• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 965-4692-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

در گفتگو با ایسنا عنوان شد:

دیدگاه برخی فعالان سیاسی استان مرکزی در خصوص ترکیب کابینه دوازدهم

در آستانه معرفی وزرای کابینه دولت دوازدهم نظرات برخی فعالان سیاسی استان مرکزی را در این خصوص جویا شدیم.

برخی از آنان بر ابقای وزرا و معاونان موفق دولت یازدهم در دولت دوازدهم تاکید دارند و در نقطه مقابل برخی دیگر خواهان حضور نیروی جدید به منظور دمیدن روح و توان بالا به کابینه جهت رفع مشکلات کشور هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، با پیروزی مجدد دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری حرف اول و نقل محافل سیاسی کشور انتخاب وزرا و کابینه دوازدهم است و طی روزهای اخیر با نزدیک شدن به مراسم تنفیذ و تحلیف دکتر روحانی گمانه‌زنی‌ها در خصوص کابینه همچنان در حال انجام است و نام‌های مختلفی برای تکیه زدن بر کرسی وزارتخانه‌ها بر سر زبان‌ها افتاده است.

به همین مناسبت نظرات تعدادی از فعالان سیاسی استان مرکزی، دانشجویان و اساتید دانشگاه را درخصوص کابینه و وعده های دولت دوازدهم جویا شدیم.

 

*آیا لازم است که دولت دوازدهم با کابینه‌ای جدید کار خود را آغاز کند، یا ابقای وزرای دولت یازدهم در دولت دوازدهم قابل قبول است؟

سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان مرکزی در این خصوص معتقد است که دولت دوازدهم باید از تجربه دولت یازدهم بهره کافی را ببرد و نقاط ضعف خود را به قوت تبدیل کرده و نقاط قوت را تقویت کند، بی شک یکی از حساس‌ترین اقدامات رئیس جمهور چینش کابینه است که نقش اصلی را در کارآمدی دولت ایفا می‌کند.

عباس خسروانی بیان کرد: کابینه دولت یازدهم از ضعف‌ها و قوت‌هایی برخوردار بود که امید می‌رود رئیس جمهور در چینش کابینه دوازدهم آنها را مد نظر قرار دهد و هرگز تحت تاثیر جوسازی‌ها و بخصوص سهم‌خواهی‌ها قرار نگیرد، چرا که مردم چیزی جز کارآمدی و تحقق وعده‌های داده شده و حل مشکلات خود از دولت نمی‌خواهند و این مهم جز با انتخاب افرادی توانمند و امتحان پس داده محقق نخواهد شد.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد یکی از مطالبات مردمی از رئیس جمهور کاهش میانگین سنی کابینه است که البته وی نیز به این موضوع اشاره کرده‌ است. این موضوع به چابکی و نشاط و خلاقیت کابینه می‌افزاید و فضا را برای بروز و ظهور چهره‌های جدید و جوان در عرصه کلان مدیریتی کشور باز می‌کند.

خسروانی اظهار کرد: توصیه دیگر برکناری وزرای ناکارآمد بدون توجه به خط و ربط سیاسی آنهاست، چرا که وجود وزرای ناکارآمد و ناتوان نه تنها به ناکارآمدی دولت منجر می‌شود بلکه این ناکارآمدی ممکن است به پای نظام هم نوشته شود و ما به جد نگران این موضوع هستیم که وزرای ناکارآمد و حاشیه‌ساز دولت یازدهم به دلیل فشارهای سیاسی برخی جریانات در کابینه ابقا شوند.  

 

رئیس حزب اتحاد ملت ایران در استان مرکزی نیز در اینباره عنوان کرد: انتخاب امری طبیعی و از حقوق انتخاب‌شونده است و در دولت، انتخاب کابینه یکی از حقوق ریاست جمهوری است که خود همکاران خود را برگزیند، همچنین مجاز است که بعد از چهار سال تجربه همکاری در خصوص حضور برخی افراد نیز تجدید نظر داشته باشند، کسی را ابقا کند یا جابجایی انجام دهد.

مرتضی سورانه گفت: نباید نسبت به این حق طبیعی رئیس‌جمهور واکنش نشان داده یا متعصبانه برخورد شود، بلکه باید منافع و مصالح کلان کشور در اولویت کار قرار گیرد و این حق را نیز نمی‌توان از رئیس جمهور دوازدهم کشور سلب کرد.

وی تاکید کرد: آنچه قابل توجه است عقلانیت و خردورزی در انتخاب است، امری که دکتر روحانی در دولت یازدهم به منصه ظهور رساند و امروز نیز باید پاسخگوی عموم مردم کشور و 24 میلیون آرای خود باشد.

سورانه با اشاره به افزایش شش میلیونی رای دکتر روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این افزایش نشان از رویکرد مثبت و رضایت مردم از عملکرد دولت یازدهم دارد. دولت دوازدهم باید انتظارات ایجاد شده و افزایش آراء خود را در چینش کابینه و انتخاب وزرا مورد توجه قرار دهد.

 

به گزارش ایسنا، در این میان عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان مرکزی معتقد است که دکتر روحانی در سخنان خود به استفاده از همه طیف‌ها در دولت اشاره داشت و شرایط کشور به گونه‌ای است که امروز باید در کابینه جدید خود از همه طیف‌ها اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا استفاده کند، این باور باید در تمامی دولت‌ها به منصه ظهور برسد.

فرح فتحی اظهار کرد: حضور دیدگاه‌های مختلف در دولت باعث می‌شود تا مبنای فکری طرفین به چالش کشیده شود و بهترین طیف و دیدگاه برای تحقق خواسته و منافع ملی انتخاب شود که لازمه این مهم تغییر و تحول است.

وی گفت: وزرای دولت یازدهم چهار سال برای ارائه خدمت فرصت داشته‌اند و نمی‌توان انتظار تغییر رویه و رفتار را در کمترین زمان از افراد داشت به همین دلیل باید برای جلب اعتماد ملت و احترام به رای و  رهنمودهای رهبری کابینه‌ای کاملا جدید چینش شود.

این فعال اصولگرا با تاکید بر لزوم ایجاد تحولی عظیم در کابینه و استفاده از افراد با تجربه و جدید بیان کرد: کشور نیازمند معماری زیباست و این امر منوط به حضور افراد جدید جهت تحقق و پیشبرد اهداف است.

 

دبیر حزب کارگزاران استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: برخی از وزرای دولت یازدهم عملکرد قابل قبولی داشته‌اند و حضور آنها در دولت دوازدهم نیز مطالبه عمومی جامعه است و به تبع آن نیز عدم حضور برخی دیگر از وزرا که حتی مورد انتقاد اعتدالیون و اصلاح‌طلبان هستند، مورد درخواست مردم است.

عباس لعل‌بار تصریح کرد: برخی از وزرا به گونه‌ای عمل کرده‌اند که نه تنها اصولگرایان بلکه اصلاح‌طلبان و فعالان سیاسی و غیرسیاسی نیز خواهان عدم حضور آنها در دولت دوم دکتر روحانی هستند، بدین ترتیب وزرای موفق لازم است به مسیر خود ادامه دهند تا بتوانیم اثربخشی فعالیت آنها در دولت دوازدهم را شاهد باشیم.

 

استاد دانشگاه تفرش نیز با تاکید بر پرهیز از نگاه های احساسی گفت: باید با دیدی واقع‌بینانه به مباحث کشور توجه شود، کارنامه و سوابق هر شخص مهمترین معیار و ملاک در انتخاب افراد برای کرسی های مختلف است و در بحث انتخاب وزرا نیز باید نقاط قوت و ضعف و عملکرد مورد توجه قرار گیرد.

محمدمهدی محمودیان اظهار کرد: مسلما انتخاب افراد با ویژگی‌های مثبت باید در اولویت قرار گیرد و این امر مانعی بر حضور مجدد افراد در کرسی‌های وزارتخانه‌ای نیست.

وی با بیان اینکه شایسته‌سالاری امری مهم است و تغییر کامل کابینه بدون توجه به توانمندی و عملکرد افراد منطقی و معقول نیست، افزود: تجربه توانمندی افراد باید در انتخاب آنان به عنوان یک اولویت مد نظر قرار گیرد.

 

یک دانشجوی فعال اصلاح طلب نیز با بیان اینکه حضور وزرای صاحب عملکرد مثبت و خدوم در دولت دوازدهم امری طبیعی و قابل قبول است، افزود: وزرای دولت یازدهم ساختمانی را ساخته‌اند که نباید آن را تخریب کرد؛ مشکلی که امروز کشور با آن دست به گریبان است اینست که هر دولت با معرفی وزرای خود ساختمان احداث شده توسط دولت و وزیر قبل را تخریب کرده و کار را مجددا آغاز می‌کند.

میلاد رافت تصریح کرد: دولت یازدهم وزرای موفق بسیاری داشته است که نبود آنان در دولت دوم دکتر روحانی دریغ و افسوس بر جای می‌گذارد، اما نکته حائز اهمیت این است که انتخاب وزرای جدید مطابق با رای مردم صورت گیرد.

 

*گمانه زنی و وعده های بسیاری در خصوص حضور زنان در مسند وزارت در دولت دوازدهم انجام شده است، ضرورت حضور زنان در جایگاه وزیر در کشور چیست؟

خسروانی در اینباره اظهار کرد: در خصوص بکارگیری زنان در کابینه دولت باید به شدت از کارهای نمایشی در این حوزه پرهیز شود، زیرا در انتصاب مسئولان آنچه در درجه اول از اهمیت برخوردار است شایستگی و کارآمدی است و در وهله دوم با احراز شرایط می‌توان از زنان در کابینه استفاده کرد.

 

وی افزود: انتصاب برخی مدیران ارشد از میان زنان صرفا به دلیل زن بودن آنها به دولت ضربه خواهد زد و چنین امری در شان زنان جامعه ما هم نیست، همچنین به شدت مخالف طرح‌هایی چون سهمیه‌بندی در کابینه هستیم چراکه اصل بر کارآمدی است نه جنسیت افراد.


سورانه نیز بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران تاکنون 12 دولت را به خود دیده است و امروز باید میوه و ثمره این دولت‌ها را برای همه لایه‌ها اقشار جامعه دید و امکان را برای حضور آنان در مسند قدرت و تصمیم‌گیری ها فراهم کرد. زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور باید فضای لازم برای حضور در عرصه‌های تصمیم‌سازی را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه دور بودن زنان از قدرت امری معقول و منطقی نیست، افزود: حق زنان است که در سطوح بالای تصمیم‌گیری کشور در کنار مردان حاضر باشند و دولت دوازدهم باید این فرصت را برای این قشر فراهم کند.

سورانه تصریح کرد: در حال حاضر در فضای گمانه‌زنی هستیم، اما آنچه تاکنون نمود داشته است نشان از عدم حضور زنان به عنوان وزیر در کابینه دولت دوازدهم دارد که این امر جای انتقاد به دولت را باز می‌کند.

 

فتحی نیز با بیان اینکه گاهی به منظور جذب آرای مردم وعده‌هایی داده می‌شود ولی در عمل اقدامی دیده نمی‌شود، افزود: حضور زنان در عرصه‌های کلان کشور امری ضروری است چراکه جزئی‌نگری زنان در کنار کلی‌نگری مردان به عنوان مکمل قلمداد می‌شود و این امر لزوم حضور زنان متخصص و متبحر برای پیشبرد اهداف را نشان می‌دهد.

این فعال سیاسی اضافه کرد: نمونه‌های حضور زنان حتی در هزار و 400 سال پیش در عرصه‌های سیاسی وجود دارد و امروز نیز این حضور ضروری است. با وجود گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر عدم حضور زنان در کابینه، اما از آنجا که این مهم مطالبه عمومی جامعه و همچنین از توصیه‌های مقام معظم رهبری است به نظر می‌رسد که شاهد تصمیم‌گیری دکتر روحانی جهت حضور وزیر زن در کابینه باشیم.

 

به گزارش ایسنا، در این میان، لعل‌بار دبیر حزب کارگزاران استان مرکزی با بیان اینکه وعده‌های دکتر روحانی در خصوص حضور زنان در کابینه تاکنون محقق نشده است و این امر جای نقد دارد، افزود: تاکنون حتی در گمانه‌زنی‌ها نیز نامی از وزیر زن برده نشده است که این امر با وجود آنکه مطالبه مردمی است با شعارهای دکتر روحانی همخوانی ندارد.  

وی دلیل این خلاء را فشارهایی دانست که بر رئیس جمهوری تحمیل می‌شود و گفت: افرادی به هیچ عنوان خواهان حضور زنان در مسند وزارتخانه‌ها نیستند و حتی برخی دولتی‌ها نیز چنین دیدگاهی دارند و ظرفیت بانوان در عرصه وزارت را نادیده می‌گیرند، از طرفی نگاه مردسالارانه هنوز بر فضای سیاسی کشور سایه انداخته است و به نگاه‌ها و جناح‌های سیاسی ارتباطی ندارد.

لعل‌بار تصریح کرد: شرایط کنونی و شواهد نشان از وضعیت خوب زنان در کابینه دولت دوازدهم ندارد.

 

محمودیان نیز با اشاره به اینکه حضور زنان در عرصه‌های کلان کشور مبحثی گسترده است، گفت: زنان نیمی از جمعیت کشور هستند، از طرفی ایران عنوان جمهوری اسلامی را همراه خود دارد و این اسلامیت و فرهنگ ایرانی نیز وظایف فراتر از عناوین اجرایی را برای زنان تعریف کرده است که قداست آنها بیش از فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ... است.

وی اظهار کرد: فارغ از جنسیت در مسند وزارت، توانمندی اصلی مهم است. ظرفیت و توان زنان در مقابل مردان غیرقابل انکار است، اما عدم انعکاس وظایف تعریف شده در دین و فرهنگ ما باعث شده است برای بیان توانمندی‌های این قشر صرفا بر حضور آنان در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی تاکید شود.

 

رافت نیز با تاکید بر لزوم حضور زنان در کابینه دولت دوازدهم، استفاده نکردن از ظرفیت این قشر را جفا در حق زنان دانست.

وی گفت: اقشار مختلف مردم اعم از زنان در عرصه انتخابات حمایت قاطع خود را از دکتر روحانی اعلام کردند و امروز انتظار می‌رود رییس جمهور با وجود همه فشارها حضور زنان در کابینه را به عنوان وعده خود عملیاتی سازد.

رافت افزود: مسلما حضور زنان به عنوان وزیر در کابینه دوازدهم مهم است، اما باید اصل شایسته‌سالاری نیز در اولویت قرار گیرد، دولت نهم وزیر زن موفقی داشت و انتظار می‌رود که رئیس‌جمهور دوازدهم نیز بهترین گزینه را برای وزارت زنان انتخاب کند.

 

*جوانگرایی در کابینه دولت دوازدهم تا چه میزان می‌تواند در تحقق اهداف دولت موثر باشد؟

خسروانی در اینباره گفت: به هر حال رئیس جمهوری که مسئولیت اصلی کابینه را بر عهده دارد باید از وزرایی استفاده کند که قدرت و شایستگی حل مشکلات مردم را دارند و بتوانند برای دولت کسب آبرو کنند، نه اینکه با عملکرد ضعیف خود برای دولت حاشیه‌سازی و هزینه‌تراشی کنند، بر همین اساس مبنای کار، شایسته‌سالاری است و بحث سن در اولویت اول نیست.

 

سورانه نیز با تاکید بر ضرورت پرهیز از اقدامات تزیینی و نمایشی بیان کرد: سرنوشت و منافع کشور نباید با ژست‌های سیاسی تحت تاثیر قرار گیرد، به طور قطع انتخاب باید بدون لحاظ سن و جنس و با توجه به شایسته‌سالاری، قابلیت‌ها و توانمندی افراد صورت گیرد. البته سن بالا ملاکی بر عملکرد مثبت نیست، البته برای ایجاد زمینه مشارکت و اقبال عمومی در بدنه دولت حضور جوانان توانمند امتیازی ویژه برای دولت به شمار می‌رود.

 

فرح فتحی معتقد است که کابینه دولت یازدهم تجربه‌های خود و اقدامات راهبردی خود را به منصه ظهور رسانده است و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری لازم است که نیروی جوان در این حوزه به کار گرفته شود چراکه رشد در گرو استفاده از توان و قابلیت‌های جوانان است. جوانان بسیاری در کشور فعال هستند که از نظر سیاسی توانمند و متخصص هستند و می توان از ظرفیت آنان در بدنه دولت و کابینه بهره‌مند شد.

 

لعل‌بار نیز در اینباره گفت: دولت وعده‌هایی در خصوص جوانگرایی در کابینه داده بود و براساس لیست‌های منتشر شده و گمانه‌زنی‌های انجام شده امید به کاهش سن کابینه خودی نشان داده است. وقوع این اتفاق و دمیده شدن روح جوانگرایی در کابینه می‌تواند تحقق اهداف را سرعت بخشد.

 

محمودیان نیز با بیان اینکه جوانگرایی مسلما خلاقیت و پشتکار و پیگیری امور را نوید می‌دهد، گفت: نکته اینجاست که این ظرفیت‌ها با در اختیار داشتن برنامه محقق می‌شود، خوشبختانه کشور با خلاء برنامه‌ای مواجه نیست بلکه در امر اجرا با کاستی مواجه است، حضور جوانان در کنار افراد باسابقه و با تجربه به موفقیت منجر خواهد شد و در این حوزه نباید به صورت ترکیبی نسبت به چینش کابینه اقدام شود.

 

رافت دانشجوی فعال سیاسی نیز با ابراز امیدواری نسبت به کاهش سن کابینه عنوان کرد: کاهش سن کابینه و جوانگرایی مزایای خاص خود را دارد، اما در شرایط کنونی جامعه نباید از تجربه افراد به سادگی گذشت. پست وزارت نیازمند فرد متخصص، متبحر و با تجربه است و اگر قرار بر جوانگرایی است این انتخاب باید از بین 24 میلیون نفری که به دکتر روحانی رای داده‌اند صورت گیرد، اما امروز شاهد عنوان برخی اسامی هستیم که موجبات نگرانی را فراهم می کند.

 

*شاخصه اصلی انتخاب وزرا چیست؟

خسروانی با تاکید بر اینکه رئیس جمهور از وزرایی استفاده کند که به اسناد بالادستی و سیاست‌های کلی کشور معتقد و متعهد باشند چرا که چشم‌انداز توسعه و پیشرفت کشور مشخص شده و همه پتانسیل های کشور باید در مسیر اسناد بالادستی هدایت شود، در اینباره گفت: متاسفانه ناهماهنگی و بی اعتقادی برخی وزرا به این اسناد باعث شد تا ما در برخی بخش‌ها به شدت از برنامه عقب بمانیم، بخصوص در حوزه اقتصادی ما شاهد نوعی ناهماهنگی بین وزرای اقتصادی و مسئولان ارشد بودیم که به اصطحکاک اقدامات و برنامه‌های دولت می‌انجامید. در این شرایط به جای اینکه این وزرا هم‌افزایی داشته باشند در تقابل با یکدیگر بودند.

وی تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت دوازدهم باید تیمی هماهنگ و منسجم هم به لحاظ تئوریک و هم به لحاظ برنامه‌ای باشد و از سوی دیگر بنیان برنامه‌ها و اقدامات خود را بر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بنا کنند.

 

سورانه در این خصوص به اولویت کارآمدی و تخصص در انتخاب وزرا معتقد است و می گوید: فعالیت حرفه‌ای یکی از شاخصه‌های اصلی انتخاب افراد است که این امر می‌تواند رضایت عمومی جامعه را در پی داشته باشد.

وی همسویی و هماهنگی وزرا با سیاست‌های دولت و توجه ویژه به مطالبات و وعده ها که میثاق با مردم محسوب می‌شود، را از دیگر شاخصه‌ها و ملاک‌های انتخاب وزرا دانست.

 

فتحی نیز شاخصه اصلی انتخاب را تبحر، تجربه و تخصص عنوان کرد.

 

لعل بار با تاکید بر تخصص‌گرایی در انتخاب وزرا گفت: در کنار استفاده از افراد توانمند و با تجربه باید جوانگرایی نیز دنبال شود.

وی افزود: همراهان رئیس جمهور باید برای پیشرفت و تحقق اهداف به مشی اعتقادی دکتر روحانی باور داشته باشند تا بتوان برنامه‌ها را همسو پیش برد.

 

محمودیان نیز بیان کرد: وزرا باید به شعارهای شناخته شده جمهوری اسلامی معتقد باشند و این باور و اعتقاد را در عمل و رفتار خود نشان دهند، همچنین ولایت‌مداری و برنامه‌مند بودن از دیگر شاخصه‌های اصلی انتخاب وزراست.

 

رافت نیز تخصص را اصلی غیرقابل چشم پوشی در انتخاب وزرا و کابینه دولت دانست و افزود: با لابی‌گری و انتخاب افراد غیرمتخصص نمی‌توان امور یک وزارتخانه را به سرانجام و اهداف دولت را به سرمنزل مقصود رساند.

 

*با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در مراسم تنقیذ مبنی بر توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی، گسترش تعامل با دنیا، نقدپذیری و ایستادگی در مقابل قدرت‌ها و دشمنان، دولت یازدهم در این زمینه تا چه حد موفق بوده و برای تحقق این توصیه‌ها دولت دوازدهم باید به چه نکاتی را مورد توجه قرار دهد؟

خسروانی در اینباره اظهار کرد: در خصوص رهنمودهای مقام معظم رهبری به دولت باید گفت ایشان همواره از ابتدای زعامت خود تاکنون حامی دولت‌ها بوده‌اند و توصیه‌ها و رهنمودهایی را نیز برای موفقیت دولت‌ها داشته اند، تجربه نیز ثابت کرده هر دولتی که بیشترین تقید را به رهنمودهای مقام معظم رهبری داشته از کارآمدی بیشتری برخوردار بوده است و لازم است که دولت دوازدهم این رهنمودها را سرلوحه کار خود قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه ایشان توصیه داشتند که حل مشکلات مردم در دستور کار دولت باشد، افزود: دولت دوازدهم باید با پرهیز از حاشیه‌ها و با تمام توان عزم خود را صرف حل مشکلات مردم کند چراکه محبوبیت دولت و دولتمردان در گرو حل مشکلات و گره‌گشایی از کار مردم است.

خسروانی گفت: مردم در صحنه‌های مختلف دولت‌ها را با تحمل مشکلات همراهی کرده‌اند و به دور از گرایش‌های سیاسی دولت‌های خود را مورد حمایت قرار داده‌اند، حالا نوبت دولت است که به این محبت‌ها جواب در خور دهد و دولت دوازدهم و دولتمردان باید این موهبت الهی یعنی فرصت خدمت به مردم را مغتنم بشمارند و از آن نهایت استفاده را بکنند.

 

سورانه نیز اظهار کرد: عمل به توصیه‌های رهبری شرط موفقیت و استحکام دولت است، باید وظایف براساس آن تعریف شود و فارغ از هرگونه حاشیه به آن پرداخته شود.

وی گفت: دولت یازدهم در بعد سیاست خارجی و تحقق برجام با گفت‌وگو در نظام بین‌الملل جایگاه ایران را ارتقا داد و تثبیت کرد. این دولت هرگونه تبلیغات ایران‌هراسی را خنثی کرد و می‌توان مصداق این تعامل را در مراسم تحلیف شاهد بود.

 

در این میان، فتحی معتقد است که دولت یازدهم در بحث سیاست خارجی باید اقتدار بیشتری از خود نشان می داد و به همین منظور لازم است که با توجه به سخنان مقام معظم رهبری تغییرات جدی در این زمینه اعمال شود. گمانه‌زنی‌ها نشان از تغییر رویکرد دکتر روحانی در این زمینه دارد، قطعا با استقامت بیشتر می‌توان زمینه رشد اقتصادی را فراهم کرد.

وی تصریح کرد: دولت برای موفقیت خود باید توصیه‌های رهبری را در صدر توجهات خود قرار دهد و با جلب اعتماد جامعه آسیب‌ها را کاهش دهد، امروز بیشترین ضربه را از مشکلات اقتصادی شاهد هستیم و دولت باید با تغییر رویه شانس خود را برای موفقیت بیشتر در این زمینه محک بزند.

 

لعل‌بار نیز در این خصوص اظهار کرد: دولت یازدهم گسترش تعامل با دنیا را به خوبی به انجام رساند و باید این مسیر را با قدرت بیشتر ادامه دهد.

وی افزود: در بحث اقتصادی تحولات مثبتی انجام شد، اما عمق فاجعه در دولت دهم به اندازه‌ای بود که تحولات ایجاد شده در دولت یازدهم کمتر دیده شد. تاکید بیشتر دولت دوازدهم باید بر مسائل اقتصادی باشد تا بتوان وعده‌های اقتصادی همچون کاهش فقر و افزایش درآمد و رفاه را محقق کرد.

 لعلبار تصریح کرد: هر دولتی در زمان روی کارآمدن، مدعی نقدپذیری است، اما گاهی با این وعده فاصله می‌گیرد و دولت یازدهم نیز از این قاعده مستثنی نبود هرچند که شخص رئیس جمهور به این وعده اهمیت قائل بود، اما برخی بخش های زیردست این وعده را محقق نساختند.

 

محمودیان نیز با بیان اینکه تذکرات و توصیه‌های مقام معظم رهبری اصل و اساس در کشور است و با تمام توان باید به آن توجه شود تا بتوان معضلات را کنترل کرد، افزود: دولت یازدهم تاحدودی در این بخش موفق بوده است، اما با شرایط ایده آل و تحقق اهداف فاصله دارد. این دولت در بحث سیاست خارجی و تعامل با دنیا موفق بوده است و پروژه ایران‌هراسی را شکست داد، اما در مباحث اقتصادی باید برنامه‌ریزی‌های جدی‌تری صورت گیرد.

وی افزود: نکته حائز اهمیت در برنامه‌ریزی‌ها عوامل اجرایی هستند که باید به صورت دغدغه‌مند مباحث و مشکلات کشور را پیگیری کنند و توسعه روابط اقتصادی و خارجی در عین حفظ کرامت کشور رقم بخورد.

 

رافت تاکید کرد: برای بررسی عملکرد دولت یازدهم باید نقطه شروع را مدنظر قرار داد و اموری که این دولت برای شکستن سدها و موانع به کار گرفته است را ارزیابی کرد، دولت دوازدهم باید مسیر دولت یازدهم را با سرعت ادامه دهد تا بتوان اثربخشی برنامه‌ها را شاهد بود.

به گزارش ایسنا، صاحبنظران، فعالان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... و اقشار مختلف هریک نظراتی در خصوص انتخاب اعضای کابینه دارند و در نهایت همگی بر لزوم تشکیل کابینه ای قوی و کارآمد تاکید می‌کنند با اینهمه باید منتظر ماند و دید که لیست رییس جمهور دوازدهم حاوی اسامی چه کسانی است.

آذر اسفندیاری - منطقه مرکزی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: