• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-4191-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

کنسرسیوم سازندگان نفت، گاز و پتروشیمی در استان مرکزی تشکیل می‌شود

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت: امسال تشکیل دو کنسرسیوم جدید در برنامه این شرکت است که یکی از آنها در حوزه عایق‌های رطوبتی و دیگری در حوزه خوشه سازندگان نفت، گاز و پتروشیمی است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مصطفی آمره در نشستی با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار و سالروز تاسیس شرکت شهرک‌های صنعتی در 21 مردادماه گفت : شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در سال 67 با هدف احداث شهرک‌های صنعتی به منظور استقرار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در این شهرک‌ها تاسیس شد. 

وی افزود: در حال حاضر استان مرکزی دارای 14 شهرک صنعتی و 16 ناحیه صنعتی مصوب است که در این 30 شهرک و ناحیه همچنان در حال واگذاری زمین به واحدهای صنعتی هستیم و زیرساخت‌ها در این مناطق آماده شده است.    

آمره ادامه داد: مجموع مساحت اراضی در اختیار این شرکت 12 هزار و 303 هکتار است که استان مرکزی از این لحاظ رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده که مساحت قابل توجهی نسبت به مساحت استان به شمار می‌رود. 

وی افزود: 2495 واحد صنعتی تا پایان سال 95 در شهرک‌های صنعتی استان مرکزی مستقر شده و زمین به آنها واگذار شده است. همچنین 1652 واحد موفق به اخذ مجوز بهره‌برداری شده‌اند و اشتغال بیش از 27 هزار نفر در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط فراهم شده است.  

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی  انعطاف پذیری، زودبازده بودن و سازگاری با نیاز بازار را از مزایای صنایع کوچک و متوسط عنوان کرد.  

وی افزود: در سال گذشته با توسعه شرکت شهرک‌های صنعتی 211 قرارداد واگذاری زمین به واحدهای صنعتی منعقد شد که مجموع مساحت آنها به 230 هکتار می رسد. با بهره‌برداری از این واحدها طی دو الی سه سال آینده ایجاد 6600 شغل را می‌توان پیش بینی کرد. این واگذاری‌ها نشان می‌دهد که دولت در اعمال سیاست‌ها مبنی بر تشویق سرمایه‌گذاران و انتقال نقدینگی به سمت صنعت موفق عمل کرده است.

وی تصریح کرد: فن بازار منطقه‌ای استان ارتقای تکنولوژی واحدهای صنعتی را بر عهده دارد و جایگاهی است که می‌تواند با توجه کردن به تقاضاهای فناورانه واحدهای صنعتی همچنین استفاده از پتانسیل و متخصصینی که در داخل استان و کشور فعال هستند، نیازهای فناورانه را به صورت بومی تامین کند. 360 نفر در این شبکه عضو هستند که امکان عرضه و تقاضای فناوری را فراهم می‌کنند.

آمره ادامه داد: در حوزه بازار اقدامات مطلوبی در حال انجام است. بخشی از هزینه‌های شرکت در نمایشگاه‌ها به واحدهای صنعتی پرداخت می‌شود که شامل یک میلیون تومان برای نمایشگاه‌های داخلی و پنج میلیون تومان برای نمایشگاه‌های خارجی است.  

وی افزایش تعداد کنسرسیوم‌های صادراتی را از اولویت‌های این شرکت عنوان و بیان کرد: تشکیل کنسرسیوم‌ها می‌تواند در توسعه و بهره‌وری و تامین بازار صنعت بسیار مثمرثمر واقع شود و باید این مهم اجرایی شود.  

آمره ادامه داد:‌ سال گذشته یک کنسرسیوم در حوزه سنگ در محلات تشکیل شد و امسال نیز تشکیل دو کنسرسیوم دیگر در برنامه است که یکی از آنها در حوزه عایق‌های رطوبتی ودیگری در حوزه خوشه‌ سازندگان نفت، گاز و پتروشیمی است.

وی بیان کرد: مطالعه فراگیر خوشه‌‌های صنعتی در دست اجراست که امید است طی 6 ماهه امسال به اتمام برسد. در حال حاضر هشت خوشه براساس مطالعات در استان شناسایی شده‌ که سه خوشه صنایع ریلی، سنگ و عایق‌های رطوبتی توسعه یافته و خوشه سازندگان نفت، گاز و پتروشیمی در حال توسعه است.  

صرف 400 میلیارد ریال برای زیرساخت‌ها

آمره بیان کرد: طی سال گذشته حدود 400 میلیارد ریال در حوزه تکمیل زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی استان هزینه شد  که این عدد نسبت به سال 91 با مجموع هزینه 151 میلیارد ریالی، 240 درصد افزایش نشان می‌دهد .

وی افزود: افزایش کیفیت زیرساخت‌ها در شهرک‌ها، تکمیل تصفیه‌خانه‌های استحصال مجدد پساب، تامین آب شرکت‌ها، افزایش میزان برق تامین شده در شهرک‌ها از برخی اولویت‌هاست. همچنین احداث شهرک فناوری از ضروریات توسعه استان است که دردست مکان یابی است.  

عضویت در فرابورس کاهنده ریسک مالی واحدهای صنعتی  

آمره در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در حوزه تامین مالی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط اقدامات مناسبی در حال اجراست، اضافه کرد: یکی از راه‌های تامین مالی که سازمان صنایع کوچک در حال پیگیری آن است موضوع فرابورس است که شرکت‌های کوچک با عضویت در آن سهام خود را عرضه می‌کنند. در این روش ریسک و هزینه تامین مالی کاهش می‌یابد بنابراین، روش مذکور در تامین مالی بهتر از دریافت تسهیلات بانکی است و واحدها باید به این موضوع توجه بسیاری کنند. 

وی اظهار کرد: در حال حاضر 31 ناحیه و شهرک صنعتی با پراکندگی مناسبی در استان فعال هستند و هیچ شهرستانی فاقد شهرک یا ناحیه صنعتی نیست. طبیعتا برخی از شهرستان‌ها همچون اراک، زرندیه، دلیجان و محلات به دلیل موقعیت‌های جغرافیایی دارای شهرک‌های بیشتری نسبت به دیگر شهرستان‌ها هستند از این رو توسعه شهرک‌ها در نقاط مورد نیاز یک ضرورت است.  

آمره اظهار کرد: موضوع مهمی که دولت دوازدهم در برنامه خود گنجانده، توسعه اشتغال روستایی با هدف حفظ اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستایی است. در برخی روستاها پتانسیل خوبی وجود دارد و می‌توان این مهم را تقویت کرد و فعالیت‌های این مناطق را توسعه بخشید. در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان که گاهی در روستاها تشکیل می‌شود نیز احداث ناحیه صنعتی در مکانی که دارای پتانسیل باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد. ناحیه صنعتی یعنی یک شهرک صنعتی با مساحت کمتر از 50 هکتار که برخی روستاها همچون سمقاور این شرایط را دارند. 

احداث ناحیه صنعتی سمقاور در مرحله مکان‌یابی است  

وی ادامه داد: در حال حاضر احداث ناحیه صنعتی سمقاور در مرحله مکانیابی است و به محض تعیین مکان آن پیگیری‌ها برای احداث آن ادامه می‌یابد.  

آمره گفت: در شهر آوه نیز صنایع تبدیلی روستایی از جایگاه مطلوبی برخوردار هستند و مطالعات و پیگیری ایجاد ناحیه صنعتی در این منطقه نیز تقریبا انجام شده و زمین آن در حال بررسی است. در میلاجرد پتانسیل‌ها برای احداث ناحیه صنعتی وجود دارد،  در روستای آشمسیان ایجاد ناحیه صنعتی جهت فرآوری سنگ‌های نیمه قیمتی تقاضا شده که زمین مربوطه مشخص شده است. 

وی اظهار کرد: با توجه به موضوع آلایندگی، احداث نواحی در روستاها باید براساس ویژگی‌های آن نقاط صورت گیرد و موضوع آمایش سرزمین حتما مورد توجه قرار گیرد. صنعتی می‌تواند پایدار باشد که الزامات مکانی که در آن مستقر است از جمله مباحث زیست محیطی را رعایت کند. در صورت آسیب به محیط زیست بی‌شک اهالی روستا موضع‌گیری خواهند کرد و از توسعه فعالیت جلوگیری می‌کنند، اما اگر آلایندگی صنعتی کم باشد و با توجه به پتانسیل منطقه توسعه یابد مشکلی ایجاد نمی‌شود.  

آمره با بیان اینکه سیاست کلی شرکت شهرک‌ها حمایت از صنایع کم‌آب‌بر است، افزود:‌ صنایع باید به سمتی بروند که آب را در خود سیستم بازچرخانی کنند که هم اکنون واحدهای صنعتی نسبت به این مهم حساس شده‌اند. طی یک تا دو سال گذشته بازچرخانی آب و استفاده مجدد از پساب تصفیه‌خانه ها مورد توجه قرار گرفته است. در 10 شهرک و ناحیه صنعتی تصفیه خانه وجود دارد و در برنامه است که بتوانیم از خروجی آنها مجددا در آبیاری فضای سبز یا مصرف صنایع استفاده کنیم. 

وی اظهار کرد: در هشت شهرک و ناحیه مطالعات استحصال مجدد را انجام داده‌ایم. پروژه استحصال پساب دلیجان 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد. ظرفیتی را در دلیجان ایجاد کرده‌ایم که 300 متر مکعب در شبانه‌روز از خروجی پساب طی یک مرحله تصفیه مجدد انجام شود تا در فضای سبز استفاده شود.

وی افزود: در حال حاضر در حال شناسایی واحدهای صنعتی دارای ظرفیت هستیم که با دریافت تسهیلات رونق تولید می‌توانند افزایش ظرفیت ایجاد کنند، چرا که یکی از اهداف پرداخت تسهیلات، تولید و ایجاد اشتغال است که بازار فروش نیز داشته باشد. در راستای این هدف باید در پرداخت این تسهیلات دقت شود و واحدهایی که در اولویت هستند قادر باشند آن را دریافت کنند.  

آمره ادامه داد: علاوه بر پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی، به واحدهای صنعتی با بیش از 60 درصد پیشرفت نیز تسهیلات پرداخت می‌شود تا طرح‌ها تکمیل و سرمایه وارد چرخه تولید ‌شود. 

آمره با اشاره به اقدامات سال گذشته گفت: در مجموع در سال گذشته در این شرکت 48 لیتر بر ثانیه آب و 36 مگاوات برق برای شهرک‌های صنعتی تامین شد. همچنین شهرک صنعتی ساوه مجهز به شبکه گازرسانی شد.  

وی افزود: تجهیز یکی از شهرک‌ها و نواحی صنعتی به تلفن، ایجاد 20 هکتار فضای سبز، احداث دو واحد ایستگاه آتش‌نشانی در آستانه و کمیجان و خریداری یک ماشین آتش‌نشانی در واحدهای صنعتی از دیگر اقدامات سال گذشته بود.  

آمره تصریح کرد: سال گذشته بیش از 20 واحد مستعد دانش بنیانی شدن شناسایی شدند مراحل اداری آن در حال طی شدن است. تسهیلات ارزان قیمت صندوق نوآوری و شکوفایی برای این مهم دیده شده است اما سهم ما کم است.

وی افزود: سال گذشته 206 دوره آموزشی مهارتی برای 6668 مدیرو کارشناس واحدهای صنعتی برگزار شد. 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: