• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-4284-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

کاندیدای شهرداری اراک:

دو نفر گلوگاه شهرداری را گرفته­ اند/اراک شهر طرح های جامع اجرا نشده

سومین کاندیدای تصدی کرسی شهرداری اراک با ارائه برنامه­های خود برای این منصب بر جلوگیری از فساد تاکید کرد و گفت: دو نفر گلوگاه شهرداری را گرفته­اند .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی فرهمندپور سومین کاندیدای تصدی کرسی شهرداری اراک برنامه های خود را در صحن علنی شورای شهر بیان کرد.

وی در این جلسه با تاکید بر اینکه آمادگی دارم بودجه شهرداری اراک را برای دو سال به صورت تضمینی تامین کنم، افزود: اراک ظرفیت توسعه توریسم سلامت، صنعتی و گردشگری را دارد و می­تواند در تامین درآمد پایدار کمک شایانی داشته باشد، در حال حاضر 30 هزار واحد صنفی در اراک فعال است که اکثر آنها بی مجوز هستند و به تبع نداشتن مجوز عوارضی هم پرداخت نمی­کنند و این امر یکی از منابع درآمدی پایدار را تحت­الشعاع قرار داده است.

این کاندیدای شهرداری اراک با تاکید بر اینکه باید فرآیند جذب سرمایه­گذار در شهر اراک تسهیل شود، گفت: این فرآیند در حال حاضر پیچیده است و درگیر بروکراسی اداری شده­ایم در صورتی که باید ظرف 48 ساعت تکلیف سرمایه­گذار در شهر مشخص شود.

وی تصریح کرد: باید کارگروهی به منظور ایجاد سیاست­های تشویقی در نظر گرفته شود و تا زمانی که راه برای حضور سرمایه­گذار در اراک باز نشود شرایط شهرداری و شهر اراک نیز تحولی نخواهد داشت.

در صورت عدم توان تامین بودجه، 55 متری کنسل شود

فرهمندپور با اشاره به معطل ماندن پروژه 55 متری گفت: این طرح 14 سال است که بلاتکلیف باقی مانده است و این امر نارضایتی شهروندان را منجر شده است. بودجه مورد نیاز این طرح باید تامین شود و اگر توان تامین آن وجود ندارد باید پروژه کنسل شود.

وی افزود: امروز شهر اراک دارای طرح جامع میدان شهدا، طرح جامع مبلمان شهری، طرح جامع کاهش آلودگی هوا، طرح جامع ساماندهی بافت تاریخی، طرح جامع ترافیک و ... است که کلیه آنها کنار گذاشته شده اند، در صورتی که طرح آماده باید عملیاتی شود.

این نامزد تصدی کرسی شهرداری اراک با اشاره به طرح جامع آلودگی هوای اراک بیان کرد: این طرح به تصویب رسیده است، اما به صورت کامل اجرایی نمی­شود. اجرای پروژه 55 متری، تامین هزار دستگاه اتوبوس گازسوز، انتقال مشاغل مزاحم به خارج از شهر از مصوبات این طرح جامع است که تاکنون بر زمین مانده است و حتی نوسازی ناوگان حمل و نقل اراک از محل بودجه ماده 12 در نهایت بی توجهی انجام نشده مانده است.

وی گفت: توسعه فضای سبز به عنوان یکی از عوامل کنترل آلودگی هوا اهمیت بالایی دارد، اما باید منابع آب نیز در نظر گرفته شود که بر همین اساس طرح رسیدگی به قنوات و گسترش کمربند سبز در اراک برنامه­ریزی شده است.

فرهمندپور احداث نشدن کارخانه پسماند با وجود دریافت تسهیلات بانکی، انجام نشدن 40 ساله ممیزی املاک، ارزیابی نشدن پروژه­ها در زمان احداث، وجود هفت هزار پرونده در کمیسیون ماده 100 و کمیسیون ماده 77، فروش تراکم و شفاف نبودن دفترچه عوارض محاسبات را از جمله مشکلات موجود در شهرداری اراک دانست که باعث عدم پویایی آن شده است.

وی با تاکید بر توسعه فضای سبز و تفریحی در اراک گفت: در حال حاضر تنها یک پارک بانوان در اراک وجود دارد و لازم است که در پنج نقطه دیگر شهر اراک این پارک­ها توسعه یابد تا عدالت اجتماعی و سهولت در دسترسی حاصل شود، اما دفتر فنی برای نظردهی و ارزیابی پروژه­ها و کنترل کار مشاوران در شهرداری وجود ندارد.

موافق تعدیل نیرو در شهرداری نیستم/مدیران ناکارآمد را تغییر می­ دهم

این نامزد شهرداری اراک تصریح کرد: مدیریت منابع مالی و انسانی عامل توسعه شهر و شهرداری است در حال حاضر شهرداری اراک دارای چهار و 800 نفر پرسنل است که ماهانه 7.5 میلیارد تومان حقوق دریافت می­کنند و از طرفی شایسته­سالاری رعایت نشده است و افراد در جایگاه­های مناسب فعالیت قرار ندارند پس باید تغییراتی اعمال شود البته به هیچ عنوان با تعدیل نیرو موافق نیستم، اما با تغییر مدیران برای کارآمدی موافقم چراکه باید کارایی لازم را مدنظر قرار داد.

وی با بیان اینکه باید تمامی نقاط شهر به صورت برابر مورد توجه قرار گیرد، گفت: سیاست­های اقتصاد مقاومتی در شهرداری اراک مغفول مانده است و قطعا راهبردها براساس این سیاست­ها دنبال می­شود.

فرهمندپور با اشاره به تدوین برنامه­های کوتاه­مدت، میان­مدت و بلندمدت گفت: برنامه­هایی تعریف و تدوین شده است که می­توان یک ساله آنها را به اجرا رساند. آمادگی ارائه گزارش (هر سه ماه یکبار) به شورا را دارم.

شهرداری در پی مچ گیری نخواهد بود

وی با تاکید بر تعامل شورا و شهرداری گفت: با توجه به مرکزیت اراک در کشور بحث گردشگری جهت درآمدزایی پایدار از اهمیت بالایی برخوردار است که در کنار توجه به جوانان، سمن ها، دانشجویان و طرح های نوین، طرح جامع منظر شهری و بافت تاریخی، حفظ المان های شهری با نگاه تمرکززدایی و توسعه مراکز اقتصادی و ارتباط با دانشگاه ها از اولویت ها در شهرداری به شمار می رود.

فرهمندپور تاکید کرد: شهرداری درصدد مچ­گیری نخواهدبود چراکه شرایط موجود اراک جایی برای دامن زدن به مشکلات ندارد.

به گزارش ایسنا؛ در ادامه جلسه اعضای شورا اقدام به طرح سوالات خود از کاندیدای مربوطه کردند.

با ارتباطات در شورای عالی شهرسازی می­توان 55 متری را کنسل کرد

فرهمندپور در پاسخ به سوالی در خصوص تهمیدات لازم جهت توسعه فضای سبز گفت: فضای سبز نیازمند آب است از طرفی قنوات درگیر هدررفت آب هستند بر همین اساس لایروبی قنوات و ساماندهی این منابع در دستور کار قرار دارد که در کنار تصفیه پساب فاضلاب می­توان توسعه فضای سبز را رقم زد و کمربند سبز را نیز ظرف مدت یک سال در اراک اجرایی کرد.

وی در خصوص پروژه 55 متری بیان کرد: اگر سرمایه این پروژه تامین نشود کنسل می­شود و شورای عالی شهرسازی نیز مسئول کنسل کردن طرح­هاست که البته به سادگی انجام نمی­گیرد و باید طرح توجیهی و جایگزین آن ارائه شود و با ارتباطات در این شورا می­توان 55 متری را حذف کرد.

این کاندیدای شهرداری اراک گفت: با معضلی به نام نبود ارزیابی کارشناسانه در پروژه­ها مواجه هستیم مالکان این طرح در صورت فروش ملک امکان خرید ملک دیگری ندارند و ارزیابی طرح نیز باید به روز شود. باید سیاست­های تشویقی را دنبال کرد ولی اگر شرایط موجود ادامه یابد موافق اجرای این طرح نیستیم.

در قرارداد با پیمانکاران شاهد رانت و منافع شخصی هستیم/دو نفر گلوگاه شهرداری را گرفته­اند

وی با تاکید بر اینکه با افزایش پایه های اعتماد نسبت به شهرداری افزایش سرمایه­گذاری را شاهد خواهیم بود، گفت: در امر شفاف سازی و جلوگیری از فساد باید به صورت فیزیکی دست افراد کوتاه شود، همچنین بروکراسی در امر عقد قرارداد با پیمانکاران نیز به مصیبتی بدل شده است که البته رانت و منافع در آن دخیل است که در این زمینه باید با نظارت، شرایط را کنترل کرد.

فرهمندپور با بیان اینکه برخی رفتارها نیز پیمانکاران را دل­زده می کند و تنگ­نظری­ها نیز مانع بزرگی در مسیر طرح­ها ایجاد کرده است، عنوان کرد: عدم استفاده از مشاور فنی، نبود نظارت مستقیم، اعمال سلیقه ناظران و جابجایی آنها به صورت دوره ای نیز شفاف­سازی را زیر سوال می برد.

این کاندیدای شهرداری اراک، همچنین عنوان کرد که دو نفر گلوگاه شهرداری را گرفته اند، اما از کسی نام نبرد.

وی در خصوص رفع حاشیه­ نشینی در اراک گفت: طرح حاشیه­نشینی با محوریت منطقه چشمه موشک و فوتبال در نظر گرفته شده است این مناطق از نظر سوق­الجیشی بهترین نقاط اراک محسوب می­شوند، اما بدترین شرایط را دارند که می­توان با بسته­های تشویقی و تسهیلات از ظرفیت سرمایه­گذاران در این مناطق بهره­مند شد و با خروج از شرایط فعلی شهرسازی را اصلاح کرد.

به گزارش ایسنا، ادامه جلسات مربوط به بررسی گزینه های دیگر برای تصدی کرسی شهرداری اراک به چهارشنبه هفته جاری موکول شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: