• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-3991-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

در استان مرکزی،

ثبت‌نام 6 هزار نفر در سامانه طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان بیکار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با اشاره به طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان بیکار گفت: این طرح به کاهش نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کمک می کند. تا کنون حدود 6 هزار نفر در سامانه مربوطه ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد 1035 نفر واجد شرایط طرح کارورزی شناخته شده‌اند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمدتقی آبائی در حاشیه نشست کارگروه توسعه اشتغال استان مرکزی در جمع خبرنگاران با اشاره به دستور کار بررسی رسته‌های پراشتغال استان در طرح تکاپو گفت: براساس مطالعات کارگزاری این طرح، در استان مرکزی در چهار بخش صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و صنایع دستی و گردشگری مجموعا 15 رسته پراشتغال شناسایی شد.

آبائی افزود: مقرر شده طبق قانون مصوبه این جلسه به کارگروه تخصصی ملی اشتغال در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شود و در کارگروه ملی تخصصی اشتغال مصوب شده و برای اجرا به استان ابلاغ شود.

وی تصریح کرد: حمایت‌هایی که در خصوص رسته‌های پراشتغال انجام می‌شود در تبصره 18 قانون بودجه سال جاری دیده شده و قرار بر این است که برای توسعه اشتغال در استان‌ها 20 هزار میلیارد تومان تخصیص داده شود. بر مبنای رسته‌های مشخص شده در استان سهم استان مرکزی در این خصوص نیز مشخص خواهد شد.

آبائی ادامه داد: ضمن اجرای طرح مذکور، پروژه‌های روستاها و مناطق محروم و مرزی و دانش بنیان از یارانه سود تسهیلات در پایان اجرای طرح نیز بهره‌مند خواهد شد.  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با اشاره به مصوبه دیگر در خصوص ابلاغ تسهیلات اشتغالزایی بند "د" تبصره 16 قانون بودجه سال جاری، گفت: 43 میلیارد و 500 میلیون تومان برای تسهیلات اشتغالزایی قرض الحسنه مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) درنظر گرفته شده است که 50 درصد این رقم به استان تخصیص پیدا کرده است. در خصوص سازمان بهزیستی نیز 20 میلیارد و 100 میلیون تومان ابلاغ اعتبار برای این مهم منظور شده که تا امروز 50 درصد از این رقم نیز تخصیص یافته است.

وی افزود: در خصوص مشاغل خانگی ابلاغ اعتبار با عاملیت بانک توسعه تعاون و بانک ملت به مبلغ 16 میلیارد تومان صورت گرفته که البته هنوز تخصیص داده نشده است و مقرر است این بانک‌ها جهت تخصیص مبلغ مذکور اقدام کنند.

پیش بینی ایجاد پنج هزار شغل برای مددجویان

آبایی ادامه داد: مجموعا برای مشاغل خانگی و اشتغال مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی و طرح‌های کارآفرینی ارائه حدود 80 میلیارد تومان تسهیلات به استان ابلاغ شده است که در صورت تخصیص و جذب 100 درصدی پیش بینی می‌شود که پنج هزار شغل ایجاد شود.

وی در ادامه با اشاره به طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان بیکار گفت: این طرح به کاهش نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کمک می کند که در این خصوص سامانه مربوطه راه اندازی شده است و تا کنون حدود 6 هزار نفر در این سامانه ثبت نام کرده‌اند. از این تعداد 1035 نفر واجد شرایط طرح کارورزی شناخته شده‌اند. همچنین 68 واحد پذیرنده ثبت نام کرده‌اند که باید دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران کمک کنند تا واحدهای پذیرنده ثبت نام کنند در غیراینصورت این طرح در استان مرکزی ابتر می‌ماند.

وی تصریح کرد: نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان استان نسبت به سطح کشوری بالاتر است. سهم واحدهای پذیرنده کارورز در استان 3900 کارورز است، البته امکان افزایش این رقم نیز وجود دارد.

آبائی اظهار کرد: تمامی واحدهای خدماتی، کشاورزی، صنعت و حتی صنوف می توانند از مزایای این طرح استفاده کنند. در این راستا هر واحد در بخش صنعت و کشاورزی می‌تواند به ازای هر سه شاغل بیمه شده یک کارورز را جذب کند، در بخش شرکت‌های دانش بنیان، مناطق روستایی و محروم به ازای هر دو بیمه شده یک نفر را جذب کنند و در بخش صنوف نیز به ازای هر بیمه شده یک نفر را به عنوان کارورز می‌توانند جذب کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی دوره کارورزی دانش آموختگان را بین چهار تا 6 ماه عنوان و بیان کرد: در این مدت دولت رقمی تحت عنوان هزینه آموزش به کارورزان پرداخت می‌کند که این رقم برای افراد فوق دیپلم 280 هزار تومان، برای افراد فوق لیسانس 310 هزار تومان و لیسانس به بالا 350 هزار تومان در دوره کارورزی است.

وی افزود: اگر کارورزان در پایان دوره در شرکت یا واحد تولیدی جذب شوند به مدت دو سال مشمول تخفیف 100درصدی بیمه سهم کارفرمایان خواهند شد. منتظریم سامانه اجازه دهد که کارورزان به واحدهای پذیرنده لینک داده شوند.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: