• دوشنبه ۳۰ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-3887-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

78 طرح تحقیقاتی در دستور کار مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی/ تمرکز بر مدیریت منابع آب است

غلامرضا گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، عنوان کرد: این تعداد طرح رویکرد تحقیقاتی در زمینه زراعی، باغی، گیاه‌پزشکی، فنی و مهندسی، منابع‌طبیعی، علوم دامی و ... را دنبال می‌کنند که برخی تحقیقات جدید بوده و برخی نیز از جمله تحقیقات درازمدت مرکز به شمار می‌روند .

وی بیان کرد: تحقیقات زراعی و باغی شامل تحقیقات بر روی اقلام غلات، حبوبات، انار و سایر محصولات است، همچنین در بخش تحقیقات گیاه   پزشکی موضوعات آفات و بیماری محصولات، مباحث فنی و مهندسی، سیستم‌های نوین آبیاری و افزایش بهره‌وری دنبال می‌شود .

گودرزی اظهار کرد: سرفصل‌های تحقیقاتی در زمینه نهاده‌های کشاورزی، خاک و آب، تغذیه‌ گیاهان، گیاهان دارویی، تغذیه و تولیدمثل دام سبک و سنگین و طیور نیز برای مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی استان مرکزی تعریف شده است که تیم کارشناسان و محققان مراحل تحقیقاتی را دنبال می‌کنند .

وی با اشاره به اینکه مرکز اعتبار خاصی برای انجام تحقیقات در اختیار ندارد و با درآمد دستاوردها و یافته‌های علمی و پژوهشی خود تحقیقات علمی جدید را دنبال می‌کند، افزود: طرح‌های تحقیقاتی که مرکز به انجام می‌رساند شامل معرفی دستاورد، انتقال یافته‌ها و معرفی ارقام جدید است به طوری که سال قبل با انجام 85 طرح تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف چهار دستاورد جدید حاصل و دو رقم لوبیا معرفی شد .

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی استان مرکزی در خصوص شاخص‌ترین فعالیت‌های تحقیقاتی مرکز گفت: در حوزه زراعت و حبوبات مجموعه فعالیت‌های پیوسته‌ای آغاز شده است که تمرکز تحقیقات بر کاهش اثرات اقلیم، استفاده بهینه، کاهش مصرف آب و مدیریت این منبع حیاتی مصروف شده است .

وی تصریح کرد: با توجه به کم‌آبی و خشکسالی‌ها بخشی از تحقیقات مرکز به معرفی ارقامی همچون لوبیا، گندم، ذرت و ... مقاوم به تنش آبی معطوف است تا با کاهش دوره رویش، نیاز آبی محصولات کاهش یابد و براساس نیازهای کشور عمل می‌شود. البته یک رقم لوبیا سازگار با شرایط کم آبی معرفی شد و پیش‌بینی می‌شود با توجه به تحقیقات در حال انجام، سال آینده نیز رقمی دیگر معرفی شود .

گودرزی اضافه کرد: ایستگاه تحقیقات لوبیا در خمین عملکرد قابل قبولی دارد به نحوی که با انجام اقدامات پژوهشی، سال گذشته موفق به کاهش آب مصرفی تا یک سوم در تولید لوبیا شد و تلاش‌ها برای دستاوردهای بیشتر ادامه دارد .

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی استان مرکزی عنوان کرد: یافته‌های مرکز تحقیقات به منظور بهره‌وری بیشتر در امر کشاورزی توسط کارشناسان امر به کشاورزان منتقل می‌شود و نگرانی‌ها درخصوص پذیرش دستاوردها توسط کشاورزان نیز کاهش یافته است چراکه پذیرای نتایج کاربردی تحقیقات هستند و این امر امکان توسعه و انجام تحقیقات بنیادین را فراهم کرده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: