• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-3884-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

کاندیدای شهرداری اراک:

مشکلات شهری اراک با اجرای طرح تفصیلی قابل حل است/لزوم ایجاد زیرساخت برای اراک 20 سال آینده

کاندیدای شهرداری اراک رفع بخش عمده ای از مشکلات شهری را از طریق اجرای طرح تفصیلی ممکن دانست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی یوسفی به عنوان دومین کاندیدای تصدی کرسی شهرداری اراک با حضور در صحن علنی شورای شهر برنامه‌های خود را با عنوان "آرامش و پیشرفت" بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه با دو رویکرد "اصول و نگاه‌های شهردار و شهرداری به آینده در 10 اصل" و "طرح و پروژه‌های عمرانی" تدوین شده است، مبنای حرکت خود را خرد جمعی، تامین نظر شورای شهر براساس مستندات بالا دستی و قوانین عنوان کرد.

یوسفی تصریح کرد: در حوزه شهری شهرداری دارای مسئولیت است، اما از اختیار کافی برخوردار نیست. از طرفی دستگاه های مختلفی در اجرای برنامه ها به لحاظ قانونی دارای وظیفه هستند که لازم است با ایجاد تعامل با آنها در جهت توسعه، آرامش و پیشرفت قدم برداشت.

وی با تاکید براینکه توجه به حقوق مردم و ایجاد زمینه مشارکت موثر یکی از اصول و رویکردهای شهرداری است، افزود: تعامل سازنده با سمن ها، توسعه پایدار و حفظ محیط زیست، توسعه فضای سبز باغ شهر، مدیریت منابع آب، مقابله با آلودگی هوا و مبارزه با فساد که اعتماد اجتماعی را خدشه دار می کند در راس برنامه های تدوین شده برای شهرداری اراک قرار دارد که باید از طریق بکارگیری مدیران پاکدست، استفاده از فناوری اطلاعات در امور و تعامل با اصحاب رسانه و تفویض اختیار به شهرداری مناطق، زمینه فساد را کاهش داد و گردش کار را تسریع کرد.

این نامزد شهرداری اراک مهمترین مسئله در کلانشهر اراک را کمبود سرمایه عنوان کرد و با بیان اینکه شهر از این ناحیه ضربات سنگینی دیده گفت: میزان قابل توجهی از اعتبارات و تسهیلات از استان مرکزی خارج و به منابع مملکتی افزوده می شود و امید است با فعالیت ستاد سرمایه گذاری شهرداری و حضور نیروهای متخصص و افراد صاحب تجربه مسیر ورود سرمایه گذار و توسعه درآمد باز و تسهیل شود.

وی استفاده از مدیران جوان در مسئولیت های شهرداری را یکی از اصول و اولویت های کاری خود در شهرداری اراک اعلام کرد.

یوسفی پروژه های شهرداری را در هفت بخش(عمرانی و شهرسازی، حمل و نقل، مالی و درآمد، فرهنگی و اجتماعی و ورزشی، سرمایه گذاری، فناوری اطلاعات و پسماند) تقسیم بندی کرد و گفت: کلانشهر اراک فاقد برنامه های بلند مدت است و اقدام برای تدوین برنامه راهبردی بلندمدت 20 ساله یکی از ضروریات در مدیریت شهری است که وظایف کلی شهرداری و دستگاه های مرتبط با امور شهری را تعریف می کند و با تدوین آن نیز چارچوب کلی حرکت شهر اراک طی افق 20 ساله مشخص می شود.

وی با تاکید بر تدوین برنامه پنج ساله در کنار برنامه 20 ساله افزود: این دو برنامه باعث استخراج برنامه های عملیاتی و بودجه سنواتی شهرداری می شود و براساس آن می توان نیازهای عمرانی و پروژه ها و برنامه های جزئی و کلی را تعیین کرد.

این کاندیدای تصدی کرسی شهرداری اراک با اشاره به اهمیت برنامه GIS در شهرداری گفت: مجموعه اطلاعاتی نیاز است تا برنامه های اجرا شده توسط دستگاه های دیگر را نشان دهد و با برنامه GIS می توان به این امر رسید و تسریع پروژه ها را رقم زد.

وی به ابلاغ نشدن برنامه تفصیلی دوم شهر اراک اشاره کرد و افزود: برنامه تفصیلی اول شهر اراک از سال 1383 آغاز شد و در 1393 پایان یافت، اما تا به امروز برنامه دوم در بحث شرح خدمات در مسکن و شهرسازی باقی مانده است که این امر خود منجر به بروز مشکلات بسیاری شده است و باید با رفع مشکلات استخراج شده از برنامه اول به سرعت ابلاغ و اجرایی شود.

یوسفی با بیان اینکه مشکلات بسیاری در بحث ضوابط ساخت و ساز شهری وجود دارد که ریشه آن به طرح تفصیلی باز می گردد، افزود: شهر اراک در امر زیباسازی و منظر شهری نیز با چالش های بسیاری مواجه است که این مشکل را همراه با صدور مجوز پارکینگ مکانیزه طبقاتی و افزایش رینگ شهری می‌توان از طریق اجرای طرح تفصیلی رفع کرد.

وی با اشاره به وضعیت آلودگی هوای شهر اراک اظهار کرد: براساس مصوبه سال 86 هیات دولت هزار هکتار فضای سبز باید در شهر اراک ایجاد می شد که تاکنون 300 هکتار آن اجرایی شده است و باقیمانده آن نیز باید با سرعت به انجام برسد و در این راستا باید اراضی در نقاط اثربخش اختصاص یابد.

یوسفی افزود: استاندارد سرانه فضای سبز در کشور 35 تا 45 مترمربع است که این رقم در اراک به 25 مترمربع می رسد. علاوه بر آن امکانات عمومی در فضای سبز بسیار محدود است. از طرفی باید به منظور بهبود هوای شهر اراک حفظ باغات کرهرود، اجرای طرح گردشگری منطقه گردو و نظم آباد را دنبال کرد.

وی با اشاره به مصوبات ویژه تالاب میقان اراک و طرح تهیه شده به منظور کاهش آلودگی هوای ناشی از تالاب گفت: این طرح جامع و کامل نیست و باید با نگاه زیست محیطی و گردشگری با دعوت از سرمایه گذاری داخلی و خارجی تکمیل شود.

یوسفی تصریح کرد: از هزار و 100 لیتر آب تصفیه شده فاضلاب شهر اراک 200 لیتر سهم تالاب میقان است که در افق آینده این میزان آب تصفیه شده به 2 هزار و 100 لیتر می رسد و می توان سهم تالاب را به هزار لیتر رساند. این میزان سهمیه منبع مطمئنی برای ایجاد فضای تفریحی و حتی پارک آبی در منطقه میقان را نوید می دهد و با توجه به ظرفیت های موجود اجرای این طرح ممکن است. می توان قسمت شمالی اراک را به زاینده رود دوم تبدیل کرد که قابلیت تبدیل شدن به طرح ملی را نیز دارد.

وی افزود: فعالسازی پارک بانوان، بهبود وضعیت پارک شهید باهنر، اجرای طرح جامع میدان شهدا، پیاده راه کردن خیابان حصار، تمرکززدایی از مرکز شهر، هوشمندسازی شهر اراک در امر کنترل ترافیک، تکمیل پروژه های نیمه تمام از اولویت های من برای  شهرداری اراک خواهد بود، همچنین اتمام پروژه های تقاطع غیر همسطح نیز از الزامات است و باید تعریف طرح های دیگر طبق طرح تفصیلی به انجام برسد و همراه با پیوست فنی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی اجرا شود.

این کاندیدای شهرداری اراک با اشاره به پروژه معطل مانده 55 متری اراک گفت: این طرح باید توسط شورای شهر ارزیابی مجدد شود. به این منظور سه فاز اجرایی تعریف شده است. در فاز اول طی 100 روز می توان برنامه هایی را اجرایی کرد اما برای فاز دوم و سوم نیاز به جذب سرمایه گذار و زمان مکفی است.

به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه اعضای شورای پنجم کلانشهر اراک اقدام به طرح سوال از کاندیدای شهرداری اراک کردند.

80 درصد مدیریت‌های شهرداری نیازمند تغییر و جابجایی

پیمان رشیدی به عنوان اولین سوال کننده خواستار طرح راهکاری جهت شفاف سازی امورات شهرداری و کاهش بروکراسی اداری شد و یوسفی بیان کرد: استفاده از تکنولوژی و فناوری اطلاعات یکی از راهکارهای موثر در جهت کاهش بروکراسی اداری است و با توجه به ایجاد سازمان جدید در شهرداری به نام سازمان فناوری می توان با استفاده از نیروی کار کارآمد تسریع در امور حاصل کرد که این امر افزایش شفافیت و کاهش فساد را در پی دارد.

وی افزود: تفویض اختیار به مدیران پاک دست نیز امری مهم در کاهش فساد است و با توجه به شرایط موجود 80 درصد مدیریت های شهرداری نیاز به شایسته سالاری، تغییر و جابجایی دارد.

اجرای 55 متری با نگاه اقتصادی منبع مالی مطمئنی است

یوسفی در پاسخ به سوال محمد حسین فدایی مبنی بر راهکار ایجاد درآمدزایی پایدار و کاهش تراکم فروشی بیان کرد: کاهش تراکم فروشی اتفاقی درست است و به منظور درآمدزایی باید مردم را به سرمایه گذاری در شهر تشویق کرد.

وی استفاده از منابع موجود و حاصله از محل دریافت عوارض، تغییر سهم درآمد اراک از صنایع و افزایش 20 درصد به 50 درصد، اجرای پروژه 55 متری با نگاه اقتصادی و ارائه خدمات و امکانات با تغییر رویکرد و مدیریت و واگذاری به بخش خصوصی را از جمله راهکارهای تامین منابع مالی مطمئن برای شهرداری دانست.

کاهش نرخ بیکاری اراک و استان حاصل فرار جوانان است

این نامزد شهرداری اراک در پاسخ به سوال مرتضی سورانه در خصوص مهمترین شاخصه های فرهنگی گفت: بازگشت به خویشتن خویش، احیای ظرفیت‌ها و المان‌های شهری، اجرای پروژه‌های فرهنگی و ورزشی و مشارکت در جهت ارتقای ورزش از جمله راهکارهای توسعه فرهنگی اراک است.

وی افزود: رسیدگی به مسائل اجتماعی نیز ارتقای فرهنگ را در پی دارد اما امروز شاهد فرار جوانان از اراک و استان به دیگر نقاط هستیم که این امر نیز کاهش نرخ بیکاری که مسئولان بسیار بر آن تاکید می کنند و دستاورد خود می دانند را در پی دارد.

توزیع عادلانه ریشه در اجرای طرح تفضیلی دارد

یوسفی در خصوص سوال حامد آجرلو در خصوص توزیع عادلانه خدمات و امکانات گفت: توزیع عادلانه ریشه در طرح تفصیلی دارد، اگر این برنامه در نقاط حاشیه نشین، تاریخی، فرسوده و ... اجرا شود عدالت و برابری در کل شهر حاصل می شود، اما به دلیل نپرداختن به برنامه این عدالت نیز به انجام نرسیده است.

برای اراک 20 سال آینده زیرساخت فراهم شود

وی در پاسخ به سوال علیرضا مرادی مبنی بر راهکار اجرای طرح 55 متری و از بین رفتن کسب و کار در خیابان حصار با پیاده راه شدن آن گفت: پروژه 55 متری از نظر فنی و اقتصادی توجیه پذیر است باید برای اراک 20 سال آینده برنامه ریزی کرد و با توجه به شرایط موجود و تک هسته ای بودن اراک قطعا اجرای این پروژه و احداث معابر بزرگ لازم است.

این نامزد شهرداری اراک تصریح کرد: با اصلاح قواعد و قوانین ساخت و ساز می توان تغییرات بزرگ را ایجاد کرد و برای 20 سال اینده باید از امروز زیرساخت ها و اقدامات سخت افزاری تامین و تعریف شود. خیابان حصار با دیدگاه پارک خشک تبدیل به پیاده راه می شود و می توان با تعریف ضوابط، طرح معطل مانده را عملیاتی کرد.

بدون جذب سرمایه گذار توسعه رقم نمی خورد

وی به سوال سعید نادری درخصوص چشم انداز چهار ساله اراک و جلوگیری از فساد این چنین پاسخ داد: با رفع ضوابط سخت شهرسازی می توان مردم اراک، مالکان و سازندگان را تشویق به مشارکت اقتصادی و سرمایه گذاری کرد و تا زمانی که سرمایه گذار جذب نشود توسعه ای را شاهد نخواهیم بود.

یوسفی گفت: چشم انداز چهار ساله اراک برای من نشان از اجرای پروژه 55 متری، ساخت و ساز، توسعه بافت تاریخی و حاشیه نشین دارد.

وی در پاسخ به سوال طوفان محمدی در خصوص توسعه سرمایه گذاری، بر تسهیل ضوابط جهت جذب سرمایه گذار تاکید کرد و گفت: ستاد سرمایه گذاری در شهرداری با استفاده از نیروهای ماهر تشکیل می شود و از ظرفیت پنجره واحد نیز می توان بهره مند شد.

وی افزود: اجرای برنامه های طرح تفصیلی در بافت تاریخی شهر اراک بخش اعظمی از مشکلات را رفع می کند اما موضوع اصلی مسئولیت چند دستگاه اجرایی در این منطقه است که با سازمان میراث فرهنگی می توان مسائل را حل کرد.

یوسفی درخصوص شهر الکترونیک در پاسخ به سوال ایرج رضایی گفت: تجارت الکترونیکی شده است و به راحتی می توان خدمات را نیز الکترونیکی کرد. در همین راستا ابتدا اقدامات به صورت پایلوت انجام می شود و سپس خدمات الکترونیکی در کل شهر تسری می یابد.

قول جذب سرمایه دولتی در 55 متری را نمی دهم

وی در پاسخ به سوال کاوه فلک افلاکی در خصوص راهکار جذب سرمایه 55 متری از منابع دولتی بیان کرد: من قول جذب اعتبار دولتی را نمی دهم اما در جهت تحقق مصوبات و جذب سرمایه گذار تمام تلاش خود را به کار خواهم گرفت.

یوسفی در خصوص سوال فرزانه رحمتی مبنی بر حفظ محیط زیست عنوان کرد: اجرای طرح گردشگری گردو تا نظم آباد، توسعه فضای سبز، اصلاح ناوگان حمل و نقل درون شهری و اجرای طرح و مصوبات تالاب میقان نقش موثری در بهبود آلودگی هوا اراک و حفظ محیط زیست دارد.

وی درخصوص ساختار اداری سنگین شهرداری افزود: نباید امنیت شغلی پرسنل شهرداری از دست برود. این پرسنل انبوهی از تجربه در اختیار دارند و با استفاده از جایگاه درست می توان انگیزه آنها را افزایش داد تا هماهنگ با سیاست های شهرداری عمل کنند. جهت اصلاح ساختار تغییرات عمده و جابجایی ها در شهرداری انجام می شود و در صورت نبود گزینه مربوطه جذب نیرو انجام می شود.

به گزارش ایسنا، یوسفی در پاسخ به سوال خبرنگاران نیز گفت: شهر اراک با آسیب های اجتماعی بسیاری درگیر است. باید از شهرهای موفق الگو گرفت و در امر رفع مشکلات از ظرفیت بهزیستی، استانداری و سمن ها استفاده می شود. وضعیت کودکان کار به عنوان مهمترین آسیب اجتماعی که منظر شهری را نیز به هم زده است را ساماندهی خواهیم کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: