• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-3585-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

در شهرستان اراک؛

عدم بازنگری طرح هادی مانع محوطه سازی کتابخانه‌های روستایی

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری اراک گفت: عدم بازنگری طرح هادی مانع محوطه‌سازی کتابخانه‌های روستایی می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علیرضا زارعی در جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان اراک، در خصوص مشکلات محوطه سازی برخی از کتابخانه‌های روستایی به علت عدم بازنگری طرح هادی، بیان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طبق قانون باید هر 10 سال یکبار نسبت به بازنگری طرح هادی در روستاها اقدام کند و بعضا اینکار در این بازه زمانی به علت عدم وجود اعتبار انجام نمی‌شود. در روستای مرزیجران به علت مشکلات متعدد هنوز طرح هادی این روستا بازنگری نشده است، بر همین اساس محوطه سازی کتابخانه در این روستا به تعویق افتاده است.

وی عنوان کرد: بالا بودن شاخص مطالعه در اکثر کشورهایی که میزان جرم و جنایت پائینی دارند، نشان از آن دارد که مطالعه در آرامش روحی، افزایش سطح آگاهی و کانالیزه کردن خشم و خشونت نقش بسزایی دارد.

زارعی با بیان اینکه افزایش سرانه مطالعه باعث توسعه متراکم و همه‌ جانبه کشور خواهد شد، افزود: در صورتی که به جنبه‌های سازنده فرهنگ مطالعه توجه نشود جامعه به سمت پیشرفت سوق داده نمی‌شود و چناچه پیشرفتی هم در چنین جامعه‌ای حادث شود آن پیشرفت یک جانبه و گاه خطرناک است.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه کشوری مابین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و کانون مساجد، بیان کرد: این تفاهم‌نامه دو طرفه است و هر کدام از طرفین تعهداتی را برعهده دارند، در همین راستا اداره کتابخانه‌های عمومی در اختیار قرار دادن تجهیزات و منابع به کتابخانه‌های مشارکتی مساجد را  متقبل می‌شود و تهیه فضای مورد نیاز برای ایجاد این کتابخانه‌ها بر عهده کانون مساجد است.

زارعی اظهار کرد: اقداماتی که در خصوص کتابخانه‌ها اتخاذ می‌شود در جهت گسترش و ترویج فرهنگ کتابخوانی است، در این زمینه با برطرف شدن موانع موجود، می‌توان امیدوار بود که فرهنگ جامعه در آینده نه چندان دور به سمت کتاب و کتابخوانی سوق داده شود.

به گزارش ایسنا، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان اراک نیز در این جلسه گفت: هفتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در استان مرکزی برگزار شد. در سال گذشته در این مسابقه 706 نفر شرکت داشتند، اما امسال 4903 نفر در این حوزه مشارکت داشتند که 1863 نفر در بخش مکتوب و 3067 نفر نیز در بخش آنلاین حضور داشتند و در مجموع شاهد رشد مشارکت 164 درصدی در این حوزه بودیم.

بهنام فرد با بیان اینکه در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان مرکزی برگزیدگان کشوری و استانی نیز داشتیم، عنوان کرد: در حوزه بزرگسالان در بخش آنلاین 15 نفر و در بخش مکتوب 20 نفر، نوجوانان 20 نفر و  88 نفر در بخش کودکان برگزیده شدند.

وی در خصوص دستور کار قبلی مبنی بر پیگیری محوطه سازی کتابخانه‌های روستایی و انتقال کنتور برق برخی از کتابخانه‌ها به مکان مناسب‌تر، عنوان کرد: پروانه ساخت برای انجام محوطه‌سازی برخی کتابخانه‌ها اخذ شده است، اما طرح هادی آنها ارسال نشده، این مهم باعث شده که اقدامات جامع و  کاملی در این خصوص انجام نشود.

بهنام فرد ادامه داد: تردد افراد لاابالی در اطراف ساختمان کتابخانه‌هایی که محوطه ندارند، بیشتر است، بر همین اساس لزوم ساخت محوطه این کتابخانه‌ها بیشتر احساس می‌شود.

وی افزود: در برخی از کتابخانه‌ها نیز کنتور برق در مکانی دورتر و نامناسب از کتابخانه واقع شده است، با پیگیر‌های انجام شده در این خصوص هنوز موفق به انجام این مهم نشده‌ایم، بروکراسی که در اداره برق وجود دارد روند فعالیت‌‌ها را کند کرده است.

بهنام فرد به تفاهم‌نامه کشوری که مابین نهاد کتابخانه‌های کشور و کانون مساجد در اردیبهشت‌ماه منعقد شده اشاره و تجهیز کتابخانه‌های کانون های مساجد به منابع کتابخانه‌ای، پشتیبانی و خدمات فنی با رویکرد آماده‌سازی و تنظیم مواد کتابخانه‌ای، اعطای اولویت به ایجاد کتابخانه‌ها در جوار مساجد در صورت واگذاری حق انتفاع ساختمان مربوطه به نهاد کتابخانه‌ها توسط هیات امنای مساجد را، موضوعات مندرج در این تفاهم‌نامه ذکر کرد.

وی تصریح کرد: کتاب‌های مازاد و اهدایی به اتاقی به نام اتاق مبادله کتابخانه ارجاع داده می‌شود و نمایندگان کانون مساجد می‌توانند هر منابعی که نیاز دارند و مایل هستند را از آنجا برای کتابخانه مشارکتی مساجد خود انتخاب کنند.

بهنام فرد با اشاره به تعهدات طرفین در این تفاهم‌نامه، بیان کرد: اداره کتابخانه عمومی اراک تعهدات مندرج در این تفاهم‌نامه را اجرایی می‌کند. اما برای انجام این تفاهم‌نامه و ارائه گزارش استانی باید کانون های مساجد نیز همکاری لازم را داشته باشد.

وی با بیان اینکه اکثر مساجد بعد از فریضه نماز تعطیل می‌شوند و دیگر نمی‌توان از امکانات مساجد به نحو مطلوب بهره برد، افزود: چناچه فعالیت‌های فرهنگی با محوریت مساجد انجام گیرد، مخاطبان این حوزه نیز افزایش می‌یابند، بر همین اساس برگزاری مراسم جمع‌خوانی و حلقه‌های مطالعاتی در مساجد می‌تواند راهکار مناسبی برای جلب مخاطبان و فرهنگ‌سازی در این خصوص می‌شود.

به گزارش ایسنا، نماینده کانون مساجد استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: کتابخانه سنجان و کرهرود که در مجاورت مساجد احداث شده‌اند به طرز اصولی و سازماندهی و آماده‌سازی نشده است و همچنین هیات امنا برخی از کتابخانه‌های مشارکتی همکاری لازم را ندارند و زیر بار احداث کتابخانه در مساجد نمی‌روند.

 مهدی نعمتی ادامه داد: برخی از مساجد با وجود فضای مناسب برای ایجاد کتابخانه‌های مشارکتی، با مشکلاتی مواجهند که پیگیری در حل مشکلات می‌تواند اقدام مناسبی در این خصوص باشد.

وی عنوان کرد: یک از رسالت‌های مساجد افزایش تعداد نمازگزارن است، ایجاد کتابخانه‌های مشارکتی در مساجد نباید باعث اشغال فضای مطلوب شود و کارکرد مسجد را خدشه دار کند.

نعمتی تصریح کرد: هیات امنا و ائمه جماعت در برخی موارد با احداث کتابخانه مشارکتی موافقت نمی‌کنند و بعضا شاهد تعطیلی برخی کتابخانه‌ها در ‌مساجد هستیم که این مهم نیز نیاز به پیگیری دارد.  

وی اظهار کرد:  کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان مقبولیت بیشتری نسبت به سایر حوزه‌ها دارند و از اینرو تامین کتاب‌ها برای این گروه سنی زمینه ساز استقبال بیشتر مخاطبین می‌شود.

در این جلسه مصوب شد که جلسه هماهنگی مابین اداره کتابخانه عمومی اراک، اداره برق و شهرداری در خصوص محوطه‌سازی برخی کتاب‌خانه‌ها برگزار شود و همچنین جلسه‌ هماهنگی مابین اداره کتابخانه عمومی اراک و کانون مساجد در خصوص موارد تفاهم‌نامه نیز برگزار شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: