• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-3291-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

شیرینی عسل شازند در کام دیگران/ از برند خبری نیست

ر ئیس جهاد کشاورزی شازند گفت: نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی در شهرستان باعث شده است که عسل شازند با برند دیگر استان‌ها وارد بازار شود .

منوچهر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، عنوان کرد: شهرستان شازند بواسطه قرار گرفتن در مناطق کوهستانی و برخورداری از آب و هوای ویژه و بارندگی مناسب، پوشش گیاهی قابل قبولی دارد و وجود گیاهانی همچون گون و آویشن باعث شده است که عسل با کیفیتی در این منطقه تولید شود .

وی افزود: شازند از نظر تعداد کندو و میزان عسل تولیدی در طول سال رتبه اول استان مرکزی را به خود اختصاص داده است و سالانه در حدود 350 تن عسل در این منطقه تولید می‌شود .

کریمی با اشاره اینکه شازند دارای 30 هزار کلونی کندو است که به طور میانگین از هر کندو 10 تا 12 کیلوگرم عسل برداشت می‌شود، تصریح کرد: شازند جزو مناطقی است که شاهد حضور زنبوداران مهاجر از استان‌های اصفهان(نجف‌آباد)، خوزستان و لرستان(بروجرد) است که بدون مجوز یا با مجوز به تولید عسل مشغولند .

وی کیفیت بالای عسل منطقه شازند را از جمله دلایل حضور زنبوداران مهاجر در این شهرستان دانست و گفت: به دلیل نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی عسل تولیدی این شهرستان به خارج از شهرستان رفته و در بازارهای دیگر و با برند دیگری عرضه می‌شود .

کریمی بیان کرد: بخشی از عسل شازند توسط خمین خریداری و با برند این شهرستان وارد بازار می‌شود و این امر تنها به دلیل نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی در شهرستان است، با این وجود تلاش‌های بسیاری جهت استقرار این صنایع در شهرستان در دستور کار قرار دارد تا برند عسل شازند به بازار معرفی شود .

وی با بیان اینکه عسل شازند در امر صادرات جایگاه واقعی خود را ندارد، افزود: بخشی از خلاءهای موجود ناشی از بروکراسی اداری است. ادارات ذیربط در امر برندسازی در شهرستان همکاری‌های لازم را ندارند، به عنوان مثال شبکه بهداشت یکی از دستگاه‌های مرتبط است و برای ایجاد صنایع بسته‌بندی بر در اختیار داشتن سوله تاکید دارد، در صورتی که در دیگر نقاط و شهرستان‌ها بسته‌بندی عسل در یک کارگاه کوچک انجام می‌شود، اما مانع تراشی‌ها خود عامل بازدارنده‌ای در بحث توسعه صنایع تبدیلی در شهرستان به شمار می‌رود .

رئیس جهاد کشاورزی شازند اظهار کرد: در کنار بروکراسی اداری زنبورداران نیز تمایلی به امر برند کردن عسل خود ندارند، البته اخیرا دو متقاضی وارد این عرصه شده‌اند که با ارائه تسهیلات و حمایت از آنها این مشکل در سال‌های آینده رفع می شود و عسل با برند شازند وارد بازار می‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: