می‌تواند در توسعه و بهره‌وری و تامین بازار صنعت بسیار مثمرثمر واقع شود و باید این مهم اجرایی شود.

آمره ادامه داد:‌ فرآیند تشکیل کنسرسیوم طولانی است و اگر تعداد اعضای آن بالا باشد خود یک آسیب است، لذا بهترین حالت این است که تعداد اعضای آن کمتر از 10 نفر باشد. سال گذشته یک کنسرسیوم را در حوزه سنگ در محلات تشکیل دادیم و امسال نیز تشکیل دو کنسرسیوم دیگر را در برنامه داریم. در محلات 300 واحد فرآوری سنگ وجود دارد که همه آنها نمی‌توانند در قالب کنسرسیوم فعالیت کنند و باید با شرکت‌های مدیریت صادرات در تعامل باشند که بسیار کمک‌کننده است.  

وی اضافه کرد: شرکت‌های مدیریت صادرات موجود در مرکز فناوری و شبکه مدیریت صادرات نیز می‌توانند در پیشبرد اهداف واحدهای صنعتی بسیار کمک‌کننده باشند. واحدهای صنعتی کوچک و متوسط خود امکان بازاریابی ندارند و این مهم کاملا تخصصی است، براین اساس توجه به ظرفیت شرکت‌های مدیریت صادرات می‌تواند خواسته‌های تولیدکنندگان را تامین کند. امر صادرات نیز تخصصی است و بسیاری از افراد وقتی بدون اطلاعات وارد این فعالیت می‌شوند با مشکلاتی مواجه می‌شوند. لذا شرکت‌های مدیریت صادرات در این زمینه بسیار کمک کننده هستند.

ضرورت تعامل واحدهای صنعتی با شرکت‌های مدیریت صادرات

وی با بیان اینکه در حال حاضر سه شرکت مدیریت صادرات در استان وجود دارد، اما علیرغم فعال بودن، تعداد مخاطبان‌شان کم است، افزود: در شروع هر فعالیتی ممکن است مقاومت‌هایی در برابر آن را شاهد باشیم که برای عبور از این مشکل برنامه‌هایی در راستای تقویت این شرکت‌ها دیده شده است. فعالیت این شرکت‌ها باید تخصصی باشد نه اینکه انواع مختلفی از کالاها را صادر کنند، همچنین مخاطب هر کالا در کشورهای مختلف متفاوت است که باید در فعالیت‌های اقتصادی لحاظ شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت: افزایش تعداد شرکت‌های مدیریت صادرات و ارتقای کیفی توانمندی‌هایشان مستلزم توسعه است. سازمان توسعه تجارت به این شرکت‌ها مجوز داده و آنها را حمایت می‌کند، اما آنها با شرکت شهرک‌های صنعتی ارتباط تنگاتنگی دارند و ما مخاطب آنها هستیم.

عضویت در فرابورس کاهنده ریسک مالی واحدهای صنعتی

آمره در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در حوزه تامین مالی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط اقدامات مناسبی در حال اجراست، اضافه کرد: یکی از راه‌های تامین مالی که سازمان صنایع کوچک در حال پیگیری آن است موضوع فرابورس است که شرکت‌های کوچک با عضویت در آن سهام خود را عرضه می‌کنند. در این روش ریسک و هزینه تامین مالی کاهش می‌یابد بنابراین، روش مذکور در تامین مالی بهتر از دریافت تسهیلات بانکی است و واحدها باید به این موضوع توجه بسیاری کنند.

وی در این خصوص که آیا استان مرکزی ظرفیت ایجاد نواحی و شهرک‌های صنعتی جدید را با وجود مشکلات زیست محیطی در استان دارد، اظهار کرد: در حال حاضر 31 ناحیه و شهرک صنعتی با پراکندگی مناسبی در استان فعال هستند و هیچ شهرستانی فاقد شهرک یا ناحیه صنعتی نیست. طبیعتا برخی از شهرستان‌ها همچون اراک، زرندیه، دلیجان و محلات به دلیل موقعیت‌های جغرافیایی دارای شهرک‌های بیشتری نسبت به دیگر شهرستان‌ها هستند از این رو توسعه شهرک‌ها در نقاط مورد نیاز یک ضرورت است.

آمره اظهار کرد: موضوع مهمی که دولت دوازدهم در برنامه خود گنجانده، توسعه اشتغال روستایی با هدف حفظ اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستایی است. در برخی روستاها پتانسیل خوبی وجود دارد و می‌توان این مهم را تقویت کرد و فعالیت‌های این مناطق را توسعه بخشید. در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان که گاهی در روستاها تشکیل می‌شود نیز احداث ناحیه صنعتی در مکانی که دارای پتانسیل باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد. ناحیه صنعتی یعنی یک شهرک صنعتی با مساحت کمتر از 50 هکتار که برخی روستاها همچون سمقاور این شرایط را دارند.

احداث ناحیه صنعتی سمقاور در مرحله مکان‌یابی است

وی ادامه داد: این نواحی به دلیل اینکه در داخل بافت روستایی مستقر هستند، ممکن است مزاحمت‌هایی برای اهالی داشته باشد. نزدیکی ناحیه یا شهرک صنعتی به روستا موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود. در حال حاضر احداث ناحیه صنعتی سمقاور در مرحله مکانیابی است و به محض تعیین مکان آن پیگیری‌ها برای احداث آن ادامه می‌یابد.

آمره گفت: در شهر آوه نیز صنایع تبدیلی روستایی از جایگاه مطلوبی برخوردار هستند و مطالعات و پیگیری ایجاد ناحیه صنعتی در این منطقه نیز تقریبا انجام شده و زمین آن در حال بررسی است. در میلاجرد پتانسیل‌ها برای احداث ناحیه صنعتی وجود دارد،  در روستای آشمسیان ایجاد ناحیه صنعتی جهت فرآوری سنگ‌های نیمه قیمتی تقاضا شده که زمین مربوطه مشخص شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به موضوع آلایندگی، احداث نواحی در روستاها باید براساس ویژگی‌های آن نقاط صورت گیرد و موضوع آمایش سرزمین حتما مورد توجه قرار گیرد. صنعتی می‌تواند پایدار باشد که الزامات مکانی که در آن مستقر است از جمله مباحث زیست محیطی را رعایت کند. در صورت آسیب به محیط زیست بی‌شک اهالی روستا موضع‌گیری خواهند کرد و از توسعه فعالیت جلوگیری می‌کنند، اما اگر آلایندگی صنعتی کم باشد و با توجه به پتانسیل منطقه توسعه یابد مشکلی ایجاد نمی‌شود.

توسعه پایدار در گرو توجه به مسائل زیست محیطی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت: فعالیت صنعتی در شهر آوه از نوع صنایع غذایی و دامی است پس باید به گونه‌ای باشد که مشکلات زیست محیطی آن به حداقل برسد و تصفیه خانه داشته باشد. معمولا در شهرک‌های صنعتی از بازچرخانی آب استفاده می‌شود تا از آلوده شدن آب‌های سطحی و زیرمینی جلوگیری به عمل آید چرا که معتقدیم برای دست یافتن به توسعه پایدار موضوعات زیست محیطی حتما باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی بیان کرد: با فعالیت پراکنده واحدهای صنعتی امکان مدیریت پساب و پسماندها وجود نخواهد داشت و عدم مدیریت آنها خود معضل ایجاد می‌کند، اما شرکت شهرک‌های صنعتی به عنوان یک متولی به این مسائل توجه می‌کند. متاسفانه علیرغم اینکه در بسیاری از شهرک‌های صنعتی تصفیه خانه و محل دفن پسماند وجود دارد باز هم برخی از واحدها الزامات را رعایت نمی‌کنند.  

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی ادامه داد: وقتی تصفیه خانه تعریف و احداث می‌شود به این معنا نیست که پساب با هر ویژگی می‌تواند وارد چرخه شود، بلکه مقدار مجاز و استاندارد مواد آلاینده موجود در پساب تعریف شده است و اگر چند برابر شد روند فرآیند تصفیه پساب مشکل ایجاد می‌کند. تلاش می‌کنیم با کمک محیط زیست این مسائل را مدیریت کنیم، اما نقش واحدهای صنعتی در این خصوص بسیار مهم است کمااینکه محیطی که در آن فعالیت می‌کنند متعلق به خودشان است و حساسیت آنها نسبت به سلامتی خود باید بیشتر باشد، اما باز هم ممکن است تعداد محدودی از واحدها این موضوع را رعایت نکنند.

بهره‌وری آب در بخش صنعت چندین برابر سایر بخش‌هاست

وی در خصوص مشکل کمبود آب در استان و مسئله تامین آب در صنایع بیان کرد: وقتی منبعی با کمبود مواجه است عقل حکم می‌کند بیشترین بهره‌وری را از آن داشته باشیم و منابع را به مواردی اختصاص دهیم که بیشترین بهره‌وری را داشته باشیم. مطالعات اثبات کرده است که بهره‌وری آب در بخش صنعت چندین برابر سایر بخش‌هاست. واقعیت این است که سهم صنعت در مصرف آب بسیار کم است و وقتی بهره‌وری آب در یک بخش بالاست در سیاست‌های کلان نباید هیچ محدودیتی برای این بخش در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: با وجود منابع محدود، یکی از اولویت‌ها در تامین زیرساخت‌ها تامین آب است و در این زمینه اقداماتی صورت گرفته است. در محلات نواحی صنعتی نخجیروان، دلیجان و راونج دارای مشکل حاد تامین آب بودند که تخصیص داده شد. در دلیجان نیز 65 لیتر بر ثانیه آب تخصیص داده شد، اما منابع زیرمینی ما آنقدر فقیر شده است که شاید قادر به برداشت چندانی از آن نباشیم.  

آمره با بیان اینکه سیاست کلی شرکت شهرک‌ها حمایت از صنایع کم‌آب‌بر است، افزود:‌ صنایع باید به سمتی بروند که آب را در خود سیستم بازچرخانی کنند که هم اکنون واحدهای صنعتی نسبت به این مهم حساس شده‌اند. آنها همچنین باید دنبال این باشند که سیستم خنک کننده از طریق برق کار کند، هرچند هزینه اولیه با این اقدام بالاست، اما با این روش می‌توان مصرف آب را کاهش داد. طی یک تا دوسال گذشته بازچرخانی آب و استفاده مجدد از پساب تصفیه‌خانه ها مورد توجه قرار گرفته است. در 10 شهرک و ناحیه صنعتی تصفیه خانه وجود دارد و در برنامه است که بتوانیم از خروجی آنها مجددا در آبیاری فضای سبز یا مصرف صنایع استفاده کنیم.

بهره‌برداری از سیستم استحصال پسآب در شهرک صنعتی دلیجان تا یک ماه آینده

وی اظهار کرد: در هشت شهرک و ناحیه مطالعات استحصال مجدد را انجام داده‌ایم. پروژه استحصال پساب دلیجان 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امید است تا یک ماه آینده از این سیستم بهره‌برداری کنیم. ظرفیتی را در دلیجان ایجاد کرده‌ایم که 300 متر مکعب در شبانه‌روز از خروجی پساب طی یک مرحله تصفیه مجدد انجام شود تا در فضای سبز استفاده شود. امید است با تامین اعتبار این 8 پروژه را انجام دهیم.

آمره گفت: جهت ارتقای عمل تصفیه‌خانه‌ها با طرف های خارجی ارتباط برقرار شده است و اخیرا یک هیات فرانسوی برای مطالعه پساب واحدها، استحصال و ارتقای آنها به استان سفر کرد.

وی در پایان با بیان اینکه حتی از پساب شهری نیز برای استحصال استفاده می‌شود، افزود: یک خط انتقال از تصفیه خانه شهر اراک به خیرآباد با ظرفیت 450 لیتر بر ثانیه ایجاد کردیم که قرارداد 150 لیتر بر ثانیه‌ای آن با شرکت آب منطقه‌ای نهایی شده است. 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: