• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-2587-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

جهاد دانشگاهی در اقتصاد دانش بنیان از کلیدی‌ترین بخش‌هاست

معاون دانشگاه صنعتی اراک گفت: جهاد دانشگاهی در اقتصاد دانش بنیان از کلیدی‌ترین بخش‌هاست.

دکتر مصطفی یوسفی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: در دنیا حدود 10 آیتم اعم از تولید و فروش محصول، برند، ارائه خدمات، ایده و ... در محیط های کسب و کار، شرکت‌ها و موسسات مورد توجه است که در تمام این موارد درآمد کسب می‌شود. جهاد دانشگاهی نیز در زمینه ایده و خدمات دیگر همچون درمان ناباروری گام برداشته است.

وی افزود: به گونه‌ای می‌توان گفت جهاد دانشگاهی این خدمات را به فروش می‌رساند، بنابراین در حوزه اقتصاد دانش بنیان، این مجموعه از کلیدی‌ترین بخش‌هاست چراکه به نوعی حلقه اتصال آموزش و فناوری با بازار است و می‌تواند در این 10 محصول که به آن مرتبط است ورود کرده و فعالیت کند.

یوسفی راد ادامه داد:‌ اولین اقدامی که در حال حاضر نیاز است در سطح کلی و نه فقط در بخش جهاد دانشگاهی به طور کامل انجام شود، موضوع اساسی آمایش آموزش عالی است تا پوست اندازی در این حوزه انجام شود و حوزه‌های مختلف ماموریت‌گرا باشند.

معاون دانشگاه صنعتی اراک افزود: یکی از مشکلاتی که برای جهاد دانشگاهی ایجاد شده است، موازی‌کاری‌هایی است که در شرایط فعلی وجود دارد و بحث آمایش می‌تواند تا حدود زیادی این مشکل را حل کند. با تحقق این موضوع می‌توانیم بگوییم یک موسسه به نام جهاد دانشگاهی می‌تواند برخی ماموریت‌ها را بر عهده بگیرد. مهم‌ترین ماموریتی که شاید این نهاد بتواند بر عهده بگیرد تبدیل شدن به حلقه واسط است، مخصوصا اینکه در حال حاضر سازمان متشکل در این زمینه نداریم تا سازماندهی لازم را انجام دهد.

عضو هیات علمی زمین‌شناسی این دانشگاه بیان کرد: حلقه‌های واسط تحت عنوان شرکت‌های دانش بنیان تولید شده‌اند، اما سازماندهی اصلی برای ورود به این بخش را می‌توان به جهاد دانشگاهی داد.

دانشیار رشته زمین شناسی در ادامه گفت: جهاد دانشگاهی استان مرکزی برشی از کل جهاد دانشگاهی کشور به شمار می‌رود خصوصا استان مرکزی دارای ویژگی های خاص صنعتی و کشاورزی است از این رو باید جزو جهادهای پیش‌رو در سطح کشور باشد که خوشبختانه عملکرد خود را نیز به این صورت نشان داده است.

یوسفی راد گفت: ‌انتشارات این مجموعه جزو انشارات قوی بوده و برخی از آیتم‌ها در بخش‌های مورد اشاره به خوبی فعال شده است. در این زمینه‌ها نشست‌هایی برگزار و بروشورهایی را نیز تولید کرده است که نشان می‌دهد به دنبال توسعه اهداف خود است. شاید بتوان گفت به نوعی اتاق فکری را تشکیل داده و سلسله نشست‌هایی را برگزار کرده‌اند و نظرات صاحبنظران را جمع‌آوری کرده‌اند.

یوسفی راد اظهار کرد: جهاد دانشگاهی باید با تکنولوژی روز دنیا کار کند و در درجه اول باید در بهبود سیستم‌ها و روش‌های کاری خود اقدام کند. واقعیت این است که کار کردن با روش‌های سنتی و ادامه کار به این شکل دیگر چندان جایز نیست.

یوسفی راد ادامه داد: شاید بتوان به عنوان پیشنهاد گفت که به عنوان یکی از مسیرهای تحقق اقتصاد مقاومتی این مجموعه از حوزه درون کشوری خارج شده و برون نگر شود. نگاه جهاد دانشگاهی به تدریج به سوی کشورهای منطقه و بعد به سمت کشورهای جهان باشد.  

وی اضافه کرد: این مجموعه به بحث های‌تک نیز ورود پیدا کرده است که تقویت این مهم مستلزم وجود زیرساخت‌های لازم است.

این استاد دانشگاه در خصوص ‌جایگاه در حوزه تولید دانش بنیان و بکارگیری توان ملی بیان کرد: در سه حوزه برای پیشرفت جهاد دانشگاهی و نقش آفرینی آن می‌توان تاکید کرد که شامل برون‌نگر شدن و جهانی شدن و تعریف کردن خود به عنوان نهاد بین المللی، همچنین حرکت در راستای هایتک شدن و برخورداری‌ از زیرساخت‌هاست. همه این موارد در رشد بخش‌های دیگر موثر است و به بین‌المللی شدن این نهاد کمک می‌کند.

وی افزود: موسساتی که تقریبا ملی یا منطقه‌ای باشند نیاز نداریم، ارتباطات کشور ما گسترده شده و تعامل با دیگر کشورها رو به بهبودی است بنابراین جهاد دانشگاهی نیز می‌تواند از این فرصت استفاده کرده و به گسترش فعالیت های خود در این سطح بیندیشد. 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: