• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-4491-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

افزایش 20 درصدی صادرات اراک در چهار ماهه نخست سال جاری

استاندار مرکزی گفت: صادرات استان مرکزی در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 63 درصد و صادرات اراک 20 درصد افزایش نشان می دهد، صادرات اراک یک صادرات پایدار است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمود زمانی قمی در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی این نکته که قرار نیست دشوار بودن قوانین و پروسه طولانی مقررات به رخ بخش خصوصی کشیده شود را مورد تاکید قرار داد و گفت: این شورا در واقع بستری برای هم اندیشی و تبادل نظر است تا از این طریق بخش خصوصی با موانع کمتری مواجه شود.

وی با تاکید بر اهمیت موضوع صادرات و لزوم گسترش این فرصت اقتصادی در استان مرکزی، عنوان کرد: امسال 14.5 میلیارد دلار حجم واردات و 12.8 میلیارد دلار حجم صادرات کشور بوده است. پایین بودن میزان صادرات دلایل مختلفی دارد که یکی از این دلایل مربوط به کاهش قیمت صادرات نفت و مشتقات آن به دلیل رعایت نشدن رژیم تعیین شده اپک توسط کشورهای مختلف است.

استاندار مرکزی بیان کرد: در استان مرکزی در چهار ماه نخست امسال 314 میلیون دلار صادرات و 115 میلیون دلار واردات انجام شده و تراز تجاری در این مدت 296 میلیون دلار مثبت بوده است.

زمانی قمی تاکید کرد: تحقق این تراز در استان مرکزی با توجه به شرایط کشور نشان می دهد این استان ظرفیت های قابل توجهی دارد.

وی عنوان کرد: طبق آنالیز انجام شده صادرات اراک در چهار ماهه نخست سال جاری 20 درصد افزایش و استان مرکزی نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل 63 درصد افزایش نشان می دهد.  

استاندار مرکزی تاکید کرد: مقایسه صادرات استان و کشور با دیگر کشورهای موفق دنیا فاصله قابل توجهی را نشان می دهد و برای کاهش این فاصله با دیگر کشورها باید به تلاش خود ادامه دهیم.

زمانی قمی بیان کرد: سند توسعه صادرات باید جدی گرفته شود و بخش خصوصی می تواند نظرات خود را در خصوص این سند ارائه دهد.

وی عنوان کرد: کالاهایی از جمله شیشه، محصولات پلاستیکی، آلومینیوم و ... از استان مرکزی به 50 کشور صادر شده است.

استاندار مرکزی با اشاره به نهایی شدن قرارداد 800 میلیون دلاری رنو فرانسه در کشور و احداث کارخانه در ساوه طبق قرارداد، عنوان کرد: بعد از توافق هسته ای این قرارداد مهمترین دستاورد کشور در سال های اخیر بوده است.

زمانی ادامه افزود: حجم سرمایه گذاری های خارجی استان در چهار ماهه نخست سال جاری 550 میلیون دلار است که به تصویب وزارت اقتصاد رسیده است.

وی ادامه داد: 100 طرح اقتصادی و صنعتی در استان هدفگذاری شده که در صورت بهره برداری از این طرح ها 12 هزار فرصت شغلی در استان ایجاد می شود. این طرح ها طی سه سال آبنده به ثمر می رسد.

به گزارش ایسنا، رییس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: ارتقا صادرات نیاز به ایجاد زمینه های مناسب دارد. فرهنگ سازی و آموزش از نکات حائز اهمیت برای توسعه صادرات محسوب می شود که در کشور و به تبع آن استان مرکزی مغفول مانده است.

نجفی زاده بیان کرد: بازرگانان و صادرکنندگان نیاز به آموزش دارند. امروز صادرات در دنیا به صورت مستمر به روز می شود و برای حضور در بازارهای رقابت جهانی باید نسبت به تغییرات آگاهی رسانی شود.

وی با تاکید بر این نکته که تمامی صادر کنندگان به آموزش نیاز دارند، گفت: صادرکنندگان با سابقه نیز نسبت به اطلاعات به روز در بخش صادرات در دنیا اغلب بی اطلاع هستند. برای به روز شدن اطلاعات باید برای بازرگانان و صادرکنندگان دوره های آموزشی برگزار شود و صدور کارت بازرگانی منوط به ارزیابی اطلاعات افراد باشد.

نجفی زاده عنوان کرد: فرهنگ صادراتی نیز برای توسعه صادرات بسیار حائز اهمیت است و باید فرهنگ صادراتی نهادینه شود. به  عنوان نمونه ایجاد کنسرسیوم در صورت فقدان فرهنگ کار گروهی نمی تواند موثر واقع شود و موفقیت آمیز باشد. قبل از ورود به بحث صادرات باید افراد تحت آموزش های مورد نیاز برای نهادینه شدن فرهنگ صادراتی قرار بگیرند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: