• یکشنبه ۲۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-6491-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

/بیستمین کنفرانس شیمی فیزیک ایران/

دانشگاه در بازسازی و نوسازی تکنولوژی به یاری واحدهای صنعتی بشتابد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی با بیان اینکه انتظار می‌رود واحدهای دانشگاهی استان مرکزی تلاش و همبستگی با صنعت را افزایش دهند، گفت: دانشگاه در بازسازی و نوسازی تکنولوژی به کمک واحدهای صنعتی بشتابد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، ظفر افشون در بیستمین کنفرانس شیمی فیزیک ایران که در دانشگاه اراک برگزار شد، با اشاره به پیشینه صنعتی استان مرکزی عنوان کرد: استان مرکزی به دلیل آب و هوا و اقلیم متنوع، همچنین قرار گرفتن در شاهراه انتقال خطوط نفت و گاز کشور ظرفیت صنعتی بسیاری در اختیار دارد و این شاخص‌ها استقرار صنایع مختلف را در این استان در پی داشته است.

وی با اشاره به عبور خطوط انتقال نفت و گاز به عنوان مزیت استان مرکزی گفت: روزانه 250 هزار بشکه برابر با 50 میلیون لیتر نفت خام از خطوط انتقال نفت توسط استان و پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند دریافت و قریب به 16 میلیون لیتر بنزین با استاندارد جهانی تولید می‌شود.

افشون پالایشگاه شازند را تولیدکننده یک‌سوم بنزین مصرفی کشور عنوان کرد که محصول تولیدی آن به دلیل کیفی بودن به سراسر کشور بویژه شهرهای درگیر آلودگی هوا ارسال می‌شود.

وی اضافه کرد: در حوزه گاز نیز استان مرکزی دارای دو خط لوله انتقال گاز است که شبکه گاز استان و صنایع را پوشش می‌دهد، همچنین سدهای کوچری، کمال صالح و الغدیر بخش عمده‌ای از نیاز آبی صنایع را رفع می‌کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی نزدیکی استان به پایتخت و دسترسی به 50 درصد جمعیت (اصفهان، کرج، قزوین، همدان و...) و بازار مصرفی کشور در فاصله زمانی کمتر از سه ساعت را دیگر مزیت استان مرکزی دانست که در صنعتی شدن آن نقش موثری داشته است.

وی با بیان اینکه استان مرکزی نیروهای ماهر بسیاری را در اختیار دارد و بیش از 300 هزار نفر از جمعیت استان تحت پوشش تامین اجتماعی هستند، افزود: این ویژگی‌های منحصربه‌فرد بوده و وجود بیش از سه هزار واحد صنعتی از استان مرکزی یک استان صنعتی ساخته است.

افشون بیان کرد: حداقل هزار و 600 واحد صنعتی در 34 شهرک صنعتی مصوب استان مرکزی استقرار دارند و معدود استانی دارای این تعداد شهرک صنعتی است.

وی با اشاره به تحریم‌ها که آسیب جدی به صنایع وارد کرد، گفت: به دنبال تحریم‌های تحمیل شده به کشور، استان مرکزی و صنایع آن که وابسته به مواد اولیه وارداتی بودند نیز از بحران‌ها و آسیب‌ها بی‌نصیب نماندند، اما با تدبیر دولت یازدهم در جهت رفع تحریم‌ها که با قدرشناسی مردم در اردیبهشت 96 همراه بود، سایه جنگ و تحریم‌ها از کشور برداشته شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی تصریح کرد: از سال 94 همزمان با پیشرفت مذاکرات هسته ای استانداری مرکزی با همکاری ارگان‌های ذیربط کمیته‌ای ویژه بررسی واحدهای صنعتی در استان ایجاد کرد، در این بررسی هزار  و 680 واحد مورد ارزیابی قرار گرفت که هزار و 60 کارگاه برابر با 63 درصد از کل واحدهای ارزیابی شده فعال بودند ولی با تمام ظرفیت کار نمی‌کردند. 388 کارگاه معادل 23 درصد به صورت کامل تعطیل بود و 195 کارگاه معادل 12 درصد نیز به طور موقت تعطیل بودند که تدبیرهای لازم در راستای احیای آنها اندیشیده شد و با رفع تحریم‌ها در سال 95 فرصت احیای واحدها و تکمیل ظرفیت با تزریق تسهیلات ایجاد و کار در اراک انجام گرفت.

وی با بیان اینکه در سال 1395 طبق پیش‌بینی دولت، تزریق تسهیلاتی به مبلغ 16 هزار میلیارد تومان به هفت هزار و 500 واحد صنعتی در نظر گرفته شد، گفت: سهم استان مرکزی از این تسهیلات 433 میلیارد تومان بود که با تلاش جدی و همکاری دستگاه‌های مرتبط استفاده از تسهیلات به بیش از 160 درصد رسید و تسهیلاتی به مبلغ 717 میلیارد تومان به هزار و 66 واحد پرداخت شد.

افشون اظهار کرد: این تسهیلات و تزریق آن آثار خود را در چهار ماهه ابتدایی 96 نشان داد به طوری که در بحث صادرات بیش از 63 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت رسید، البته در امر واردات نیز 33 درصد رشد گزارش شده است که 70 درصد آن واردات مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات استان است و شرایط موجود حاکی از آغاز رونق تولید و صنعت در استان است.

وی با اشاره به ادامه سیاست‌های سال 95 دولت در سال 96 افزود: البته در سال گذشته محدودیت‌هایی وجود داشت و بانک‌ها گرایش به پرداخت سرمایه در گردش نداشتند، اما در سال جاری براساس تاکیدات دولتی سیستم بانکی وارد عرصه کمک به واحدهای تولیدی خواهد شد و سرمایه ثابت و هزینه بازسازی و نوسازی صنایع را در اختیار آنها قرار می‌دهد که در این راستا دولت تسهیلات حدودا 50 هزار میلیارد تومانی در بخش‌های مختلف بازسازی و نوسازی صنعت و سرمایه در گردش را پیش‌بینی کرده است و جا دارد دانشگاه در بازسازی و نوسازی تکنولوژی به کمک واحدهای صنعتی بشتابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی استان مرکزی در خصوص نرخ بیکاری استان گفت: به دلیل همکاری‌های بین‌بخشی در سال 95 و چهار ماهه نخست سال جاری استان مرکزی به عنوان استان دارای کمترین نرخ بیکاری(7.3 درصد) مطرح است البته برخی از منتقدان نسبت به تیم اقتصادی استان مرکزی و فعال نبودن این تیم گلایه‌مند هستند، تیم اقتصادی استان مرکزی آمادگی کامل دارد تا با منتقدان به صورت منطقی و براساس شاخص مناظره‌ داشته باشد، کلی‌گویی در بحث اقتصادی از انصاف بدور است چراکه طبق اعلام مرکز آمار کشور در اکثر شاخص‌های اقتصادی کشور، استان مرکزی جزو استان‌های برتر است.

وی با گلایه از عدم حضور واحدهای صنعتی در این کنفرانس ملی گفت: جای خالی برخی صنایع محسوس است که البته انتظار بیشتری از دبیر کنفرانس برای دعوت از صنایع می‌رفت و اگر این دعوت با همکاری استانداری صورت می‌گرفت، قطعا الزامی برای حضور صنایع در نظر گرفته می شد.

افشون اضافه کرد: استانداری مرکزی آمادگی همکاری با این کنفرانس را دارد و با توجه به ظرفیت‌های بالای استان می‌توانیم کنفرانس‌های علمی بیشتری را میزبان باشیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: